Mislio sam stenlej da posadim 4.5x3.5 i da formiram poboljsanu piramidalnu krosnju da li je to mali razmak?
Pa nije mali razmak.
Može se raditi i na tom razmaku.
Ali...
E sad ovde dolazi priča koju smo već nekoliko puta ispričali a tiče se gustine sadnje šljive.
Gusta sadnja na bujnoj podlozi, a podloga je uglavnom dženarika, dakle izrazito bujna, podrazumeva neprestanu borbu protiv genetike. Mora se jače rezati, jača rezidba inicira veći prirast koji se opet mora rezati, a to opet potstiče prirast i tako ceo životni vek šljive.
I još dosta toga da sad ne ponavljam.
Da li se isplati ulaziti u tu borbu?
Što se tiče prinosa ne isplati se.
Tačno je ovo što piše Zicaprom, u prvih par godina ozbiljnijeg plodonošenja je već iprinos kod guste sadnje. A ako imamo u vidu da plodonošenje traje i preko dve decenije onda tih par godina stvarno ne treba da budu presudne, posebno što prinos prelazi na stranu klasike posle 7, 8, 9 godina, i ta početna razlika u korist gustog sklopa biva anulirana.
Što se tiče prodajne cene šljive ona je veća kod branih nego kod trešenih šljiva, a tu je gust sklop u prednosti. Ako je to motiv guste sadnje onda se isplati borba protiv gena.
Ali, opet ali
Šljiva mora biti ručno brana ISKLJUČIVO ako se prodaje kao konzumna, dakle za potrošnju u svežem stanju, za jelo.
Za SVE OSTALO A NE SAMO ZA RAKIJU , (sušenje, zamrzavanje, iskoštičavanje, sokovi, džemovi, kompoti, slatka.....) šljiva se trese i kupi što je neuporedivo jeftinije i efikasnije.
Dakle gust sklop ima smisla samo u slučaju ako se planira prodaja konzumne šljive, a ako neko to planira greši ako sadi stenlej.