Šljiva

Hobby
Znam ja dobro ciji je rasadnik, ali koja je svrha prodaje "skoro pa knip" sadnice (plus je i cena skoro kao knip) ako ti savetuju
da jooj ubijes sve te grane???
Doduse nisam video korenov sistem, ali decko kaze da je bio bas dobar.
 
Pa ja nemogu bas da procenim koliko su t grane visoke ali mislim da ima i onih koje su previsoke za prvi sprat a skracivanje komletne sadnice je jedini nacin da se prvi sprat pravilno formira.Ako imas sada na visini oko metar ili vise nekoliko grana nema teorije da dobijes pravilno obrastanje nanize do nekih 60ak gde bi trebalo da pocne prvi sprat moze rovasenjem da se izazove da grane krenu ali nece biti ni priblizno toliko jake koliko je potrebno najace bocne grene ti trebaju upravo u rasponu od 70-120 cm
Nekada su bez izuzetka sve bocne gran po sadnji secene na kratki ptrlj a sadnica nije prikracivanja mada su sadnice bile manje do 150ak cm sada jednogodisnje dolaze i do preko 2m koren ne moze to da ishrani jer je slab a i ostecen presadjivanjem
Najbolje da ih prikrati oko te visini koju su ga savetovali sad moze neki centimetar gore dole nije bas to Sveto Pismo
A da zaboravih sadnice su takve zato sto se takve najbolje prodaju
 
Koje djubre bi trebalo baciti sada,ureu ili nesto drugo?Jesenas sam bacio vockal.I kada je najbolje vreme,pre kretanja vegetacije ili posle kretanja?
 
Azotno đubrivo, kan. Od ukupne količine po stablu, zavisi od starosti stabla, pola baciš sredinom marta, a drugu polovinu sredinom maja, još ako se uradi pre kiše, onda je super. Đubrivo baci u širini krošnje. Posle isfreziraj da se time đubrivo unese u zemlju. Pozdrav.
 
Jako interesantna diskusija po pitanju prekraćivanja i formiranja sadnica sa prethodne strane. Inače i ja imam jako puno takvih sadnica da režem sad a koje su sađene jesenas. Takođe i kod mene ima nekih koje imaju slabe ili nedovoljan broj prevremenih grana i tu nema razmišljanja, šta vredi od tih grana ostaje ali ih kratiti ili za trećinu ili ako sumnjate na žile onda na 3. pupoljak a stablo prekratiti na više manje 1m ali tako da to bude iznad poslednje grane koju ostavljate. Veći problem je kod onih sadnica koje imaju dovoljno grana u opsegu od recimo 80-110cm za formiranje prvog sprata ( znači jedno 4 grane na različitim stranama, da ne polaze iz istog mesta iz stabla već na recimo 3-5cm jedan iznad druge).Ja ću te grane na prvom spratu kratiti verovatno na 3 pupoljka a stablo kratiti na jedno 50cm iznad tih grana a to je oko 1.3 metra visine i tu očekujem da pusti nove grane od kojih će se narednog proleća formirati drugi sprat. Ovo je veliki rizik jer ako bude suše obavezno će morati da ide par puta zalivanje bez obzira što su sadnice sađene jesenas, inače za prolećnu sadnju nikako ne preporučujem. Ovom gimnastikom ne mora da se bavi onaj kome nije bitno da li će mu šljiva proroditi jednu godinu ranije ili kasnije, on onda uzme tanju sadnicu kod koje nema problema sa prijemom prekrati je i onda formira krunu natenane ali narednog proleća. Kod ovih sadnica sa prevremenim granama je prednost što mogu ranije da uđu u rod, krunu formirate odmah u proleće nakon sadnje, ali imate rizik ako je suša tj. traže obavezno jesenju sadnju i verovatno neko zalivanje po potrebi. Inače kod njih je najbitnija stavka koren, jer ako nema dovoljno žila biće male šanse da opstane tj. dešava se da krene i onda stane, a moje mišljenje je da treba maksimalno koristiti prevremene grane ako ih već ima.
 
Ja sam sadio preprosle jeseni, sadnice su bile sa puno prevremnih grana. Sve mi je covek skratio na nekih 70ak cm i skidane su gde su bile tanje i nize prevremene. one gde su bile deblje prevremene te su skracene na nekih 20-ak cm. Posle su odatle isli novi lastari. E sad cekam da dodje da vidim sta ce sa tim da uradi pa javljam, sad je tu prilicna suma.
 
Jel rano za prskanje palvim uljem? Ja sam vec uveliko u orezivanju imam dosta sljiva sto pozegaca, stenlej i cacanka lepotica. Pozegacu sam orezao i danas sam poprskao, valjda nije rano. Jer bar kod mene neke isteruju cvetove pa reko da ne zaoasnim i da ne prscem cvatu sa njim... Neko ludo vreme.
 
Dobro, znaci da sam na vreme poceo, toplo ovih dana, pa sljiva gura ko luda. Moracu da ubrzam radove ako ne zahladni malo.da je uspori.
 
Evo par slika sadnje iz prosle sedmice....
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Jake sadnice sa dosta pr. grana. S obzirom da je prolećna sadnja skrati te prevremene grane podosta i računaj sa navodnjavanjem ili polivanjem.

Inače imam nedoumicu sa folijarnom prihranom u periodu cvetanja šljive. Naime video sam neko sredstvo Fitofert humi start, koji se upotrebljava u cvetanju, mada ima i drugih naravno, a ja iskreno do sada nisam dodavao folijarno u periodu cvetanja ništa slično, pa me interesuje kakvo je vaše mišlenje ima li to efekta ili nema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Logično bi bilo da se sačeka da voće olista,folijarnu prihranu biljka usvaja preko lista.
Preko cveta nema efekta
 
Šljiva maltene u isto vreme izbaci cvet i male listiće, tako da donekle ima smisla...
 
U fazi belih balona,kod kosticavog voca,jedino ima smisla odraditi folijarnu prihranu borom.Problem je sto on nije nesto kompatibilan sa ostalim sredstvima zastite,a pogotovo ne sa preparatima na bazi mankozeba.A i ovaj tretman ima smisla jedino u uslovima loseg oprasivanja,losi vremenski uslovi,manjak prirodnih oprasivaca...U uslovima dobrim za oprasivanje,nema razlike izmedju tretiranog voca i netretiranog,radjene analize.I ono sto je najbitnije kod folijarnih djubriva,uvek gledajte da ima sto vise mikroelemenata u solidnoj koncentraciji,kao i fulvinskih i humunskih kiselina.A NPK ovde ne igra veliku ulogu.Sve sto treba od makroelemenata,treba se dati korenu.
 
Ja recimo prvu folijarnu prihranu radim u nekon intenzivnijem porastu plodova i obično sam uzimao VUXAL SUPER sa mikroelementima i kasnije pred zrenje sam koristio neku formulaciju sa puno kalijuma zbog ravnomernijeg zrenja, druga folijarna prihrana nije rađena, u zemlju sam u jesen stavljao NPK a u martu i maju KAN. Bor sam koristio , pa u poslednje 2 godine nisam ali pošto imam problem da mi se Č. Lepotica ne opraši do kraja kako treba tj.ostanu mi jedno 20% bez koštice i opadnu, pa ću sad dodati Bormax samo se još mislim da li u belim balonima ili u cvetu. A što se tiče folijarnog u cvetu, kao što rekoh ja to nisam do sada radio ali sam čuo i evo pročitao preporuku Agromarketa za njihovu Fitofert liniju ( vidi link dole) i oni su ovde malo preterali jer ga preporučuju non stop ali sam eto hteo da ubacim makar jednom, nije puno skupo ali sam hteo da čujem da li je neko koristio i video vajdu ili nije. A takođe imam nameru da jednom u toku godine ubacim Slavol, verovatno posle cvetanja, pa može nečije iskustvo povodom toga i period kada je to odradio, hteo bi da ne bude kad i Vuxal a opet da ne bude puno kasno jer sam čuo ili čitao da produžuje vegetaciju pa teško opada list.
http://www.fitofert.com/images/stories/fitofert/program-prihrane/voce/voce-003-x.jpg
 
Ja sam jednom davno razgovarao sa jednom gospodjom koja je diplomirani ig vocarastva i koja mi je rekla da za sitne proizvodjace svaka preporuka je dobra i ne treba puno razmisljati ali krupni/ZICAPROM/moraju da kalkulisu mnogo ozbiljnije.Generalno se ne bih posebno oslanjao na sajtove prodavaca jer im je naravno cilj da prodaju sto vise i tako zarade generalno sljiva u zasadima kakav je tvoj ne bi trebalo da ima nikakve probleme sa oplodnjom zato mislim da je to cisto bacanje para nae sad ako ima para za bacanje onda sigurno nece stetiti ....
 
Nazad
Vrh