Šljiva

Predpostavio sam da je zec a i neki ljudi su mi rekli to isto ali sam hteo cisto da vidim i vase misljenje, srna u mom kraju nema pa je sigurno zec! Nisam ih zastitio jer sam mislio da nece on da dira sljive sto je kolko sad vidim veoma glupo razmisljanje! Mislio sam ima toliko polje na raspolaganju a on ce bas moje sljive da dira, uostalom ovi ljudi sto stavljaju zastitu ne rade to zato sto lepo izgleda i sto im je dosadno nego sto to necemu sluzi! 50-60 komada mi je izgrickao! Na nekim sljivama tu gde je grickao sam video da je pocela i smola da se pojavljuje i bas sam se zabrinuo! Plasim se da nece da se osuse mozda ili da se ne razbole! Sta da im radim sad, kakva je vasa preporuka?
Greška ! Zec voli šljivu, meni je pravio štetu i u septembru ! Znači pored izobilja hrane on je gulio moje šljive ::samo bes::. Sada su u mrežici preko cele godine.
 
Danas sam ih obisao cinimi se da ce biti nesto za branje,ako Bog dozvoli.

29z4j2o.jpg
334rhae.jpg
 
Nije, nego ja imam jednu svoju teoremu / izreku.... "Svaka je godina drugačija od prošle i svaka nam se čini gorom od prošle".

Seti se prošle godine, mraz obrao kajsije, suša, žilogrizi, rutave bube, kiša kad se brale trešnje, grad krajem maja takođe...sad nije mraz ni suša već kiša i insekti zbog blage zime. Sledeće će biti nešto treće...možda mraz i suša :osmeh:
 
Prošle godine prosečna cena jagode 100rsd - šljive 15rsd.
Ove godine će, izgleda, prosečna cena jagode biti 60rsd (sada je 100, a berba nije čestito ni počela), tako da se proizvođači šljive i ne javljaju više - nije im dobro... Biće katastrofa, majmin uš'o u tenak!
 
Kod mene je Čačanska najbolja opala u velikom procentu vrlo malo je ostalo,treba li njoj oprašivač i koji?
 
Znam da sam negde citao,dali u ovoj temi ili ne neznam ali radi se o povijanju mladih grana cackalicama dali to vredi i dali kad se cackalice sklone ostaje trag na mladoj grani?To jest dali to smeta u daljem razvoju biljke?Izvinite ako sam pitanje postavio u pogresnoj temi
 
Čačkalicom možete povijati male grane, medjutim one nastavljaju rast i njihov vrh ponovo počinje da ide uvis .Tako da je slaba vajda od čačkalica.
 
Pa sta predlazes,cuo sam za neke raspinjace ali gde to ima da se kupi i koja je cena
 
I povijači isto rade kao i čačkalica ,svašta sam probao i najbolje se pokazala al.zica na licu mesta je sečeš kolika dužina treba saviju se kukice na krajevima i samo zakačiš,dobra stvar je što kada se grana savije žicu čas posla premestiš na drugu.
 
Ja sam na C.Lepotici povijao obicnim kanapom koji se koristi za baliranje. Zavezes labavo za granu i stablo sljive, odradjuje posao bez ostecenja na granama, samo ne smes da stezes kanap pri vezivanju.
 
Kakva su vam iskustva sa borbom sa sarkom kada je u pitanju cacanska rodna? Znam da je Iroman ranije pisao da je imao tih problema i da je uspevao da je sacuva tj da biljka iznese rod. Koje bi tu bile konkretne mere za primenu?:sta:
 
Moje konkretne mere su te da cu za jedno mesec dana da pocupam nekih 600 do 700 komada rodne na 4. godini. Sa sarkom se ona sama nekako bori, ti joj tu ne mozes pomoci, ali sa alternativnim radjanjem, sitnim plodovima i sazrevanjem i branjem na 4 do 5 puta se ne moze boriti. Ja sam je proglasio za nepodobnu sortu u mojim vocnjacima i osudio je na smrt cupanjem.
 
Moje konkretne mere su te da cu za jedno mesec dana da pocupam nekih 600 do 700 komada rodne na 4. godini. Sa sarkom se ona sama nekako bori, ti joj tu ne mozes pomoci, ali sa alternativnim radjanjem, sitnim plodovima i sazrevanjem i branjem na 4 do 5 puta se ne moze boriti. Ja sam je proglasio za nepodobnu sortu u mojim vocnjacima i osudio je na smrt cupanjem.
Hvala na objasnjenju.
Ja nemam mnogo, samo 50ak stabala u drugoj godini, ali nesto mi je cudan list od pocetka vegetacije, uzasno podseca na virus, okacicu slike ovih dana. Malo je nezgodno imati ocekivanje od nje ukoliko je sarka u pitanju, meni nije problem da je sukscesivno podkupim, to i sad radim sa pozegacom, samo pod uslovom da rod iznese naravno...
 
Treba biti pazljiv sa dijagnozom. Ono sto nama lici na sarku, moze biti nedostatak nekog mikroelementa. U svakom slucaju savetujem da ti strucnjak proseta kroz sljivik.
 
Nazad
Vrh