Šljiva

najveci problem je sto velika vecina vocara ne vodi racuna o pcelama jer oni nemaju direktne stete,trebalo bi svako da se zapita koliko je neko ljubavi,paznje i novca ulozio u te pcela i kako bi bilo da su to njegove pcele i da mu ih neko nemarnoscu unisti,pcele su korisne kako za pcelara tako i za sve ostale oko njega
 
Po pitanju jeftinih sadnica iz oglasa zvao sam par njih cisto da vidim o cemu se radi. Kazu ljudi imaju veliku kolicinu sadnica pa bolje da prodaju i po nizoj ceni nego da im propadne!

Sto se tice sadnje, danas sam zavrsio sadnju 200 komada starih sorti za rakiju. Bugarka, Crvena Ranka i nekoliko Belosljiva. Bilo je problema da pronadjem kvalitetne sadnice, uz pomoc clana @miki53 problemi su reseni (sto se tice Bugarke) :osmeh: ovom prilikom mu se zahvaljujem :ppozdrav:


Po pitanju sadnje, ko moze da navodnjava nije kasno saditi. Ja jos nisam sve posadio, iz raznoraznih razloga nisam mogao pre da uradim...
 
Zbog poslovnih obaveza nisam u mogućnosti još za nekih 7-8 dana. Nešto ranije kada sam mogao ja, ono pade sneg pola metra. Ne bih se mnogo nervirao da nisam već iskopao rupe, pa će na leto biti upadanja šta god da se bude radilo, a ružno i izgleda. Inače kod mene je prilično velika nadmorska visina pa nije problem kašnjenja, ali stvar je u kojoj su fazi sadnice, da li su već krenule da rade.
 
Treba naci sadnice koje se cuvaju u hladnjaci jer one nisu krenule i mogu da se sade i do kraja aprila.Ako su sadnice krenule one pocinju da pustaju one bele fine zilice i ako se one pokidaju ne moze da se ocekuje neki dobar prijem.Mozda negde mogu da se nadju sadnice koje jos nisu krenule pa da se ostave na neko hladno mesto da bi sacekale vreme sadnje.
 
Od jednog prijatelja sam cuo da je jedne godine posadio sadnice sljive koje su vec bile olistale jer ih je dobio od prijatelja kome su preostale posle sadnje. I sto je interesantno sve su se primile. Drugi prijatelj mi je pricao da je sadio kajsije koje su vec bile procvetale. I imao je dobar prijem. Tako da vise ne znam sta da mislim o tome.
 
Dešavalo se to i meni kad sam sadio dvogodišnje sadnice, koje sam gajio od svojih mladara Crvene ranke, međutim dosta je tu faktora te je sve relativno. Možda tako nešto uradim i ovaj put samo za onaj broj koliko rupa imam, pa onda na jesen polagacke. Sadnice su sa iste nadmorske visine, odmah po vađenju se sade, itd. Ima to svojih prednosti.
 
Vidim da si odlucio sad saditi pa sta bude
Nije kasno, samo savet koristi onu smesu (deo sveze balege, deo zemlje, deo vode) pa potopi koren, i dobro bi ti bilo i koristiti i hidrogel uz to - cuva vlagu
Dobro je ali nije pod moranje
 
Koju sljivu bi ste mi preporucili da posadim za sebe da imam, povadio sam stare sljive, bile ostarale i obolele verovarno, pozegaca i mednica (mozda ima i drugi naziv, tako je kod nas zovu) koristio bih iskljucivo za sebe i porodicu, da je sto manje prskam, sadicu svega po malo, ali posto je tem o sjivama za ostalo cu pitati u drugim temama.
 
Vidim da si odlucio sad saditi pa sta bude
Nije kasno, samo savet koristi onu smesu (deo sveze balege, deo zemlje, deo vode) pa potopi koren, i dobro bi ti bilo i koristiti i hidrogel uz to - cuva vlagu
Dobro je ali nije pod moranje
Jesam kolega, ja ću im pružiti sve uslove sadnje, a drugo šta im Bog da ... Nije to veliki broj, te ako neka i omane neće biti velika šteta ... A onda na jesen, biće veća akcija ...
 
Posto vidim da ces to odraditi tek za nedelju dana, redukuj broj pupoljaka na minimum(ostavis gornji, pa 2 skini i onda jos 2-3 ostavi) valja smanjiti transpiraciju dok se biljka malo ne ukoreni.
 
Koju sljivu bi ste mi preporucili da posadim za sebe da imam, povadio sam stare sljive, bile ostarale i obolele verovarno, pozegaca i mednica (mozda ima i drugi naziv, tako je kod nas zovu) koristio bih iskljucivo za sebe i porodicu, da je sto manje prskam, sadicu svega po malo, ali posto je tem o sjivama za ostalo cu pitati u drugim temama.


Zavisi za koju namenu? Ako ces za rakiju,dzemove,slatko itd sto bi se reklo za kucu, onda ti je Čačanska Rodna zakon...
 
Koju sljivu bi ste mi preporucili da posadim za sebe da imam, povadio sam stare sljive, bile ostarale i obolele verovarno, pozegaca i mednica (mozda ima i drugi naziv, tako je kod nas zovu) koristio bih iskljucivo za sebe i porodicu, da je sto manje prskam, sadicu svega po malo, ali posto je tem o sjivama za ostalo cu pitati u drugim temama.
Ne znam komšija koliki broj stabala šljive bi zasadio i za koju potrebu. Ono što pretpostavljam je da je šarka najverovatnije bila prisutna, pa Požegača ponovo ne dolazi u obzir, a ja ti zbog virusa ne bih preporučio ni rodnu.

PS -Evo i kolega je isto napisao. Znači osnovno je namena...
 
kod mene nisu krenule ni malo,ni sadnice a ni sljive,doduse sadnice su mi izmedju 2 kuce pa gotovo i a ne vidjaju sunce,tako da nema ni naznaka o kretanju pupolja,sto se tice olistaloh imao sam takav slucaj prosle godine gde je covek na svoje insistiranje posadio u maju potpuno olistale i imao priijem 100% ali to je bila specificna godina,na kisnim godinama moze da se sadi kad hoces ali na susnim bogme mora da bude sve blagovemeno ko nema sistema,inace sadnice jos nisu krenule,sve za sada miruje,videcemo dokle ce biti tako

komsija moze da posadi od svake sorte po par komada pocevsi od cacanske rane pa sve do stenleja,ili ako hoce jos neku kasniju moze viktoriju,grosu i slicno da isara
 
Kad sam povadio stari zasad Pozegace, na isto mesto sam posadio Cacansku Rodnu. Hteo sam Stenlej ali me je covek na pijaci prevario sa sadnicama i hvala mu sto me je prevario jer sam sa Rodnom prezadovoljan. Ima sarke na njoj ali nista alarmantno.
Iz iskustva tvrdim da ni jedna druga sljiva nema ukus kao Rodna, dobra je kako za dzemove i slatko tako i za rakiju. Specifican ukus rodne oseca se u rakiji, takav ukus nemaju druge Cacanske sorte, o Stenleju da ne govorim.
Po meni za potrebe kuce nema bolje sorte od Rodne, dobra je Lepotica ali po ukusu ne moze da se poredi sa Rodnom. Ukusi su razliciti, svako voli nesto drugo, ovo je moje misljenje o ukusu Rodne iz sopstvenog iskustva :ppozdrav:
 
Gorski,poznati strucnjaci kazu da je najbolja sljiva za rakiju crvena ranka pa onda sledece po redosledu:ranka metlas,pozegaca,bugarka,trnosljiva,cac.lepotica,cac rodna,ana samom zacelju je stenli belosljiva.Prednost cac.rodne u odnosu na lepoticu je u stalnoj rodnostiu odnosu na lepoticu kojamoze da bude alternativna
 
Pa ja sam imao tu ranku, ali vise ne verujem da cu praviti rakiju, mozda nesto malo da ima za leka, samo za porodicu i nesto dzema. Na mozda 6-7 ari cu posaditi nekoliko krusaka, ostalo ce biti sljiva i jabuka, sljiva znaci cacanka rodna moze, mozda bi trebao i koju cacanku ranu da ubacim nek ima pre da se ubere koja.
 
Nazad
Vrh