Šljiva

Sorta sa slika je....Ekstra,svaka pohvala!!!

Probao sam rakiju od Valjevke,odlicna je.Bolja od stenleja,ali to zavisi od vise faktora.

Sorta sa slike pitaj boga koja je :haha:

Kada sam kupovao sadnice trazio sam Stenlej, Prve godine kada je prorodila ova sljiva plod je bio sitan kao Pozegaca, pa sam mislio da mi je umesto Stenleja podvalio Pozegacu.
Prosle godine nisu ni rodile cvet je ubio mraz.
Ove godine su rodile ekstra ja sam mislio da su Pozegace sve dok nisu prerasle krupnocu Pozegace.
Sada ne znam koja je sorta:sta: ostaje mi da nagadjam dok ne sazri...

U buduce bez sertifikata za tacnost sorte i zdravstvenu ispravnost sadnog materijala ne sadim nista ::jako_besan::.

Mozda ovo sto sam napisao smesno zvuci ali sam se debelo zaebao sto sam sadnice kupio na pijaci. Mozda su i stvarno Stenlej ostaje mi da nagadjam.

U svakom slucaju rodile su za desetku.
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran nasta se kalemi stenlej ali ima fora sa tim rada jako obilato ali je plod sitan pa ga prodaju ko zna pod kojim imenom
 
Stenlej nije sigurno,moze biti nesto kao sto rece iron(rodna)a moze cak da bude Valjevka.Ostalo mu te jer se slabo kupuje pa tako dospela do tebe.:sta:Ali opet tipujem na rodnu kao i kolega iron po obilnosti i obliku roda.
Koliko vidim,sad iz neke kao prakse sa terena i nekih slika sa neta Rodna i Valjevka imaju jako slican rod.:sta:

Inace sertifikat ti danas nista ne znaci,ovo je srbija.Vec sam pisao ranije da se moj burazer sudio za sadnice instituta,dobio pogresne.Zemlja iz snova,za prevarante.
 
Ima li neko iskustvo sa nevreme prosledjenom sa gradom. Danas kod nas bilo je nevreme i padao je grad sa velicine lesnika. Na slivi Stenlej svaki plod udaran je najmanje po tri do cetiri puta. Na plodu od udara grada ima rez po 2 milimetara.Dali neko ima iskustva da kaze dali ce plod pasti ili ce ostati sa ranom i sazreti na drvetu.Dali u ovakvom stanju treba prskati sa necime? Pozdrav od Strumica.
 
Plod ce ostati,imace oziljke na mestu udarca a prskanje bi moglo prihranom da rana brze zaraste.Fungicidi i Insekticidi tu nista ne pomazu.
 
Poprskaj fungicidom nekim da ublažiš napad monilije (trulež plodova) ali teško da ćeš je apsolutno sprečiti.

Jače oštećeni plodovi će opasti, neki će istruiti usled napada monilije, ali većina bi trebala da ostane.
Problem je što će se svaka ozleda poznavati i na zrelom plodu, pa će to umanjiti njihov kvalitet. Ako se šljiva koristi za sušenje i na osušenim ploodvima če se poznavati oštećenja.

Sve ovo ti govorim iz ličnog iskustva.
 
Mislis da ce da krene monilija:sta:Nisam imao problema sa stenlejom posle grada ako je na vreme ranije sticeno.
 
Ma kreće garant.
Stenlej je osetljiv na nju nenormalno, a ona sad ima širom otvorena vrata tim povredama.
Malo kalijuma da pomogne zarastanje rana, fungicid da koliko toliko ublaži napad monilije, i to je ono što se može učiniti.
Način da se posledice skroz otklone ne postoji.
Jbg, muka naša seljačka je taj grad.
 
Da je osetljiva sorta to jeste i to mnogo.
Mislim da ako je 2mm rana nije strasno za kasnije otpadanje,prihrana je obavezna a da ce rana ostati to je sigurno.Za rakiju obicno ode takva sljiva,za otkup tesko.
 
Stenlej nije sigurno,moze biti nesto kao sto rece iron(rodna)a moze cak da bude Valjevka.Ostalo mu te jer se slabo kupuje pa tako dospela do tebe.:sta:Ali opet tipujem na rodnu kao i kolega iron po obilnosti i obliku roda.
Koliko vidim,sad iz neke kao prakse sa terena i nekih slika sa neta Rodna i Valjevka imaju jako slican rod.:sta:

Inace sertifikat ti danas nista ne znaci,ovo je srbija.Vec sam pisao ranije da se moj burazer sudio za sadnice instituta,dobio pogresne.Zemlja iz snova,za prevarante.

Mirko ja se raspitujem za Valjevku i Rodnu a u stvari nisam svestan da ih imam :haha:

Videcu kad sazri, pokusacu da desifrujem koja je sorta u pitanju :ppozdrav:
 
Mora za trulez obavezno da ubaci nesto posle grada ako pocne da truli istruli ce i sve oko nje ,Mozda Galafungin mada nisam siguran za karencu
 
Videcu kad sazri, pokusacu da desifrujem koja je sorta u pitanju
Ma rodna je

Tipično za nju je ta ogromna oscilacija u krupnoći ploda u godinama kad prerodi i kada je manje roda.
I po listu sudeći na nju upućuje, i po izgledu ploda, po rasporedu plodova duž grane....

A najsigurniji znak je da su rasadničari nju uvalili umesto stenleja, te dve sorte čine preko 90% asortimana većine rasadničara :osmeh:
 
Zaboravih da napisem da uopste nije mnogo bujna, ove moje su bas gusto posadjene i jos se ne dodiruju.

Ako je ovo Cacanska Rodna ja cu je posaditi jos, jer je bas dobra sljiva uopste nije mnogo zahtevna. Ove sam prskao samo 4 puta plodovi izgledaju izvanredno, dok kod Cacanske Lepotice opalo mi je preko pola plodova.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala na savetu i vasa iskustva, znaci ostaje mi samo da spremim bocve za rakiju. Problem je samo sto svaki dan pada kisa pa ne mogu sa prskanjem fungicidom i prihranom, ostaje mi da cekam bolje vreme. pozdrav
 
šljiva divljakuša

DSCN0024.jpg
[/URL][/IMG]

DSCN0022.jpg
[/URL][/IMG]

Crvena ranka baš zna da prerodi
Ovom stablu nikada niko nije poisvetio nikakvu pažnju osim što je eventualno zasađeno i, kad rodi, izudarano motkom da se otresu plodovi.
 
Ja moje ranke bas lepo pazim,nadam se da ce mi uzvratiti to.:osmeh:Jesu oni izdanci koje si mi poslao od nje?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh