Šljiva

Ma našao sam najbliže iz Belog Potoka sa prevozom 5.000 što je ok manje više, ali mi kolega koji je iz Belog Potoka ispitao situaciju i rekao da su jesenas svi imali suv, sa dosta slame, nije bio kvalitetan..
 
Ja nisam nasao ispod 50e, u stvari nudili su mi za 4000 din sa mojim utovarom i prevozom tako da i to izadje bar 6000 din.Ovde ima dosta stocara medjutim retko ko kupuje stajsko ali kad osete da ti treba i da bi platio... Prosle godine sam se zainatio i nisam hteo da im platim 50e, kupio sam samo vestaka njima propalo stajsko na gomili ali ne zelim da im ulazim u ekonomsku logiku.:sta:
 
Retko ko ima dovoljne kolicine, jer se ne isplati da se selis tamo amo po selima. Ja sam prvo kod kuma tovario 22 prikolice ovcijeg, pa u drugom selu 6 prikolice takodje ovcijeg i imalo je jos malo ali je bilo jako lose za izvlacenje jbg svi cuvaju ovce po nekim gudurama i vukojebinama, a sad vozim jos 30-tak prikolica ali kravljeg, doduse prevrelo je, staro 2 do 3 godine i na gomili ima za 50 ili vise prikolica. Sto mi ne bude trebalo kaparisao sam za narednu godinu a cena je svuda bila 2500 dinara i sve moje, utovar, prevoz.Ne isplati se voziti ga traktorom duze od 2 ili 3 km jer i ovako me tura kosta duplo vise dok ga rasturim u vocnjaku. Nas 2 vozimo, dvojica tovare i mi vozaci pomazemo a 2 skidaju u redu dok traktor ide 1. sporom izmedju redova. Nekad povezemo i 3. traktor da se vucemo ako je nezgodno ili mokro tamo gde tovarimo.
 
Veliki posao je to, nema sta. Kad pomislim da se ja sekiram kako cu 3-4 prikolice da prenesem a ti pises o desetinama. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa oko 200 tona ukupno tj preko 60 prikolica i to sa arnjevima, ali bogami podjubreno preko 10 000 sadnica, negde po 20 kg po komadu tj. negde po 4 ili 5 gvozdene vile po komadu, samo sto je to skoro sve mladi zasad posađen ove jeseni pa je ovo za sada i previše. Mislio sam da neću stići da to uradim ove godine ali eto ukazalo se vreme pa će šljivke na proleće da imaju sve što je do mene, od boga da dobiju dovoljno vlage a što se tiče njih da rastu pa da imam volje da ih obrađujem.
 
Kao prvo svim kolegama srecan Bozic, Nova godina i sve ostalo i puno srece i uspeha u narednoj godini.

E sad, ja sam pre desetak dana orezao moje mlade vocke tj. rezali su ljudi koji to rade ceo zivot i idu po plantazama u ovde i preko a ja sam im sve vreme smetao, zapitkivao, rezao i ja malo sa njima i sad hocu da okacim slike i da prodiskutujemo na tu temu obzirom da sam slabo nasao konkretne primere ovde po forumu pa rekoh bice korisno i meni a i ostalim koji su jos uvek tanki sa materijom.

Zasad je star ravno godinu dana a u pitanju je stenlej koji je cuvan, mazen i pazen i izvuceno je iz njega maksimum obzirom na kvalitet sadnog materijala koji je bilo blago receno izmedju druge i trece klase (sto sam naucio naravno kasno na moju zalost) ali o tome cu u narednom postu kad budem okacio slike nekih krajnje problematicnih sadnica za formiranje bar za mene.

Evo par fotki sadnica koje su po se po meni vrlo korektno formirale i koje su manje vise orezane kako treba. Ja sam bio za to da im jos malo strickam ali su me obedili da ih ostavim ovako i da to tako treba e sad bi voleo da cujem malo vasa misljenja.



- - - - - - - - - -

E ove sljive me bas nerviraju. Problem je bio sto je na samim sadnicama vecina pupoljaka bila ostecena i jednostavno je izrastao jedan ili dva lastara. Ja nisam znao da ih treba odmah prekratiti da se razgranaju jer sam se nadao da ce sami da krenu kasnije a tako su me i savetovali neki malo "iskusniji" i rezultat se vidi na slikama.

Takodje, svuda gde je ostavljen cep bila je grana koja je bila jaca od provodnice i morala je da se izbaci. Ja sam bio za to da se sece do samog stabla ali ubedili su me da je ovako bolje. Znam da se rezidba na cep primenjuje na starijim stablima kad se menja ili zanavlja neka grana ali nisam siguran da je pozeljno to raditi i na mladim stablima.

Kakva su vasa iskustva po tom pitanju?

 
Poslednja izmena od urednika:
ja sam placao 3.000 dinara po prikolici stajnjaka, njihov utovar, prevoz i razbacivanje. to su mu ucinili jer sam uzeo 15 prikolica inace je cena 2.500 sve sam radis. Opstina Ljig. Zanima me kad raasturate oko vocki, da li posle zafrezirate ili samo ostavite tako na povrsini? ja sam rasturao po goloj njivi i zaorao posle toga
 
ja sam placao 3.000 dinara po prikolici stajnjaka, njihov utovar, prevoz i razbacivanje. to su mu ucinili jer sam uzeo 15 prikolica inace je cena 2.500 sve sam radis. Opstina Ljig. Zanima me kad raasturate oko vocki, da li posle zafrezirate ili samo ostavite tako na povrsini? ja sam rasturao po goloj njivi i zaorao posle toga

сачим су ти превозили од лјига до београда
 
Овде је ђубре скупо. Једноосовинска приколица без додатних страница (висина око 40 цм) је 50 марака. Ту рачунам да има око 1 тоне ђубрета, можда и мало више јер је уврши ђубретом. Сад не знам какве су то приколице које ви користите.

- - - - - - - - - -

Колика је цијена шљива питање је јесу ли уопште исплативе за узгој.
 
Poslednja izmena:
Evo kako izgleda 1 prikolica stajnjaka. Tu ima 3 m3 što bi trebalo da je bar 3 tone. Čim završim sa izvozom, ujedno i rasturanjem, odmah ću gledati da ga malo odgrnem od stabala i zatrpam tankim slojem zemlje, motikom. Freziranje pipalicom ga ne bi lepo pokrilo a i nema efekta pre proleća,a i neće ići brže. Inače ovo su sadnice koje su sađene pre 2 meseca, pa ima vremena za sve ostalo. Jedino što posle dobrog đubrenja u narednoj godini treba to je jako puno vode i jako puno rada jer će sada tu gde je bačeno đubre terati travu kao ludo.

fotografija0072.jpg


fotografija0074.jpg


Kolega ssashas ovo na šta se ti žališ je problem kod svih. Nedovoljan broj prevremenih grana i oštećeni pupoljci i kod mene prave problem kod formiranja krošnje, naročito ovaj problem ima Čačanska lepotica jer ona ne pusta na svako okce. Moja preporuka je da one sadnice koje su beznadežne presadiš, bolje sad kasniće samo 1 godinu, a tamo gde može veži kanapom letoras i prevuci ga na drugu stranu, naravno ako to nije drastično, i popuni prazninu. Ja nisam radio sa okuliranjem a trebalo bi da i to da nekih rezultata.
 
"Kolega ssashas ovo na šta se ti žališ je problem kod svih. Nedovoljan broj prevremenih grana i oštećeni pupoljci i kod mene prave problem kod formiranja krošnje, naročito ovaj problem ima Čačanska lepotica jer ona ne pusta na svako okce. Moja preporuka je da one sadnice koje su beznadežne presadiš, bolje sad kasniće samo 1 godinu, a tamo gde može veži kanapom letoras i prevuci ga na drugu stranu, naravno ako to nije drastično, i popuni prazninu. Ja nisam radio sa okuliranjem a trebalo bi da i to da nekih rezultata."

Upravo tu i jeste problem, proceniti sta je za vadjenje a sta nije...

Generalno, tamo gde je izrastao samo jedan mladar a stablo je ojacalo i sadnica se dobro ukorenila nece biti problema jer ce da pogura s proleca kao blesava pa ce da popuni sigurno. Tu ce eventualno problem biti sto ce te prevremene grane biti 10-20cm vislje nego sto je planirano ali aj tu ne vidim problem.

Pitanje je sad da li taj mladar mora da se skrati bukvalno na par pupoljaka ili moze da se ostavi na 50-60cm a da se razgrana u donjoj zoni. Koliko sam ja do sada video, uvek gornja zona vuce ali me rezaci ubedjuju da ce sigurno da pogura s proleca jer imaju dobru osnovu.
 
Nazad
Vrh