Šljiva

Ova sljivar je 300m od mog Visnjara. Lista nema jer najezda gubara pravi dar mar po vocnjacima. Slikano pre dva sata:
slika1278.jpg
 
Tacno,logicno razmisljanje.:bravo:

- - - - - - - - - -

Ostaje misterijozno pitanje zasto?? i kako spreciti??
Ja sam od rezidbe do sad jako puno suvih grana uklonio,zanimljivo da je to izrazeno samo na Stenleju:sta:
Osusi se grana a sve ostale grane na drvetu ostaju u odlicnoj kondiciji,naravno ima i vodopija na stablu koje rastu.Ostavio sam na dva stabla tako osusene grane pa da vidim sta ce se desavati.Vec 15-20 dana nista,ostatak drveta OK.:sta:

Pa i kod mene su isti simptomi na Stanleyu samo što se suše i plodovi. Na istom drvetu napadnuta cijela grana a druge potpuno zdrave i sa prekrasnim plodovima. Možda se na onim mojim slikama ne vidi dobro, ali ja bih to nazvao uvijanjem a ne kovrđanjem. I ja sam ostavio dvije grane na jednom stanleyu pa šta bude, bude. Mene je zbunilo to, da mi se je nekako preklapala cvjetna monilija na jednom stablu sa tom p.....jom na drugom.

Jel može netko staviti sliku te pojave ? Ja ču opet slikati samo kad stane kiša. Kod nas pada neumorno cijeli tjedan a nema izgleda da bi i iduči tjedan bilo bolje.
 
Oho, dozvolili mi da se barnim sa slobode? :osmeh:

Baš sam mislio da bacim sve ovo ali dobiše me na izvinjenje :)
Ma zezam se, sve je to ok, kažu bila neka greška

Najpre da se zahvalim svima onima koji su me podržali.
Hvala vam puno

A sad da kažem neku o toj prokletoj kovrdžavosti lista.
Izraz kovrdžavost lista se može upotrebiti u više značenja. Jedno od njih je u smislu opisivanja simptoma, opisivanja onoga što se vidi na biljci. A ukovrdžavanje listova može da bude posledica raznih faktora, od napada patogena pa do nedostatka nekih hraniva, bora npr.
Ali taj izraz je i konkretan naziv konkretnog oboljenja koje izaziva gljiva taphrina deformans. I zbog toga se uvek izbegava opisivanje simptoma baš tim izrazom. U literaturi se to ne može sresti, uvek se koriste drugi izrazi kao što je npr kovrdžanje, ukovrdžavanje, ukovrdžanost, uvijanje, savijanje lista, i slični, a nikada baš kovrdžvost lista, jer se tako pravi zabuna pošto postoji bolest koja se zove baš tako .a odnosi se na drugu voćnu vrstu.

Najizraženije kovrdžnje listova kod šljive izaziva napad šljivine vaši kovrdžalice, a to je i najčešći uzročnik, pa se otud prvo na nju obarti pažnja kad se vide ti tipični simptomi. Naravno, i druge lisne vaši mogu izazvati sličan efekat (pepeljasta šljivina vaš npr) ali kovrdžalica najjače ukovrdža listove.

U prošlom komentaru sam ostavio link gde se može videti kako se razvija i kako napada ta vaš, sada samo napomena iz sopstvenog iskustva sa njom. Opasna je, nije je lako suzbiti jer brzo ukovrdža listove pa je teško dopreti do nje. Dimetoati joj ne mogu ništa, neki izraziti sisetmici je ubijaju. Reagovati čim se primete prve kovrdže i vaši. Ima nekoliko generacija i svaku sledeću je teže ubiti.

Ročač šljive.

Oboljenje sa klasičnim i veoma prepoznatljivim simptomima. To što se nekad, veoma retko, javlaju i netipični simptomi koji se javlaju na lastarima ili lišću ne treba da pravi zabunu.
Dakle rogač šljive je bolest koja se javlja na plodovima. To je za praktično voćarenje u ma kom obimu dovoljno znati, i nema potrebe za teoretisanjem, i nečim što skoro da nema nikakav praktičan znaćaj.

Ništa se u radu sa živim organizmiam ne može apsolutno isključiti, ali da se dogodi napad izazivača rogača na stablo na kome ima ploda, a da nema simtoma rogača na plodu, je (skoro) nemoguće. Tako da Mirkova priča o uvijenim listovima i rogač šljive nemaju ama baš nikakve veze.

Preterah, drugi put ću biti fini pa skratiti
 
Lepo i jasno objasnjeno.Ne znam zasto se izvesni kolega ljutio.Ako neko nadje ovako jak napad rogaca na zelenoj masi a da su plodovi uslovno receno zdravi,onda je to revolucija u sljivarstvu sto se tice bolesti.Ja jos uvek imam ukovrdzane listove a da vasi nema odavno.Medjutim bio je jak napad,zakasnio sam sa tretmanom i eto ruzne slike u sljiviku.
 
Danas sam bio u sljiviku... ima bukvalno 10 uvijenih listova samo na dve grancice,na dva drveta... i primetio sam pojavu mozaicnosti-liske su zute i tamno zelene.. ali toga ima i na stenleju-a on bi trebalo da je otporan... e sad ne znam cime da tretiram... i da li treba da tretiram? imam Dimetogal-insekticid i kupio sam juce Antrakol-fungicid... ali ne znam dal cu time sta resiti...ovako sada izgledaju

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=5020&d=1369871647

inace presekao sam par letorasta eksperimentalno na pola-zakinuo-primecujem pojavu grancica iz pazuka liski zalomljenih letorasta... e sad dal je to pametno raditi..:)
 
liske su zute i tamno zelene

Nisam siguran da sam te baš razumeo. ali ako sumnjaš na šarku to što i na stenleju ima simptoma je ne isključuje.
Često se i na stenleju mogu uočiti simptomi šarke na listu, ali na plodu skoro nikada.

A to oko zakidanja letorasta, jbg, moram da te razočaram, ali nisi prvi koji to radi :osmeh:

Pinciranje letorasta je metoda kojom se izaziva njegovo bočno grananje, tačno onako kako se i kod tebe dešava sa pojavom novog porasta iz pazuha listova.
 
Ma sve sto sam ja uradio,neko je vec odradio bolje a neko verovatno i odbranio diplomski na tome:)
Ali da li je pametno da to radim,danas mi rece komsija da se to radi posle berbe kao letnja rezidba...sto po meni nema smisla
Pa ne zuto koliko svetlo zelena i tamno zelena polja na listu... plodovi su po meni u solidnoj kondiciji..-a moje iskustvo sa sljivama je,video sam kod komsije i moje lepse izgledaju:))))
cime da tretiram,i treba li da tretiram?
Ps-kasnije cu se javiti uz vase savete sa problemom:prerodila mi sljiva,ispekao sam rakiju...ali ne znam da pijem-moze neka pomoc?:)))))))
da letorast je oko 60cm... ja ga skratim na 20-25cm...
 
Kao sto sam napisao juce ujutru sam prskao Funomilom i veceras kad sam otisao u vocnjak imao sam sta i da vidim.Gde god je list bio smotan,uvijen,kovrdzav je poceo da se ispravlja,pa skoro da nemoze da se primeti da je tu bilo nekih problema.List gde je bio svetlo zelen i gde je bio mlitav sad je poceo da dobija tamnu boju i podigao se.Znam da je Funomil jak i da je sistematik,ali da tako radi posao nisam ocekivao, svaka pohvala za kineza.Ima i dalje sljiva koje otpadaju,ali to je odvajanje duplih.
Sa lepoticom i ranom nemam tih problema u toj meri ali i oni su dobili dozu funomila.

- - - - - - - - - -

Ma sve sto sam ja uradio,neko je vec odradio bolje a neko verovatno i odbranio diplomski na tome:)
Ali da li je pametno da to radim,danas mi rece komsija da se to radi posle berbe kao letnja rezidba...sto po meni nema smisla
Pa ne zuto koliko svetlo zelena i tamno zelena polja na listu... plodovi su po meni u solidnoj kondiciji..-a moje iskustvo sa sljivama je,video sam kod komsije i moje lepse izgledaju:))))
cime da tretiram,i treba li da tretiram?
Ps-kasnije cu se javiti uz vase savete sa problemom:prerodila mi sljiva,ispekao sam rakiju...ali ne znam da pijem-moze neka pomoc?:)))))))
da letorast je oko 60cm... ja ga skratim na 20-25cm...
Zarazena sarkom,nista strasno.
 
Ali da li je pametno da to radim
Ako ti treba bočno grananje na lastaru koji zakidaš onda jeste pametno.
Nije ako ćeš te prevremene grane morati da uklanjaš prilikom rezidbe na zrelo.
Dakle ako one, te bočne grane koje će izbiti izzakinutog lastara, idu u povoljan prostor, da ne idu ka unutrašnjosti krune, da ne prave "gužvu", da se ne ukrštaju sa drugima, onda je to ok i to je poželjno raditi.

,danas mi rece komsija da se to radi posle berbe kao letnja rezidba
Popij ti sa tim komšijom pivo ali nemoj ništa da ga slušaš oko rezidbe :)

Pa ne zuto koliko svetlo zelena i tamno zelena polja na listu

Uh svašta može da znači, tipični simptomi šarke nisu, a najverovatnija mogućnost je nedostatak nekog mikroelementa a koji, nedostatak, neće imati neke drastične posledice.

plodovi su po meni u solidnoj kondiciji
Jesu


video sam kod komsije i moje lepse izgledaju:
Malo li je :)
Nek crkne od muke :)

Nego, stvarno na onoj slici to izgleda prilično solidno.
 
Inace sljive su prezivele 3x grad velicine graska..:) sad ne znam dal sta da radim povodom povijenosti grana... dosta su legle... ali valjda je to normalno...
I treba da smislim navodnjavanje za narednih par meseci... ali cu to u hodu gledati da obavim...
Videcu sutra da slikam te promene i vocnjak u celosti pa ako bogovi sporog interneta dozvole,okacim to ovde
Inace hoce li Antrakol obaviti isti posao kao i FUNOMIL-oba su fungicidi...
 
Nazad
Vrh