Šljiva

Ok hvala ... Al ne mogu premazati prije vikenda ... Nije kasno ?
 
bhfan21 bolje ikad nego nikad. Ponesi makaze, ako primetiš pri vrhu da se kora nadula a malo niže ima tačka iz koje izlazi smola, onda s već ubušio, odseci taj deo i namaži vosak, ali ne verujem da su sad ti insekti još aktivni...mada danas vidoh svačega po voćnjaku, bubamare, pauci, smrdibube i ostala ekipa iz kraja :D
 
Posto je stenlej delimicno samooplodan zanima me da li treba sa njim saditi jos neke sljive za oplodnju i koje su to vrste?
 
Juce raskrcen komsijski sljivik koji ja radim ove godine samo da ne gledam vise kako propada dao covek fraj za ovu godinu.Danas je pociscen korov i sutra idemo u prskanje.
34o52mv.jpg
6pq2xu.jpg


- - - - - - - - - -

Ovako izgleda posle ciscenja visegodisnjeg parloga od sljivaka.Videcemo sta je prezivelo.Nije paljeno u jednom potezu vec deo po deo da se sto manje vatre razgori.
2wdoytk.jpg
aer0pw.jpg
 
Pojavila mi se mahovina na stablima u vocnjaku:)
Pre 7 dana je nije bilo... zahvatilo stablo do 1.5m uvis....
Znaci li ovo sta(u smislu bolesti...)
Znam da je verovatno zbog velike vlage i malo sunca ali odkud to odjednom....
 
Ajde ko je raspolozen da pomognemo jednom vocaru u najavi,
Naime oo su sljive posadjene novembra 2013. Decko je u dilemi kako da ih reze posto su mu u rasadniku gde je kupio (MAVM) rekli da krati na metar od zemlje.
Razumem da tako skrati prut sadnicu, ali ove sa ovakvim granama je greota skracivati. Pa ajde ako neko ima neku ideju kako da ih orezemo.
Inace su sadjene na 4*3 valjda a po menu su sadnice dusu dale za vreteno ili piramidu.




 
Poslednja izmena od urednika:
Marko, ne vide se slike, pokušavam od ove ikonice što se vidi da isčupam link ili nešto ali ne uspevam...

Isnogood, sve su ti odgovorili, kreč i sumpor ali sumpor samo na jesen, ne sad, čujem da oće da spali pupoljke kao bakar, a mahovina kao mahovina je tu bila i pre, samo ima nekih dana kada se jasnije vidi, pogotovo kad krene stablo da se suši posle prskanja ili kiše.. :)
 
do kad najkasnije moze da se prska plavim uljem i baci vestak 8-16-24, nemogu da stignem pre 15 mart, mada u uzickom kraju obicno sve kasni ali ovo toplo i suvu vreme me plasi
unapred hvala na odgovoru
 
Markodim, Evo slika gore u tvom postu i obrisani postovi objašnjavanja kako postaviti slike :)

Sasamunze, ne bi trebalo da bude kasno ali to više niko ne zna, vidiš da je ludo vreme...moraćeš da vidiš kad odeš u kom stanju su pupoljci, ako su krenuli da pucaju ili se bele, bolje batali ili odradi samo uljem, bez bakra, znači galmin ili belo ulje, mada je i to do tad možda već nepotrebno jer služi da guši jajašca a do tad se možda insekti svi i izlegu. Insekticid ne znam dal je pametno jer će krenuti i pčele, ne znam dal ostaje šta na cvetu ako se prska malo pre cvetanja.
 
hvala oktopod, mada znam da je lepse malo pivo nego veliko hvala

naj gore kod mene je sto srce hoce a **greška klokoce, ubi me velika razdaljina od bgd do uzica i ovo ludo vreme trci tamo trci vamo, sljive stare 10 god zadnje dve godine pomalo kresem ali potrebno im je malo radikalnije rezanje jel su im vec i vodopije postale rodne grane, pa sam mislio da ih okresem i onda voskom zalijem i poprskam plavim uljem. a sad kako vidim ici ce samo kresanje i vosak i ako stignem djubrivo 8-16-24
u mom selu skoro niko ne prska voce a orezivanje je tu i tamo, tj stare vocke uzmu sa motornom testerom iseku na one naj deblje grane i to je rezidba. sto je naj ludje sljive radjaju, rakija se pece skoro svake godine, vajda takvo podoneblje, ali je sve to uglavnom za svoje potrebe i malo sta se proda. ja sam za to da ima skromno voca a to sto ima da bude kolko sredjeno, jer veliki vocnaci traze puno i onda sa nemanjem vremena to preraste u dzunglu koju niko nece a ja bih voleo ako bar ne zivim tamo da kolko tolko odrzavam uredno babovinu
 
@markodim
Vlasnik rasadnika je profesor Ognjanov i koliko god se mi pravili pametni on je priznati strucnjak za vocarstvo.
Problem kod neprikracivanja ovih sadnica bi bio da koren koji je presadjivanjem izgubio on najsitnije zilice sisavice nece biti u stanju da ishrani biljku a potrebna mu je hrana za sopstvenu regeneraciju sto bi dovelo do situacije da koren niti zivi niti mre a biljka tavori.
Na ovaj nacin sadnje mislim da bi najbolje legla kombinovana americka kruna ili poboljsana piramida kako je jos zovu
Ja bih to lrekratio kako su ga i tamo savetovali i sve jace prevremene grane bih takodje skratio za 1/3 one krace od 50 cm ne bih dirao
E sad voce je njegovo pa neka cuje razlicita misljenja i sam odluci
Pozdrav
 
Grane rezes kod mladih sadnica zbog daljeg grananja - gde zelis novo grananje tu rezes.
Tako da ako lastar rezes sto je blize kraju - vrhu izace ti grane 10-20 cm a ako rezes blize pocetku grane izace ti mnogo duze grane.
Centralna grana tj. vodlija se prekracuje da se dobije sto vise bocnih grana, pa da mozes da biras sta ces da ostavis.
Posto vidim da na nekim sadnicama vec imas bocnih grana tu centralu seces tamo gde zelis novo grananje.
Najbolja varijanta da bocne grane imas po jednu u istoj visini pa 20 cm razilike pa druga na drugu stranu - to ti je zbog toka soka kroz vodilju - vodilja mora ostati dominantna
Takodje nabavi savijace grana kostaju 5 dinara, ne isplati se ih praviti
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko sam video slike mladog sljivika(koji izgleda savrseno inace).... Ja licno nebih tu isao na neki odredjen nacin rezidbe na svim... vec vocku koja ima izrazenu provodnicu "obradio" po ubovicratko-vom savetu...(ostavio 3 grane bocne) i provodnicu za sledeci sprat prekratio...
Medjutim ima dosta biljaka koje nemaju tu centralnu,pa bih njih samo razveo savijacima grana u pravilan polozaj i gradio tu piramidu...
hocu reci nebih isao sve ovako ili onako vec kako su krenule pa po tome dalje... Mozda gresim....

- - - - - - - - - -

Npr slika 1 i 2 sa provodnicom,pa centralnu skratiti.. a 4. slika razveo na piramidu...
 
Nazad
Vrh