Šljiva

Pa koliko vidim ovo inije toliko star sljivar.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ја ћу баш питати граничну службу шта је потребно за увоз садница. Код нас има гранични прелаз Градишка гдје постоји фитопатолошка служба, а већина ових врста је на сортном списку БиХ. Остаје да видим шта треба имати од списа за увоз и кад ради фитопатолог па да не морам да се кријем. Друга је ствар кад прелазим на граничном прелазу који нема фитопатолога или кад саднице нису из овлаштеног расадника.
 
Krenulo cvetanje rane.
16c86sn.jpg
 
Plemenjača nije toliko problematična kod šljive, tu i nema klasične plemenjače. U svakom slučaju da bi vam recimo Mankogal ili nešto drugo delovalo treba list da bude minimalne dužine 2cm, tako da je naravno još uvek rano za to, sada se maksimalno štitite od monilije koja se unosi preko cveta. Od plemenjače se ne borite ni u precvetavanju nego 10-tak dana nakon cvetanja šljive.
 
Ja mislim da je pre zapusten, osim djubrenja po nekad nije video ni orezivanja, ni prskanja ni medjuredne obrade. Zato mislim da su stabla manja

Ja mislim da ovo moze vrlo lepo da se oreze i da bude OK. Vrati se malo unazad na forum , nisam siguran bas na ovoj temi, ima lepo objasnjeno kako se rezu stari vocnjaci. E sad da li ce biti radikalno ili manje radilalno , videces vec. Zasto kazem da to moze da se odradi , pa iz licnog iskustva. Moj stari sljivar je bio stvarno star, mislim da moj Deda tu nije mnogo radio , mozda njegov otac. Otprilike sadjeno posle rata (41/45), i morao sam da sve povadim. Ali pokusao sam da rekonstruisem , prvo redove i razmake i na kraju sorte sljive koje su bile original posadjene. Naravno da ovo zadnje sam malo uspeo. Zasto sve ovo pisem? Kolega ANTRAX mi je dao povod. Najvise je bilo ranke nesto madzarke par belosljiva bilo je jedno stablo bugarke (tako su je zvali moji starci), bilo je tu jos par visnji inekoliko kajsija, kojih se ja i ne secam. Skoro trecinu sljivara je zauzimala PROPORKA( tako su je zvali moji starci). A mene zanima koja je to sorta sljive , jer u onoj rekonstrukciji ona ispade da ima vecinu (kao neki politicari!). Napominje da sam ostavljao vildane(mlade sljivice koje rastu oko starih debla, od korenovih zila ili od semena) i da su izrasle opet te iste sljive , isto kao i ranke. Plod re sljive je okrugao i malo krupniji od ranke i vuce na crvenu boju u zrelosti. A glavna karakteristika je da ona po malo sazreva , na drvetu ima puno zelenih a na zemlji svaki dan opadne ono sto je zrelo , recimo za jednu koficu svaki dan. Pocinje da zri isto kad i ranka a malo pre od ranke cveta. Evo juce prekjuce procvetala a ranka jos nije. Ranku smo lepo brali u tri ili cetiri podbira i onda istreses sve ili omlatis i zavrsavas posao , a sa ovom proporkom muke smo imali. Mada ruku na srce davala je odlicnu rakiju i u kvalitetu i u kolicini , doduse uvek izmesana sa rankom. U jednoj publikaciji ( koju sam slucajno procitao u jednoj seoskoj skoli) nadjem slican opis i sliku cini mi se iste kaon moje, i tamo pise da je to RUT GESTETER( valjda sam ovo pravilno napisao). Medjuti citajuci forum taj rut gesteter je valjda nesto drugo. Molim ako neko ima nesto slicno ili zna nesto o ovome neka napise nesto zivop m,e interesuje. E£ sad ne3znam dal nisam malo preterao sa ovim pisanjem , ali valjda su sve novajlije takve. Ili nisu? Dobro necu vis
 
Danas sam ponovio tretman protiv monilije na sljivi i visnji. Visnja ravnomerno cvetala za razliku od sljive na kojima deo cvetova vec precvetava dok je drugi deo cvetova u fazi belih balona. Bas neravnomerno cvetanje, da li se desava i kod vas?
 
I ja sam danas tretirao drugi put protiv monilije.Medjutim kako vidim u nedelju ce da radi i insekticid.Pojavile se gusenice i sitni braon leptirici,nalik trouglu.Nisam siguran da su smotavci.
 
Nazad
Vrh