Šljiva

Rus koji uzima tresnje od mene kaze da ima ugovorenu prodaju 700t sljive iz kraljeva ,ako je bilo tako strasno od tog posla nema nista ::lose::
 
Ljudi šta da vam kažem, jedino osiguranje roda kod osiguravajućih kuća može da Vam vrati nešto kad dođe do takvog nevremena. Ja sam za ovu godinu probno osigurao 1 hektar pod šljivom, pa ćemo videti kako ću proći. Imate povraćaj, koliko sam čuo od 40% od ptremije osiguranja od države, a osiguranje košta oko 6% od vrednosti roda koji procenite, s tim da sada plaćate samo PDV a ostalo u oktobru. Nije mali trošak ali tim jadnim ljudima u Kraljevu jedino to može da pomogne, da neće možda država da im nadoknadi štetu zbog liše protivgradne zaštite.
 
To je kraj gde nema dosta sljivara,ali strasno je bilo..Jutros sam otisao do sela i video stetu, vise od pola je opalo,a ostalo ubiveno..A ovamo ostali krajevi u kraljevu sto su pozati po vocu,nije padao grad samo velika kisa... a kada je stala kisa i ta nesreca oni su poceli pucati,ali kasno marko na kosovo stize..Zemlja se od sljiva nevidi, a ja imam 16ak rodnih,a kod ovog komsije nisam ni isao,njemu je i gore kad ima stabala bas bas dosta...
 
Poslednja izmena:
Pitanjce,Cacanska Rodna koliko je u sustini osetljiva na sarku?Danas bio kod kolege u sljiviku Stenlej,Rodna,Lepotica.Stenlej zarazen sarkom a i lepotica u manjoj meri,u sredini Rodna i radja stalno,nekad vise,nekad manje.Na listu ima sarenila ali ona izdrzava.Zasad je posadjen 2001.
Znam da literatura i strucnjaci kazu da je osetljiva ali sta kaze praksa??:sta:
 
Mirko 015 ja nisam ni znao sta je to sarka i sad pogledah na internetu i video sam sta je one pegice po listovima,a to sam primetio u ovom novom zasadu kod lepotice,a cacansak rodna je pored nje odmah i nije zarazena uopste..Mene je to cudilo sta je i sad sam ukapirao.. A inace na ovom starijem zasadu rodne to nisam primetio za ovih godina koliko je imam ni jednom!
 
picture-356.jpg


picture-357.jpg


Ovo je rodna, na prvoj slici nema šarku, a na drugoj ima, a jedna od druge na 10 metara. Sve u svemu šarku imam samo u rodnoj u drugim sortama nemam.
 
@pera0507
Vidis i sam kakvo je interesovanje,licno me ne zanima jer ne vidim nista spektakularno u njoj,bolje'bi im bilo da se pozabave sa Cacankom ranom koju bih'rado posadio ali sta ce'mi kada uglavnomcljudi kukaju na nju,slaba rodnost ubi boze.
Nada stize kada'sljiva'ima'u izobilju a'cena za konzum'u to vreme max 0.40€
A do grancica uvek moze da se dodje
 
znam da literatura i strucnjaci kazu da je osetljiva ali sta kaze praksa??

Da je osetljiva.
Čak, u starijoj literaturi uglavnom piše da je u određenoj meri tolerantna, ali pod pritiskom prakse se od takve klasifikacije odustalo i sada se piše ono što i jeste, da je osetljiva.

U izrazito povoljnim godinama, bez preioda sa sušom i onih sa visokim temperaturama, i ako je idealno negovana, posledice mogu biti nešto manje naročito ako se koristi kao rakijska sorta. U tim uslovima plodovi sa simptomima šarke pre opadanja dostignu stadijum u kom se mogu koristiti, a u drugom slučaju, sušne godine, naročito ako se ne reže redovno i pravilno, opadaju u fazi dok su neupotrebljivi za bilo šta.
I u povoljnim uslovima na zaraženim plodovima ima simptoma pa ih je nemoguće plasirati npr za konzum (ako se rodna ikako može i plasirati kao takva šljiva)
 
Evo malopre sam isao do vocnjaka da se uvidim dali je sarka po lepotici i jeste,ali nije na svoj,a na cacankoj rodnj nema simptoma sarke...E sad jedno pitanje,dali da poprskam i rodnu i lepoticu svu,ili smao da prskam sljivu koja je sarka napala!
 
Sarka nema nikakve veze sa prskanjem,tu pomoci nema.Ako zelis da prskas sljivu nekim preparatom fungicidom,insekticidom ili prihranom slobodno prskaj,to nema veze sarkom.
 
Aha ok nisam znao to,na nekoj se pojavilo po listovima nije bas na svim sljivama...Prskao sam sa Slavolom sto se tice prihrane vec 2 puta...
 
Pa prošle godine je rodna bila na trećoj godini, tj. prvi rod. imala je po 10 tak kilograma i iznela je ona sve to ali je bio veliki problem što nije sve uzrelo odjednom, verovatno je šarka učinila svoje pa se stablo prinudno oslobađalo viška, tako da sam brao sigurno na 3 ili 4 puta, tj. sakupljao pošto je otišla sva u rakiju. Nedostižna je jedino u procentu šećera, merio sam refraktometrom sve sorte ali rodna je neprikosnovena u tome, tj. za rakiju je odlična. Za industriju ne vidim da je nešto bolja od stenleja pri tom i stiže u isto vreme. Kad god pogledate drvo, bez obzira na sav uložen trud u pravovremenu obradu ono će biti "tužno", list je uvek žućkast a stablo nije uopšte bujno. Ja do ove parcele sa rodnom imam i parcelu sa lepoticom i ona neuporedivo lepše izgleda, mnogo je bujnija, naravno 20 tak dana i ranije stiže, ali mora redovno da se radi povijanje grana. Nije dovoljno samo u prvoj godini čačkalicama, već mora i u drugoj žicama ili plastikama, pa u trećoj ili četvrtoj kanapima pa tek kad dođe na silodan rod onda je rod povija. Inače tera grane kao topola samo uvis i onda nema puno ploda. Kod mene Čačanska rana ne uspeva, imam 30 komada probno ali neće, lepotica lepo i redovno rađa s tim što mi jedan deo roda opadne kad je rod veličine lešnika, nekako se čisti i to svake godine, ili ostane plod neoprašen pa jalov ili je to prirodna selekcija ali to uradi svake godine bez obzira koliko je ponela i to joj je kod mene minus. Nisam siguran da li će prskanje borom u cvetu nešto pomoći s obzirom da produžava vreme oprašivanja, i problem je što je to srednje rana sorta i da bi se postigla solidna cena ona treba da stigne što ranije a moj kraj kasni nedelju dana za Blacem a Blace nedelju za Kruševcem a Kruševac nedelju za Valjevom ili okolinom Beograda pa kad stigne kod mene lepotica u Ritopeku počinju da otkupljuju Stenlej i onda neće da je plate više od cene stenleja. Kod mene treba saditi kasne sorte tj. stenlej ili rodnu jer je sada dobro imati poslednju šljivu u zemlji ona je skuplja za 5 dinara jer je svuda već prošla. Svake godine kad plod počne da menja boju prskam folijarno kalijumom u nadi da će da uzri koji dan ranije ali jedino što vidim da je bolje to je ujednačena boja roda a zrenje bude kad bude, doduše ja u to vreme i zalevam šljivu pa je i to malo razvuče ali kako da je pustim da se muči kad pritisne suša a i pitanje koliko će roda da ponese za narednu godinu u vreme najveće suše kad se bori sa ovogodišnjim rodom.
 
Tintoreti, iz članka sam pročitao da ih u Čačku planiraju za prodaju tek za par godina. Pošto imam njihov tel pozvaću ih da proverim kada će prodavati sadnice. Kalem grančice bi dobro došle ako ih ima negde ? :osmeh:
 
Nesto gledam ove moje slike i Zicine,plod Valjevke i Rodne jako slican,da ne kazam isti.

- - - - - - - - - -

Evo jos jedne zanimljive slike Valjevke
 
Sorta sa slika je....Ekstra,svaka pohvala!!!

Probao sam rakiju od Valjevke,odlicna je.Bolja od stenleja,ali to zavisi od vise faktora.
 
Nazad
Vrh