Šljiva

Javlja mi se dosta trulih plodova na požegači, pretpostavljam da je ova kiša dobrim delom uzročnik tome pošto je slično i kod komšija na drugim sortama šljive. Da li ima svrhe oprskati galofunginom?
 
Moniliji ploda godi vlaga koju ove godine pojedini regioni imaju na pretek.U svakom slucaju oprskaj sljive i prati stanje,ako ima potrebe ponovi tretman.
 
pozdrav sljivari,evo i mojih sljiva... jedno pitanje,ima grana koje se savijaju pod plodovima pa ne znam da li ih podbociti ili obrati malo sljiva sa njih da im olaksam?
fotografija0068.jpg
 
Moram se pohvaliti.Bio sam na placu za vikend,poprskao sljive insekticidom zbog vaši kojih ima na pojedinim šljivama(neverovatno koliko bubamara,osa,muva i kojekakvih insekata leti oko tih drveta-hrane se tim vašima),kao i fungicidom protiv truleži.Mozda sam za trulez malo poranio,ali bolje nego da sam zakasnio.Rodna je rodila sarenoliko,ali u sustini jako dobro.Ako ne bude grada bice rakije.Inace mi je srna skinula koru na dva proslogodisnja kalema,skroz.Podigao sam mrezice cim sam to video.
 
Mladen87
Nemoj to da diras sljiva je takva kad dobro rodi grane se "obese i ona samo drema" sto kazu stariji ljudi inace vocnjak ti je u dobroj kondiciji tako da ce se grane savijati pod teretom,bas ako je neka toliko kriticna podupri je sto kaze "Gorski Car"ili ako te mrzi proredi. Tu moze da dodje do jedne druge situacije i na to obrati paznju:
kada rodna grana krece ostro u vis pa se pod teretom savija prema zemlji praveci luk,najvise tacke tog luka znaju da poteraju mnogo jake vodopije takozvane "jahace" koje bi mogao krajem meseca obavezno da izbacis/orezes/ kao i ostale vodopije tamo gde ti treba rodna grana prekrati je na patrljak par centi:ppozdrav:
 
Moj ti je savet da se trudiš da podupiranje uopšte ne radiš sem na par mesta gde je baš došlo da kraja. Kako bi podupirao par hektara koliko ti raklja treba, znači malo rezanjem, malo je pusti neka se sama bori i to je, jedino da ne naleti neko nevreme, ne dao bog, ali onda malo šta pomaže
 
Zagledaj malo sa unutrasnje strane lista,mora da ima vasiju.Uzmi neki sistemicni insekticid jer kontaktni ne moze da dodje u dodir sa stetocinom u ovakvoj situaciji.
 
Zagledaj malo sa unutrasnje strane lista,mora da ima vasiju.Uzmi neki sistemicni insekticid jer kontaktni ne moze da dodje u dodir sa stetocinom u ovakvoj situaciji.
Ok, hvala. Video sam da ima vaši na listovima međutim ono što me brine je što uvijeni listovi dobijaju šare kao kad se javi šarka. Ostali, tj. zdravi listovi nemaju nikakve nijanse pa ne znam da li je to neki početak šarke ili samo dobijaju drugačiju boju jer počinju da se suši. Nešto sam i pokušao da slikam sinoć, doduše telefonom pa se i ne može jasno videti ali evo sličica:
 
Uzunche, već je dosta o tome pisano na poslednje dve tri strane, čak si se i ti uključio pa mi se čini da si zaboravio :)

Evo kreni negde od ovog posta i pročitaj sve do kraja, dve strane ima, nisu svi postovi o tome, ali većina kao da jeste..

http://poljoinfo.com/showthread.php?636-%C5%A0ljiva&p=704633&viewfull=1#post704633
Ma brate jesam prelistao i za vikend planiram da insekticidom predjem i vocnjak i komsiju i put i tako redom nego se samo sekiram da nije je.ena sarka sad dosla od nekud pa sam postavio slicice da bih cuo jos neko misljenje.
pozdrav!:ppozdrav:
 
Druze nije ovo Sarka, slike su mutne ali pretpostavljam da je Plamenjaca. Ovo su idealni vremenski uslovi za razvoj plamenjace.
NurelleD + Mankogal80 prskaj slobodno popravice se garant.:ppozdrav:

NurelleD ti je za ove insekte sto te muce zaebao vek.
 
Poslednja izmena:
Slike su losije druze,ali sve lici da je sarka u pitanju.Ne mozes puno tu uraditi da bi se nesto sekirao.Ima je i kod mene pa uvek skinem rod sa tih sljiva i sve bude ok.Mada,kod mene se jos nikad nije javila na plodu,iskljucivo na liscu.Idem sa fungicidnim tretmanima kad god ima potrebe i naravno po odredjenim fenofazama i to bude to.
 
Danas frezirao usluzno sljivik,nisam ni znao o kojoj se sorti radi dok nisam dosao u vocnjak i vlasnik.Sorta je Valjevka,u 7 godini,radja od 3 godine redovno i jako dobro,zarazena je sarkom ali ne mnogo,plodovi su sitniji od stenleja(u ovoj fazi)i bledje zeleni,do sad nije imao problem sa monilijom pa cak ni ove godine.Jedino sto mu se javlja kovrdzanje listova ali to taj vlasnik resava sa Ciramom-Diziram,kako kaze to je najefikasnije(nisam probao).Plasira je za susenje,kako kaze jako je trazena za to jer daje kilo suvih sljiva od samo 3 kile sirovih i nemora da se dodatno lakira jer ima prirodan sjaj.Prosle godine je dao po ceni od 27 dinara sve na red u gajbe.Nije mu jasno kao i meni zasto se ne sire zasadi ove sorte.Dali smo toliko ograniceni u razmisljanu ili samo kopiramo jedni druge bez ikakvog pravca:sta:
Ako sam nesto zaboravio pitajte

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam,prosle godine je imao prosek po stablu 35 kg.I sad je rodila strasno,obesila se do zemlje.:osmeh:
 
Prskao sam šljivu prije dva dana cadillacom ( mankoceb) + folifertil. Što se tiče insekticida jedino je korišten perfektion u precvjetavanju. Zanima me vaše mišljenje, radi li se ovde o nekom gljivičnom oboljenju ili su ovo jaja od nekog insekta. Koji preparat bi mogao pomoći nakon ovih kiša. Hvala unaprijed.


WA6cY.jpg
 
Nazad
Vrh