Šljiva

nino5,lepo svaka cast,bice to dobar sljivik,a za sumu okolo nebrini,nece nista da joj fali.I ja imam slican zasad okruzen sumom i isti je kao i onaj na cistini.Koji je razmak?
Ratos,rodila dobro ove godine,i kod nas,najverovatnije ce mnogi u rakiju jer se ne ocekuje neka cena,meni je moj otkuplivac vec najavio losu cenu,kaze ako pregura 17 dinara bice cudo.Videcemo kako ce se vocari oglasiti u temi"cena Sljive"

- - - - - - - - - -

može li neko da mi objasni šta mi se ovo dešava sa ruskom dženarikom?koliko znam grada nije bilo, a kao da ih je nešto iščvrkalo
Bas zanimljivo,kao da je nesto ubusilo,koliko sam cuo dzanariku ne napadaju crvi i gamad.Ja stvarno neznam,nemam je a nisam se sretao sa ruskom:sta:
 
Ajde malo da osvezimo, sa po nekom slikom roda od prosle godine
dsci1186.jpg
 
Takodje vec sad prekrupna,molim boga da ne gura dalje ali to ce tesko ici.Kad je previse krupna uvek sam imao problem, nece je niko za susenje i u hladnjace,i ovako ce ove godine biti dzabe sljiva.

- - - - - - - - - -

Zato jurim da nadjem sadnice Valjevke,da se otarasim polako stenleja.Mnogo bolja i kvalitetnija sljiva,posle prakticnog pogleda na sljivike Valjevke lako se uoci da je stenlej daleko ispod nje.Ostaje misterija zasto se ne siri dalje ta sorta.:sta:
 
Šteta što nisi uslikao da i mi vidimo kako Valjevka izgleda u praksi, ni kod mene je nema. Ajde kad budeš mogao postavi koju sliku.
 
Ako se setim ovih dana oticu da uslikam,a ako ne odem nasao sam na jos jednom mestu u selu covek ima 20 komada iza kuce,pa cu uslikati kod njega.On to ne tanjira,frezira,ne obradjuje,samo kosi travu po njima,u 6-oj godini su,stabla bogami vec jako velika,roda jako mnogo,kako kaze radja svake godine,ne prska je,nema problema sa monilijom,trulezi,samo se ponekad javi kovrdzanje lista a nema nikakve vasi u listu,jednostavno kovrdzanje,zasto nezna.Pocela je da mu radja vec druge godine,po neki plod,a trece je vec bilo oko 7-8 kila po stablu.To su reci mog seoskog komsije,coveka znam,nije lazov.Nisam ga pitao za orezivanje,kako ide,kad cveta,gde je nabavio sadnice,nemogu sve da se setim i povatam:osmeh:
Na jesen mora pasti bar jedan zasad Valjevke,gde naci sadnice:sta:
 
@ gorski car

Razmak je 2,5x 4 m a za medju ne brinem posto su komsije pomrle a naslednici u austriji i dolaze svake prestupne tako cim dobijem malo vremena motorku u sake i cesljaj
 
mnogo mi nesto opale sljive na stenleju, rod dobije kao neku otvorenu ljubicastu boju i opadne uglavnom su sitni plodovi ti koji opadaju a na granama ostaju krupni da li se to sljiva sama cisti od viska ili je neki problem nastao, list je normalne modrozelene boje normalnog oblika nije napadnut od strane insekata
 
Kao sto kazes to se cisti od viska,da kazem odbacuje plodove koje nisu dobro opraseni,tako nesto kaze nauka,a zna da bude tu i crva,sljivin smotavac koji se zavukao pa zbog toga otpada.U tom slucaju insekticid na bazi dimetoata to resava u svakoj fazi porasta i zrenja.Naravno postovati karencu pred branje.
To je problem koji prati stenlej,manje lepoticu i rodnu dok Valjevku to ne pogadja,barem tako mi rekose vlasnici vec pomenutih vocnjaka a i uverio sam se i sam u to.Jedan stenlej pored 20 valjevki i ispod njega mnogo opalih sljiva,dok ispod valjevke ni jedna jedina.
 
Valjevka ima malo sitniji plod u odnosu na Stenlej.Plod Valjevke je da kazem svetlo zelene boje,slicnog oblika kao Rodna,dok stelej ima tamnije boje plod sa prekrivenim belilom po sebi.U tome je razlika koliko sam ja video:osmeh:

Gde ima sadnica??Ali da je proverena stvar,da ne dobijem razne sorte pod nazivom Valjevka kao sto mnogi dobiju:osmeh:
 
Ako imas nekog pouzdanog posalji broj na PP.Ja sam zvao mnoge i kazu da nema,samo po porudzbini da se spremi za 2015 godinu.To mi je kasno jer prosirujem zasad na jesen pa sam mislio da ubacim valjevku.Razmislajo sam i o rodnoj ali me plasi jer kod mene sarka je rasirena u full-u:osmeh:
 
Poslacu ti na PP ove koja sam ja zvao.
Ja cu rodnu da sadim samo zbog rakije pa mi sarka nije problem, Timocanku za prodaju u svezem stanju a Valjevku za sve ostalo. Lepoticu vec imam ali i nju cu na jesen prosiriti bar jos 100 kom.
 
Bas zanimljivo,kao da je nesto ubusilo,koliko sam cuo dzanariku ne napadaju crvi i gamad.Ja stvarno neznam,nemam je a nisam se sretao sa ruskom:sta:

kao da je nešto udaralo, pa na tom mestu meso počne da propada, a onda se otvore rupe.i ja sam čuo da rusku ništa ne napada pa me zato još više nervira
 
Poslednja izmena od urednika:
Dvoje komsija imaju tu rusku sljivu po nekoliko stabla i prezadovoljni mislim da je u 3. godini pocela da radja upste je ne prskaju navodno je mnogo izdrzljivija i imuna od ostalih sorti
 
Ja mogu da potvrdim da se i lepotica čisti, komentar od pre par postova. Znači svake godine mi otpadne 20 % lepotice i to nevezano kako je ponela, tj. nema veze sa tim da je prerodila, to joj je izgleda neka osobenost. Recimo ove godine je lepotica ponela tek solidno a verovatno zato što je u prošloj godini, na 4. godini, rodila po 30 kg svaka. Ove godine će teško biti i 30 ili toliko, naravno stabla jača, vlage dovoljno, đubrenje jesenas, proletos i pre 20 dana plus folijarno, prskana sve po planu 5 puta ovih dana će još jednom, znači sve odrađeno kako treba i voćke u odličnoj kondiciji a opet se proredila u pozamašnom broju. Gledao sam plodove, osim što su ostali sitni i zakržljali ništa nema na njima da se vidi a ispod stabla podosta, kažem oko 20 % roda. Jedino što je dobro je to da što se očistila do sada to je sada na dalje gura ono što je ponela. A parcela do nje sa rodnom koja se razlomila od roda, ne u bikvalnom smislu, se čistila vrlo malo tek tu i tamo. To znači da je to do sorte jer obe parcele radim isto a rodna ima znatno bolji rod, pre bi se to od nje očekivalo.
 
Nazad
Vrh