Šljiva

Ssasa lep zasad..! Imam i ja isti takav,i pre neki dan mi je dolazio covek ostavio 3 vodilje ostale posekao,odradio to kako treba,i koliko lepse izgledaju sada samo sa tri grane nego sa onim zbunjem sto je bilo...Prihranio sam ih preko lista i sada cekam lepo vreme da se uzme tanjiraca i da se unisti ova trava koja ide ko luda iz ove kise..
 
Vala trava je pobesnela.Kod mene je sve bilo uradjeno,ni jedne travke nije bilo.Sada nikako ne mogu da udjem traktorom,svaki dan pada kisa,odozgo se malo osusi ali odozdo vadi blato.Videcu i ja ovih dana da prekratim mladare i ostavim po 3-4 koji ce kasnije biti ramene grane.
 
svidja mi se ovaj oblik krosnje ali neznam kako se zove,sliku sam naso na internetu mozda je i sa ovog foruma
316nceh.jpg
 
Vaza (čašasta kruna) sa 4 grane koliko mogu da vidim...obično je sa 3, 4 ili 6 grana.
 
ne secam se ko je pitao ovde za preparat namenjen suzbijanju gubara pa zato predlazem FASTAC 10 EC,extra preparat,ja sam ga primenio i sve satro jer su se pojavile gusenice pored gubara i drugih boja ali sam ih ocistio fastakom vrlo lako
 
Evo, na onom Stanleyu, na kojem sam ostavio grane sa smežuranim plodovina, počelo se sušiti lišče. Odrezao sam cijelu provodnicu, ali sumnjam da če se zaustaviti napredovanje bolesti.
https://www.dropbox.com/sh/1rk70ils427wj4u/oMsomrEXU-

Mirko, čini mi se da je slično kao na tvom Stanleyu, na onoj tvojoj prvoj slici.
Opet zaboravio fotoaparat, pa sam slikao mobitelom.
 
Drustvo jutros sam bio u sljivaku,i vidim da se suse plodovi,opadaju i list se uvija... Znaci koliko vidim to je svuda redom krenulo,ima li leka, sta bi se radilo protiv toga.Otkinuo sam par listova otvorio ih,i nema niti vasi niti nekih buba...
 
Ja mislim da je to zakasnela monila laxa tj trulež grančica a ne ploda. Cvetovi su preživeli, oplodili se, poneli plod ali se gljiva proširila granom i sada se grana suši. Nema prskanja koje bi pomoglo, ta se grana mora što pre odseći što više (čak iako nije monilija, ako nisam u pravu, svako sušenje se može i mora sprečiti samo sečom grane).
 
Ok,druze ! Hvala! videcu da nazovem strucno lice da to pogleda,ako je to sto kazes da secemo da spasimo sto se moze spasiti...
 
Evo da postavim jednu sliku Čačanske rodne koja je kod mene ove godine jako dobro ponela rod, čak toliko da ću u letnjoj rezidbi da moram da ga skidam , ali nema veze bolje tako nego obratno. Jedino ima da budu sitne za medalju. U pozadini se vidi nebo kakvo je mahom ovih dana, samo molimo boga da ne bude leda. Doduše zvao sam juče da osiguram rod od grada, nije tako skupo.
dscn0343.jpg
 
Ja sam dobio ponudu od Winer stedishe, premija je 6.1% od vrednosti koju postavite za celokupan rod. Ako imaš recimo rod za 100 000 dinara, plaćaš 6100 dinara. To obuhvata osiguranje od grada i požara, mraz, suša i ostalo se plaća posebno. S tim da odmah plaćaš samo 5% vrednosti a ostalo može do 15. oktobra. Država tj. ministarstvo refundira 40% troškova osiguranja, tako su mi bar rekli, a moja opština iz fonda za poljoprivredu još 40%, to je već sigurna informacija. Tako da meni ostaje jako malo. Naredne godine ću osigurati i stabla, tu je pemija oko 3% na vrednost stabla, 10 ili 20 ili 30 eura po komadu, koliko ustanovite sa osiguravačem. Što se roda tiče ako je totalna šteta isplaćije se 100% umanjeno za troškove berbe, a ako je samo u nekom procentu šteta onda oni izlaze da procene a ako se ne slažeš sa tim možeš da izvedeš nezavisnog veštaka. Toliko za sada a ako ne daj bože moram da naplaćujem reći ču vam kako sam prošao. NE DAJ BOŽE.
 
Evo da pitam iskusnije.Prskao sam "Metodom" i "Actarom" u dva odvojena prskanja pre nedelju dana sljivu koja je posadjena jesenas.Da li posle ovolikih kisa treba da prskam ponovo i ako treba sta bi trebao da koristim protiv supljikavosti,rdje ,plamenjace?
 
Ako je stenlej u pitanju ne moras da preterujes sa preparatima za supljikavost i plamenjacu,nije ona toliko aktivna na ovoj sorti,ali opet da kazem na ovakvoj godini je sve moguce.
Metod-kaptan mozes da ponovis posle 10 dana ako ima potrebe,ne spira se on tako lako sa lista.Inace je odlican za sljivu.
 
Evo i ja da priupitam jedno pitanjce, isto sto se tice prihrane preko lista,prskao sam i ja Slavolom pre jedno nedelju ipo dana,pre kise,i sad kako sam razumeo na pakovanju pise moze se ponoviti za nedelju dana,pa dali ima potrebe ili ne.. Hvala vam unapred! :ppozdrav:


Pred to prskanje covek mi je dolazio i orezao sljivice,negde ostavio 3 negde 4 grane kako na kojoj,e sad me interesuje ovo sto je Oktopod napisao da se grane prekrate na 30cm,on to meni nije odradio,pa dali ja sam da ih prekratim ili nemora,zasda je 5x4....
 
@Strahinja KV
Moje licno misljenje po pitanju Slavola je da mozes slobodno da ga koristis svakih 7 dana bez problema. S obzirom da je ovih dana palo dosta kise tu prihranu koju si radio pre nedelju dana je sigurno oprala kisa.

Po pitanju grana ne bi ja tu nista dir'o dok ne prodje vegetacija.
 
Nazad
Vrh