Šljiva

E baš to sam i ja hteo da probam, da krečim prskalicom, koji kreč si koristio i kako si ga razbijao. Ima li da glavi na diznama, tj. da li si koristio ove klasične dizne. Naime imam nameru da okrečim i ja moje ali ima puno komadno pa sam hteo da napravim rastvor u traktorsku prskalicu. Inače se vidi da su baš dobro ulivene, svaka čast.
 
Radio sam sa ledjnom prskalicom..malo sam se namucio dok nisam nasao prave dizne, metalne. Vrh sam joj malo prosirio sa eksercicem i ide odlicno. Nije se nijednom zacepila.
Koristio sam gaseni krec koji sam cijedio kroz sito. Dodavao sam sumpor i so.
Malo vise trosi nego rucno, ali je neuporedivo lakse.

- - - - - - - - - -

Ako moze nekoliko pojasnjenja vezano za sljivu C. Lepoticu koja ulazi u trecu godinu...spremam se za rezidbu.
Radi se o vitkom vretenu
Najveca nedoumica mi je oko dvogodisnjih grana koje su formirale prvi sprat. Da li da ih prekracujem na jednu trecinu , odnosno polovinu ili da ih samo povijam ?
I jos jedna stvar : kako najefikasnije zaustaviti, odnosno usporiti rast provodnice ? Ne bih isao na vise od 3-3.5m visine.
Hvala unaprijed.
 
tasyqeda.jpg
 
Sljiva vitko vreteno? Svaka cast za mene je to poprilicna novost, kakvi su ti utisci? Jesi li imao roda? Jel takav odabir krune tvoja odluka ili necija preporuka? Koji je razmak?
 
Pozdrav drugari.
Pratim ovaj forum već neko duže vreme i evo da vas izvestim šta je iz toga proizašlo.
Pre par dana posađen šljivak sa 80-ak sadnica.5 redova po 16-17 sadnica,4 reda č.rodna i u sredini jedan red lepotice.
Parcela prošle zime preorana,pre mesec dana istanjirano, neki dan iskopane rupe i posađeno.Red od reda 5m,između voćaka 4m.Sutra ide mrežica oko sadnica da me ne zeza Dugouško.
Nisam uradio analizu,stavljao sam stajnjak u rupe (rupe 50cm prečnik, puta 2 ašuva u dubinu),pa zemlja pa sadnica pa zemlja pa gaženje pa zemlja do kraja pa opet gaženje.
Nisam nikada do sada sadio ništa,parcelu sam kupio pre dve godine i ovo mi je prvi izlet u poljoprivredu.Ne računam baštu iza kuće od 3 ara.
Od mehanizacije imam samo 506,sve ostalo plaćam narodu.
Pošto sam prošle godine napunio 40g,tvrdo sam rešio da podignem jedan šljivak,jel kakav je to domaćin u Srbiji,a da nema "sveto srpsko drvo" :).
Nisam prekratio sadnice.Šta kažete,da sečem odmah ili da sačekam proleće?
Živeli!
 
Da, svo kosticavo voce, sljiva, visnja, tresnja,breskva,kajsija.......

- - - - - - - - - -

Radio sam sa ledjnom prskalicom..malo sam se namucio dok nisam nasao prave dizne, metalne. Vrh sam joj malo prosirio sa eksercicem i ide odlicno. Nije se nijednom zacepila.
Koristio sam gaseni krec koji sam cijedio kroz sito. Dodavao sam sumpor i so.
Malo vise trosi nego rucno, ali je neuporedivo lakse.
I ja isao atomizerom ladjnim hektar mladog zasada za pre podne se "ofarba" za 60-80l krecnog mleka. Samo je bitno dobro procediti da ne zapusava dizna i samo pun gas tj pola gasa da mnogo ne razbija kapi jer je tada utrosak krecnog mleka verovatno veci ako ide pun gas . Gustina je dovoljna, samo da nebude mnogo vodeno koliko samo da primetis da je malo gusce od vode. Odprilike kao mleko a moze i redje.Beli se kao sneg kad se osusi.
 
obzirom na trenutne visoke temperature da li sam ,,poranio'' ...naime danas sam prikratio sljive na 90 cm ...koje sam posadio u jesen ?
 
Jedino bi bila opasnost ako udari mraz da ne ošteti to mesto....radi toga a i ubušavanja insekata i smoljavljenja, dobro bi bilo ako nisi da namažeš voskom, preporučujem italijanski Abrokol, ima u svakoj apoteci, rastegljiv je nakon što se osuši.
 
Nazad
Vrh