Šljiva

A čekaj, što ne može ova moja ideja, lepo zvuči teoretski, šta je problem u praksi? :) imaće samo malu krivinicu centralna kad poraste...kad se ugoji stablo to neće biti bitno.
 
Siguran sam da Tintoreti ima mnogo vise iskustava od mene, ali ja vec drugu godinu pokusavam da jedan deo kruske orezan na vazu , prevedem na vreteno i ide jako tesko , na nekima sam uspeo da izvedem vodilju , bukvalno prvi pupoljak koji ide na gore iz najvise bocne grane (kao sto je oktopod rekao) , a na nekima ne ide bas kako sam zamislio.. Sad na tebi je da odlucis. Kod mene jos jedan problem je sto su mi sad bocne grane dosta visoko na 70-80cm , sto mi se ne svidja za vreteno..
 
A čekaj, što ne može ova moja ideja, lepo zvuči teoretski, šta je problem u praksi? :) imaće samo malu krivinicu centralna kad poraste...kad se ugoji stablo to neće biti bitno.
Licno iskustva sa time nemam ali....
Dok ona preuzme tu funkciju ostalo ce da bude kasno za vitko vreteno. Tako bar ja mislim. Nisam probao i nedaj boze da cu morati :osmeh:
Proba ne kosta nista ako ne uspe moze da prevede na piramidu i da izbaci po jednu iz reda u krajnjem slucaju.
Verovatno sve moze ali je pitanje sta ce na kraju dobiti a vremena na bacanje verovatno nema. Ako ima vremena da eksperimentise onda je to druga stvar ali cisto sumnjam da bilo ko, ko sadi intenzivne zasade ima vremena za gubljenje.
 
Moze to otprilike tako kako je oktopod rekao a moze i da saceka malo kretanje vegetacije jer postoji velika mogucnost da potera lastar neposredno ispod seka koji ce imati tendenciju preuzimanja uloge vodilje. U svakom slucaju ce se pojaviti vodopije koje mozes ostaviti za vodilje s tim sto ces morati nesto prilagodjavati njima. Posebno zato sto je rec o sljivi cija je karakteristika teranje jakih vodopija koje za godinu mogu da narastu i 2 m
 
Takve greske se kod vitkog vretena ne prastaju. Formiraj vazu i zaboravi na taj uzgojni oblik i reci tom sto ti je tako orezao sta e uradio i koliko ti je stete naneo svojim neznanjem.
Izbaci po jednu na 2,5metara i ostavi 4X5.
Iskreno ne izbacuje mi se svaka druga, imam 250 stabala tu. Sa "rezacem" jos nisam na cisto sta cu, razmisljam.

- - - - - - - - - -

Moze to otprilike tako kako je oktopod rekao a moze i da saceka malo kretanje vegetacije jer postoji velika mogucnost da potera lastar neposredno ispod seka koji ce imati tendenciju preuzimanja uloge vodilje.
Ne znam da li ce imati odakle da potera jer je skinuo do prve bocne grane sve.:osmeh: Ma videcu, nisam pametan.
Hvala ljudi na mozganju i savetima, slikacu da vidite neki dan, javljam sta sam uradio...
 
Obavezno javi sta se desava sa zasadom u ovoj godini i sladecoj vegetaciji jer cemo videti kako reaguje vitko vreteno kad se napravi ovakva fatalna greska. ::sramota::Ovo je nesvakidasnja situacija i nije mala stvar kako moze neko nestrucan da ti unisti planove i zasad svojom nestrucnoscu. Nestrucnih rezaca ima na svakom cosku, i u mom kraju unistavaju mlade zasade, ja samo cutim i krstim se, nesmem nikome da kazem da im je u vocnjaku nacinjen masakr ali zakljucice i sami kroz neku godinu.::svaka cast::

Daj boze da ne bude kako sam rekao ali ja mislim da bocne grane ima da jurnu ove godine u veliki porast tako da od vretena nema nista.
 
Obavezno javi sta se desava sa zasadom u ovoj godini i sladecoj vegetaciji jer cemo videti kako reaguje vitko vreteno kad se napravi ovakva fatalna greska. ::sramota::Ovo je nesvakidasnja situacija i nije mala stvar kako moze neko nestrucan da ti unisti planove i zasad svojom nestrucnoscu. Nestrucnih rezaca ima na svakom cosku, i u mom kraju unistavaju mlade zasade, ja samo cutim i krstim se, nesmem nikome da kazem da im je u vocnjaku nacinjen masakr ali zakljucice i sami kroz neku godinu.::svaka cast::
Daj boze da ne bude kako sam rekao ali ja mislim da bocne grane ima da jurnu ove godine u veliki porast tako da od vretena nema nista.
Videcemo, jedino cemu se nadam je da ce po neka vodopija da izadje jaka pa od nje da pravim vodilju za sledecu godinu. Vocke su nadjubrene i sad ce krenuti bocne u porast, negde ce moci da se prevede najvisa na gore izgubicu po granu na spratu ali bolje i to nego da se isprepletu krosnje ove ili sledece godine i da vadim po stablo.
Pozdrav!
 
Krenuli pupoljci kod cacanske rane.
29z3ol2.jpg
295v81v.jpg
 
Vidim da si grane povijao kanapom koji si vezivao za deblo, reci mi koji je to kanap i da li se urezuje u deblo? Ti si verovatno povijao grane još tokom sezone, ja imam ramene od trešanja sađenih prošlu jesen pa se bojim pošto su debele i jake da će previše zatezati kanap i da će se on urezati u koru...
 
Ako mogu ja da pomognem, imao sam ceo kotur kanapa, od najlona, kao kad bi uzeo najlonsku traku sirine 3-4cm i savio na nekih 1cm i onda kad povijam grane ,taj deo kanapa oko grane mogu da rasirim i ne moze da dodje do usecanja,sira je povrsina,kanap je lagan. Al sam objasnio..Elem , ovde u selu su mi rekli da je to VINOGRADARSKI kanap,pa probaj kao takvog da ga potrazis, znaci nije upleten kao onaj za bale sena ,vec je najlon savijen 3-4 puta..
 
Pozdrav,bio sam u sljiviku i vidim da su vec krenule,neki pupoljci vec se polako otvaraju.Sta mislite da prvo prskanje idem sa chorusom,pa u precvetavanju sa signumom.Kada bi trebalo poceti sa upotrebom insekticida i sta bi preporucili?
 
I ja sam jedan od onih koji vole da eksperimentiraju. Prosle godine zasadio sam Black star, 3x3, 20 sadnica. Od Februara su ovakve. Vodilicu na svakih 20-30 cm sam rovasio. Planiram vreteno pa videcemo sta ce biti.


Imam jos jedan eksperiment ali to je za temu kalemljenje.
 
To sa gumom sam prvo pomislio, međutim pada mi na pamet da će ispod gume kora da navuče trulež?
 
Mi razvodimo grane obicnom vanilom,drzi se 45 dana i za to vreme nece useci,provereno.Stablo useca kanap koji se zaboravi posle tog vremena.U subotu cu slikati kako to izgleda kod nas.
 
Ja sam dosta radio sa kanapom na Č. lepotici i uvek koristim najobičniji kanap za baliranje, onaj zelene boje. Vezujem dole pri dnu za stablo i držim jedno mesec dana s tim da proveravam pa kad primetim da se bar jedna krenula da urezuje skidam sve.
A što se tiče prskanja insekticidom, i ja sam danas primetio da ima dosta pauka po stablima i ona njihova klupka, ali nažalost insekticidom ne sme pre precvetavanja, eventualno sad odmah ali samo ako pupoljci još nisu krenuli da ne potruješ pčele.
 
Pretpostavljam da mislis na sljivinu osu,prska se u precvetavanju ili neki dan kasnije.Najbolje dimetogal,tamani sve zivo.
 
Nazad
Vrh