Šljiva

vidim da si napisao C.Ranka,mislis li na kalemljenu cacansku ranu ili nekalemlejnu Ranku posto mi ovo C Ranka deluje kao caacnska rana a imam iskustav sa ljudima da neki cacansku ranu zovu ranka
 
izvini ti,zbunilo me ono C ,za mladjare sam razumeo,to su oni jednogodisnji ti mi trebaju i veoma je vazno znas dali je bilo sarke na tim stablima sto bi takodje moralo da se proveri i tokom leta
 
Za šarku sam siguran da je nije bilo, tretirao sam ih u svim fazama i kontrolisao, a inače prošle godine sam imao izuzetan rod, koji nažalost nisam uspeo sačuvati jer je u vreme početka zrenja pa narednih 20-ak dana neprekidno padala kiša ... Kod mene se inače još nije desilo da crvena ranka ima šarku, ali je zato starije Požegače uništila ...
 
Gde se moze kupiti provereno dobra sadnica sljive cacanka rodna? Po nekoj prihvatljivoj ceni... Treba mi oko 140-150 kom. Hvala. Moze i na pp
 
Poslednja izmena:
kolega sa foruma zeli da mu okalemim crvenu ranku,zeli sa zetom da podigne zasad od 1 hektara crvene ranke kalemljene,na meni je da pronadjem zdrave kalem grancice,okelemim coveku,vec sam se raspitivao o dobrim i losim osobinama,da zna sta moze ocekivati,iako niko jos nema iskustva sa time covek je resio da isproba taj sistem,moze sebi da priusti takvu probu,na osnovu poznatog o podlozi na kojoj se kalemi i odlikama ranke trebalo bi da se dobije nesto boljeg kvaliteta od ranke,ali to su samo nase pretpostavke,videcemo sat ce biti


Jedva cekam da cujem rezultate, odavno sam razmisljao o toj varijanti, ali nikako da je sprovedem u delo. Sljivar kalemljene ranke, radjen po savremenim metodama, ali samo uz osnovni minimum prskanja...
 
"2pan".
Sljivar kalemljene ranke, radjen po savremenim metodama, ali samo uz osnovni minimum prskanja...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Kolega, šta bi se po vašem mišljenju podrazumevalo u osnovnom minimumu prskanja ..?
 
Onaj što me pitao za čačansku modru se ispravio i kaže da se zove Pozna Plava, vidim da ta sorta postoji :) još samo da li neko zna gde ima sadnica?
 
"2pan".
Sljivar kalemljene ranke, radjen po savremenim metodama, ali samo uz osnovni minimum prskanja...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Kolega, šta bi se po vašem mišljenju podrazumevalo u osnovnom minimumu prskanja ..?

Zimsko, protiv ose i eventualno neko rano prskanje mankogalom ... e, da, i jedno folijarno... Iskreno, nisam neki strucnjak za sljivu, imam desetak stabala (nesto kalema i nesto ranke) i prskam ih minimalno za svoje potrebe... u globalu, i meni bi trebalo savetovanje po pitanju tog minimuma, ako budem i ja nekad resio da odradim taj "moderni" sljivar sa rankom.
 
vasovac sutra planiram da prekratim sadnice šljive i plan mi je da pravim krunu kao tvoju,ovako ja zamišljam stablo šljive,e sad reci mi kako si ti zadovoljan rodom ,kvalitetom ploda...i sada posle ovog iskustva dali bi nešto menjao ?mislim na oblik krune.
Ja sam zadovoljan i nebih menjao ništa. Naterao sam šljivu da" obuče" donje delove tako da je rod ostao na dohvat ruke,provetravanje je dobro,zaštita laka..
 
Vaza je zakon, odlicna provetrenost, odlicna osvetljenost. Kad se lepo formira mozes da oberes celu vocku bez da se penjes na prste.

Kad pogledam vocnjak od Vasovca, vidi se da covek zna sta radi. Vasovac na koju visinu si skracivao sadnice nakon sadnje (ako se secas)?

- - - - - - - - - -

Onaj što me pitao za čačansku modru se ispravio i kaže da se zove Pozna Plava, vidim da ta sorta postoji :) još samo da li neko zna gde ima sadnica?


Izguglah neke podatke o "Poznoj Plavoj"...


Fenološko-pomološke osobine i organoleptička ocena ploda novih sorti šljive 'Zlatka' i 'Pozna Plava' u agroekološkim uslovima Čačka
Glišić Ivana, Karaklajić-Stajić Žaklina, Mitrović Olga
Institut za voćarstvo, Čačak

e-adresa: glisiciva2004@yahoo.com

Projekat Ministarstva nauke Republike Srbije, br. TR-20013A i TR-31064

[h=3]Sažetak[/h]Rad predstavlja prikaz dvogodišnjih proučavanja (2006/07) najvažnijih fenoloških, pomoloških i organoleptičkih osobina novijih sorti šljive ('Zlatka' i Pozna plava') selekcionisanih u Institutu za voćarstvo u Čačku. Evaluacija osobina je vršena kroz uporedna proučavanja sa standardnim sortama u agroekološkim uslovima Čačka. 'Čačanska lepotica' je poslužila kao standard za sortu 'Zlatka', a 'Čačanska rodna' za sortu 'Pozna plava'. U pogledu početka, dinamike i obilnosti cvetanja proučavane sorte nisu značajnije odstupale od standarda, dok su u pogledu vremena zrenja ploda uočene razlike. Plodovi sorte 'Zlatka' su bili značajno sitniji u odnosu na plodove sorte 'Čačanska lepotica', dok je u pogledu randmana ploda i prinosa uočena suprotna tendencija. Sadržaj rastvorljivih suvih materija je bio nešto viši u plodovima sorte 'Čačanska lepotica', dok je organoleptička ocena ploda rezultirala identičnim brojem bodova proučavane i standardne sorte. Sorte 'Pozna plava' i 'Čačanska rodna' se nisu značajnije razlikovale u pogledu mase i randmana ploda, sa druge strane, kada je reč o prinosu, sadržaju rastvorljivih suvih materija i organoleptičkoj oceni ploda lošiji rezultati su zabeleženi kod sorte 'Pozna plava'.
 
Hm... sad si me baš bacio u dilemu dali sutra još da ih podkratim...ili...ostaviti ovako pa... prva ramena bi mi bila na oko 60cm ,neznam koliko će još stablo narasti u narednim god.
 
To ti je već do sadnica...ali znaš i sam da kod šljive kasnije isteraju nove grane, ali ne možeš znati gde pa bolje idi na siguricu, krati tako da odmah ispod imaš dobre pupoljke, pa kako koju sadnicu, ja bih tako radio i tako sam i radio u trešnjama, neke malo višlje, neke niže.

Ovaj dečko je zvao institut, nemaju više pozne plave za ovu godinu.
 
Nazad
Vrh