Šljiva

@marko
bujna, radja lepe okrugle plodove prilicno krupna. mala kostica. navodno se losije cuva od c. najbolje pa se manje trazi od nje bar za rusko trziste. dok na pijacama postize bolju cenu od cacanske najbolje.
 
Postovani forumasi danas sam uzeo sadnicu stubaste sljive a neznam o njoj bas nista pa ako neko ima iskustva s takvom sljivom da napise nesto o njoj npr.krupnoca itd
 
Juče sam bio da obiđem novi zasad šljive i na pojedinim ima problema sa ledom, nahvatao se pri vrhu i neke nakrivile pa me strah da se ne izlome ili da kasnije bude teško da se isprave. Planirao sam da ih kratim u proleće ali moraću nešto i sada, doduše kratiću ih na oko 2m, ako izmrznu da ne bude problema.

fotografija0059.jpg


fotografija0060.jpg
 
Suviše su velike i dobre sadnice i čudi me da nisi planirao i kolčeve, ali mislim da im ništa neće faliti samo što ćeš morati na proleće da izvršiš ispravljanje pojedinih. I to se dešava.
 
Nevalja sto nema snega ni za jednu kulturu pored ovoliko mraza,ali nadam se da nece biti ostecenja.
 
Još uvek je diskutabilno koliko pomaže, neki tvrde odličan i svemoguć, drugi kažu ništa posebno, u svakom slučaju neće da škodi.
 
Ma prosto mi dodje da poludim.Danas prosetao do sljivika,ko velim lepo vreme pa da ne sedim uzaluda ono dosla neka budala i izvadila mi 5 sljiva iz vocnjaka.Da su sad zasadjene pa i da razumem nego proslogodisnji zasad,lastari mi bili po 80cm,a on majmun vukao rucno i cupao iz zemlje::jako_besan::::jako_besan::::jako_besan::
 
Kako je uspeo da ih iscupa ja sam kod mene menjao dve roslogodisnje sto su se osusile i nije moglo bez kopanja, inace na prolece su mi iscupali 4 kom, sta ces neka mu je na dusu. Bolje i to nego sto sam cuo da su ljudima vadili cele zasade.
 
Neznam kako ali uspeo je,al nema veze valjda če na njih da se obesi ma.. mu njegovu.;-)
 
ajmo mala pomoc
posto sam jesen prespavao na drzavnom poslu sad bih malo da pomognem mom sljiviku, kako idu sad radovi u sljiviku. trebo bih da planiram neke slobodne dane a ne mogu da se setim kad ide zimsko prskanje kad da bacim djubrivo
unapred hvala
 
Potrebna mi je pomoc da li mi je rano da pocnem da djubrim sada sa stajskim djubretom planirao sma poceti sledeci viken da djubrim i okopavam ali da sacekam vas savet da ili ne ?
 
Ja svake druge pa i trece godine isterujem stajnjak na sljive cim zavrsim sa oranjem i jesenjom setvom, a vestak 3x15(8:16:24) bacam kad i na detelinu, krajem februara do 10 marta, zavisi kad mi stigne 3*15 ili 8:16:24
PS: oko dvoja kolica po sljivi razbacam u krug i tako od sljivu do sljivu, i vodi racuna, da ne bacas uz samo stablo da ne bi skupljalo miseve :)
 
Hvala kolege na pomoci imam i ovcijeg a i kravljeg stajnjaka pa cu pomesati a u martu bi bacio i vestak.
 
Nazad
Vrh