Šljiva

Imam i ja to isto,Samo kod ovih sto kasnije stizu ima mnogo vecu barem duplo vise lisnu masu i modro zelena je
 
Dacu joj na jesen i stajsko djubrivo a sledece godine povecati broj tretmana folijarnom prihranom. Nadam se da cu je tako ubrzati za nekoliko dana....koj su ocigledno presudni.
 
Pozdrav, drugari voćari!

Evo par sličica voćnjaka posađenog u novembru. Generalno sam zadovoljan, naročito kad uzmem u obzir koliko sam loše prošao sa dunjama(okačiću i u temi dunja uskoro neku sliku) ali imam ovaj problem sa lepoticama, tj. flekama koje se na njima pojavljuju. Šta mi je činiti da to zaustavim?
 
Ako misliš na ove crvene tačkice to je plemenjača ali nije ovo ništa opasno, imače sadnice dobro izgledaju, mada sam primetio da neke nemaju grane sa svih strana, tj. generalni problem lepotice je da pusta jako malo grana koje možeš da iskoristiš za skeletne. Obavezno koristi čačkalice da povijaš grane u 1. godini a u drugoj im zakači neke tegiće koje ćeš zimus da napraviš od recimo drveta sa kukicom od žice(kocka drveta recimo 8x8x8cm ili tako nešto slično, može i jogurtska čaša dopola napunjena betonom sa kukicom, pa je posle za 3. godinu dopuniš betonom). Ona jednostavno uvek buja uvis a to nikako nije dobro za dobar rod a ni za branje a jedini je lek povjanje, samo ako se zakasni onda u 3. ili 4. godini ne ginu ti kanapi a to je veliki posao(lično sam iskusio).
 
Uočio sam plamenjaču ali nisam na nju mislio. Na samom stablu ima ovih fleka, primećuje se na slikama na kojima sam bliže uslikao drvo tamnija boja, e to ne znam koliko je štetno i šta mi je činiti.
Ja sa svim akcijama kasnim pa i sa povijanjem grana (nemam previše vremena) , da li je kasno da počenm sa čačkalicama sada?
 
Какве су цене код вас? Комшија кука, имаће за недељу дана око 10Т конзумне а нико не откупљује.
 
Pozdrav forumasi,kod mene ima sljiva samo tako..Negde je prva klasa negde nije,sve zavisi gde je bilo grada,trenutna cena otkupa sljive je od 35din do 45din,a cacansku najbolju traze da bude velicine 40mm da bi je otkupili...
 
Ratos,pa trenutno sljiva koja se bere sada je ta cena od 35 do 45,zavisli od klase,nzm sada koja stize za otkup,lepotica je skoro prosla ,dolazi ova najbolja i sta jos za branje..Toliko placa covek u hladnjaci u selu vrdila kod kraljeva...
 
Kod mene na stenleju krenule da pucaju grane od količine plodova a pošteno sam bio orezao, prerode svake godine, jako zahvalna sorta.
 
Moja žena kuha pekmez od stanleya pošto je kod nas požegača out zbog šarke i odličan je. Kuha ga na klasični starinski način i ne vidim razlike u pekmezu od stanleya i požegače.
Za konzumaciju u svježem stanju, stanley nije tako dobar kao požegača. Zato sam posadio rodnu, jer sam na ovom forumu čitao da je kvalitetna šljiva ali čemo vidjeti kako če biti sa šarkom.
Meni dolaze iduče godine Čačanska najbolja i rodna u rod, pa me zanima kakav je pekmez od njih.
 
Bio sam juče kod komšije u selu koji trenutno bere rusku dženariku i mogu vam reći da jako lepo izgleda kad je u punom rodu.Rodila je jako dobro a grane se drže odlično, nijedna nije pukla. On ima 2 sorte, jedna je sitna i skroz žuta, kao marica, i ova druga koja je na slikama koja mi se mnogo više sviđa, duplo je krupnija, ima jako sitnu kosku, i estetski je prelepa sa onim crvenilom kao breskvica. Jedino što mi se ne sviđa šljiva nema puno šećera. Zainteresovala me jer sam u Blacu u hladnjači gde sam prodao lepoticu čuo da su kupovali i ovu rusku šarenu za konzum po ceni od 15 dinara plus njihovo branje tj. cena kao i za lepoticu. Otkupljivali su je pre lepotice. Interesuje me ako ima neko od članova iskustvo sa ovom sortom, kako mu rađa, vidim da je komšija jako slabo radi i skoro i ne prska, i kako je sa otkupom, tj. može li se prodati još nekako osim za sokove. Na slici je pored Lepotice koja je u prečniku preko 40mm.

picture-346.jpg


picture-352.jpg
 
Mi takođe pravimo džem i pekmez od stenleja, stavljamo 250 grama šećera ako ne i manje na teglu i bude super (doduše drugo i nemam pa ne mogu da poredim), s tim što ne ukuvavamo mnogo ni od šljiva ni od kajsija, više volimo da jedemo komade nego marmeladu :)

Ovih džanarika ima kod mene uz put i oko njiva, crvene su prošle davno, ima mesec dana skoro i jako su kisele i osvežavajuće za džem i sok, žute tek sad stižu, počele da crvene a ima i ponegde ovih plavih, sitnije su, mala koštica ali su isto kiselijeg ukusa.
 
Najbitnije je svako voće, svako stablo, posle berbe zaliti sa 30 do 50 litara vode. U vodu ako zalivaš iz bureta/cisterne možeš dodati topivo NPK ili prskati sa NPK, ne znam samo koji element je bitan posle berbe, verovatno azot i fosfor više nego kalijum.
 
Nazad
Vrh