Šljiva

Izlgedalo bi nekako ovako,kako sam ja zamisljao da ostavljam na nekih 10-ak cm ramene grane:
 
Ovo je neka šema palmete ako ja dobro vidim?
To i nije baš preporučljiv oblik krune a za šljivu posebno ne.

Šibaj ti piramidu, iznad pete šeste primarne grane (kad stigneš dotle, za koju godinu) preseci produžnicu, ne daj joj dalje u vis i bog da te vidi.
 
Da li mi neko može reći jeli ovo šarka šljive na čačanskoj lepotici staroj 3 god. ? Plod je zdrav i na njemu nema šarenila kao na lišću.


 
Ja bih rekao da jeste. A za plod se ne sekiraj, nije ovo puno izraženo tako da će plodovi da izguraju. Kod mene na lepotici nema šarke a na parceli odmah do nje sa rodnom ima i to više od ovoga.
 
ZICAPROM : Zahvaljujem sa na brzom odgovoru.
Ne verujem da sam iz Čačka dobio ovakvih par sadnica jer na par komada rodne imam istu pojavu pa je zaraza i pored dezinfekcije alata za orezivanje prešla na njih.? Mislio sam zato da je neki nedostatak đubriva i mikroelemenata ali sta je tu je. :ppozdrav:
 
Ја сам ове године ископао једну младу шљиву мислећи да је шарка. Али сам се покајао, изгледа да је била пламењача. Имала је свијетлозелене мрље. Сада видим на осталим шљивама које нисам дирао да је то пламењача.
 
Moguce i da je plamenjača jer je kiša vrlo često padala ? Neću ništa da diram do sledeće godine, a tada ću videti da li će biti promena.
 
Koji je krajnji rok za zelenu rezidbu?

To zavsi od cilja određenih zahvata pri zelenoj rezidbi.
Ako je cilj razgranavanje letorasta, onda je sada kasno za to, to se radi u ranoj fazi porasta.
Ako je npr cilj uklanjanje suvišnih, nepotrebnih lastara, onda za to nikada nije kasno.
Posle berbe npr se uklanjaju polomljene, osušene grane i ta operacija se smatra zelenom rezidbom.
Dakle, zelena rezidba može da traje tokom skoro cele vegetacije, a u kojim fazama će se raditi pojedine operacije zavisi od svrhe konkretne operacije.
 
Cilj je uklanjanje suvisnih lastara. Uglavnom je to odradjeno ali ostalo je jos nesto, pa rekoh da ne uprskam.
 
vidim da oko stabla ima pogorele trave,jel to tretirano totalom?
inace total daje iste karakteristika liscu

Sagorela trava je od neke vrste totala,Agromarketov " Agram ". Sa njim sam prskao u redu ali ne tako blizu voća pre 1 mesec, inače sa njim može da se prska oko tek posadjenih voćki jednom u godini. Ali ono šarenilo na lišću je prisutno vec treća godina ali pošto nema nekih posledica po voćku nisam ništa preduzeo po tom pitanju.
 
Vjerojatno je več bila debata o tome na ovome forumu, ali mi se ne da još jednom prelisavati sve stranice. Evo o čemu se radi.
Pošto sam več imao problema sa monilijom kod Stenlija na početku formiranja plodova, bojim se da če biti svašta u vrijeme zrenja, pa me zanima da li mogu tretirati šljivu Teldorom dva puta. Znači, jednom u fazi bojanja plodova i drugi puta pred berbu. Naravno, pazeči na karencu.
Svaki savjet bi mi dobro došao.
 
Kod nas zavrsen otkup lepotice, a kod mene se pojavio jedan problem koji ne znam da rijesim.
Radi se o sadnicama kupljenim u Cacku, posadjenim iste godiine, istom tehnikom, isti ljudi ih orezuju. Rastojanje vazdusnom linijom oko kilometar. Razlika je u tome sto jedne sazrijevaju bar sedam dana ranije. Te prve smo prodali ali druge nismo uspjeli, jer dok je trajao otkup nisu bile dovoljno zrele.
Cini mi se i da je osuncanost slicna.
Sta mislite,koji je problem i kako ga rijesiti ?
Naravno, na ovoj parceli koja kasnije dolazi, ima mnoooogo vise sadnica ;)))
 
Pomocu ti koliko mogu,isti problem,mislim da je to do zemlje.Ja to uspeo resiti tako sto u startu ove sto kasne guram azotom,tecnim djubrivom folijarno a posle ih pustim da normalno stignu kad i ostale.Ko je vocar razumece sta sam kazo,a ko nije filozofirace da to nema veze i da je presudan momenat u sazrevanju polozaj neptuna u odnozu na saturn:osmeh:
 
Nazad
Vrh