Šljiva

Grane ce svakako izbiti, samo je pitanje kako i gde. Sa pupoljcima si barem siguran da ce grane krenuti u zeljenom smeru, zbog lakseg formiranja...
 
Gorski reci mi ako mozes naravno, posto sam sa sljivom slabiji oko rezanja kako se od vegetativne grane pravi kratka rodna
Npr. na vazi mi na lepom mestu izbije vegetativna grana a nije na vrhu krosnje vec negde na polovini da li cu dobiti sta ako je skratim na 3 pupoljka?
 
oktopode nisu oni ni imali ove godine tu poznu plavu jer je to njihov veliki promasaj,kao i sa dunjom koju su izbacili a ista sudbina je zadesila i jos par sorti sljiva koje su plasirali ali sve bez uspeha,izgleda da su ove starije napravljene sorte Cacanske neprevazidjene bar za sada,sve ostalo sto su pokusali bilo je promasaj
 
Pozna plava nije promasaj samo zato sto stize krajem septembra kada nema drugih sljiva. U mom selu je bio ogledni zasad instituta kod jednog domacina. Slive su sada u punom rodu i covek uzima bas lepe pare na kvantasu u Cacku.
 
Gorski reci mi ako mozes naravno, posto sam sa sljivom slabiji oko rezanja kako se od vegetativne grane pravi kratka rodna
Npr. na vazi mi na lepom mestu izbije vegetativna grana a nije na vrhu krosnje vec negde na polovini da li cu dobiti sta ako je skratim na 3 pupoljka?

Svaka jednogodisnja grana (letorast, vodopija, pijavica) u drugoj vegetaciji postaje rodna grana. Skrati je na zeljenu duzinu tj na koliko ti odgovara. Neki letorasti vec u prvoj vegetaciji pri dnu grane formiraju par rodnih pupoljaka :ppozdrav:
 
Ispitivanja Cacanskog instituta govore da je Pozna plava po osobinama losija od Cacanske Rodne. Bez obzira na to voleo bih da imam par Poznih plavih, i ja zaintereskovan za par kalem grancica...
 
Ako je samo vreme zrenja primat moze se zasaditi npr Felicija grose koja stize polovinom septembra a ima odlicnu krupnocu staviti je u hladnjacu na 10-tak dana i eto kraja septembra i dobre cene mada ni polovinom septembra nema neke konkurencije

- - - - - - - - - -

Upravo sam ponovo pazljivije procitao post broj 3866 od @Gorski Car gde se kaze da Pozna plava stize krajem avgusta pocetkom septembra i da je mnogo slatka 25% secera i da se zato trazi ali isto tako kad kupac vidi velicinu Felicije(ne znam koliko ima secera) ide lagano i ona
 
Na netu cete naici na dva podatka o vremenu zrenja. Jedan je kraj avgusta/pocetak septembra a drugi krajem septembra. Tacan podatak je krajem septembra, ja licno video.
Kada Felicija ne bi imala konkurenciju ne bi nemac za poznu plavu kupio prava za celu Evropu.
 
Uzeli su ih zbog hibridizacije zato su placali na prava, 90% novih sorti za koje deru narod je hibrid cacanske najbolje.
 
Imao sam priliku da vidim više varijeteta stenlija,verujem da su neki od njih i ta Čačanska modra.
Naši preprodavci koji rade po pijacama po pravilu imaju sve.

Moguće je da mnogi imaju Čačansku modru u svojim zasadima a misle da je Stenli
 
tesko,ta cacanska plava nije kalemljena masovno nikada,mozda je par njih okalemilo po par komada i nista vise od tog,ono sto se kalemi su C rana c rodna c najbolja c lepotica i stenlej,to kaleme svi,nesto manje je zastupljena ruska dzanarika i od svega ostalog nemoze se skupiti sve ukupno par hiljada,a ko sta prodaje na pijacama to je diskutabilno,ovde na forumu sam video sto sta da se kupuje od nekih za koje znam da veze nemaju sa tim,najsimpaticnije mi je sto je neko kupio kajsiju na podlozi S Juli ako ne gresim,e tu sam se smejao celi dan a i sada mi je smesno kad se setim tog posta,svi vi znate ljude u vasim selima neke vise neke manje,oni koji se abve stocarstvom znaju sve stocare i kakve krave imaju,ratari znaju sta je ko sejao i kakve prinose ima,pa i ja znam sta je ko kalemio kod mene i na cemu. I tacno znam ko je prevarant ko nije,ustvari znam sve ali nije moje da se mesam u sve to niti da komentarisem
 
Moracu da pitam. Nisam siguran sme li posto su mu stalno dolazili profesori sa instituta. Dovodili su i nekog nemca koji je privatnim avionom sleteo u Ladjevce i dolazio da gleda vocnjak. Potom su nemcu prodali pravo za celu Evropu.
Ma sto ne bi smeo prodati te grane sto sada oreze, pa nece on praviti sadnice i prodavati, nego ovako ljudi par komada za sebe da prave nece nikom skoditi, a ako neko podigne vocnjak i za koju godinu ako ovo bude pravna drzava i tako nece moci prodavati plod od bespravno podignutog vocnjaka tj od divlje proizvedenih sadnica
 
oko prodaje nemoze niko da ti zabrani da prodajes bilo koju sortu ploda,sta bi bilo tek sa onima na kalenic pijaci da mi je znati,pa oni i ne znaju kako izgelda stablo,inace ako udjemo u famoznu EU sto se ence desiti nikada oni koji imaju prijavljene povrsine u reg gazdinstva a mozes prijaviti sve sto posadis niko te ne pita jesi li kalemio sam ili si kupio i od kog,EU ce odluciti koliko cega moze da se proizvodi kod nas pa ce onda drzava da odluci ko ce da vadi stabla a ko ne,pa kako ti se zalomi,tako su prosli i Hrvati sa grozdjem,ta sudbina ceka i nas sa svime sto radimo,tako ako udjemo u tu masinu najebali smo jer mi trebamo da budemo trziste zapadnog otpaa a ne proizvodjaci ili ce oni kupiti,kao sto su vec poceli da kupuju zemlju i dizu svoje zasade a mi da radimo kod njih,jer nista nase nije u standardu EU pa samim tim nase trebamo unistiti a njihovo uvoziti jer je sve standardizovano.
 
jbg sad ako hoces u evropu mora tako,da nas ogranice na nekih 500-1000 hektara koje ce zasaditi njihovi ljudi a ti vadi,platice ti 10-15e po stablu i to ti je,pa kod tog njihovog da mu radis za 200-300 e mesecno,vidis sam sta i sa svinajma arde,nase nisat ne ispunjava standarde i kako rekose kad udemo u EU jos 8 godina nam treba da standardizujemo sve to i tek onda krenemo na trziste EU,rto ti ga sad,a do tada da jurimo druga trzista,uostalom vidite svi i sami sta se desava,ja se samo nadam da ce u maju krenuti jagoda za bivse drzave SSSR-a pa za njima i sva ostalo da se izveze,a za njihove standarde i sljam me bas z....e zasigurno necemo u EU jos bar za 20 god,a dotle ce se i oni rasturiti
 
Jedina prednost ulaska u EU je sto cemo imati mogucnost da nadjemo dobar posao negde u belom svetu. Necemo trebati da jurimo radne vize itd. Sve ostalo je lose i pogubno po nas...
 
Možda tebe brajko, negde neko i zaposli ali mene sa mojih 57 neće niko, ni ovde ni igde , a ima nas pooodosta...
A u EU , moramo, ne zbog nas i Vas, nego zbog države....
Zato sadi za svoje potrebe, bez registracije, bez očekivanja subvencija , bez evidencije...Ako bude nekih tržnih viškova, pa Bože moj tu je pijac. Pijac , nigde nije ukinut...
 
Nazad
Vrh