Šljiva

Samo sto u ovaj sljivik traktorom ne moze da se udje jedina moguca obrada je trimerom i asovom oko stabla

A što ne pršćeš totalom oko šljiva, lakše je a i bolje
 
A što ne pršćeš totalom oko šljiva, lakše je a i bolje
Prskam Totalom oko svih sljiva osim oko ovih. Ovo je sljivik visestruke namene od koga se ne ocekuje ekonomska isplativost, po njemu seta domaca zivina za koju mi je potrebna velika trava i koju ne zelim da trujem totalom.
Lepoticu prskam Totalom u njoj nema trave ali nema ni plodova.
 
U redu sljivar,prskati totalom jeste lakse,ali ne vidim zasto je i bolje?

Mirko,ne bih se slozio da je voce bolje ako su u njemu svinje.To je nekad vazilo za madzarku koja je radjala tj trajala decenijama.Danas voce traje 20ak godina,i za taj period je veoma nežno.

Pojavili su mi se gubari na jednom stablu pa sam isprskao celo voce cipkordom,i to pojacanom dozom. Ako bude kao pre neku godinu,naebali smo.
 
Bolje je totalom, jer košena trava troši i hrani i vlagu oko šljiva. Kao što mirko reče: "Ko po sljiviku travu kosi taj rakiju prosi".

Kod nas ima još jedna stara poslovica za šljivik a to je: "U Šljivik krmača ili drljača":haha:.

Šljiva voli motiku.
 
sljivar [B je napisao(la):
Bolje je totalom, jer košena trava troši i hrani i vlagu oko šljiva[/B]. Kao što mirko reče: "Ko po sljiviku travu kosi taj rakiju prosi".

Kod nas ima još jedna stara poslovica za šljivik a to je: "U Šljivik krmača ili drljača":haha:.

Šljiva voli motiku.

To vidim bas po ovim svojim sljivama, lepotica koju gledam kao na dlanu je rodila bas lose a Madzarka(Pozegaca) koju pokosim po neki put vidi se koliko je rodila.

Izgleda da Sljiva sto joj vise titras sve vise podbacuje. Lepoticu sam i zalivao ove Pozegace su vodu videle jedino kad padne kisa. :ppozdrav:
 
Kod mene rodila redovno.Nemam mnogo ali radja.
U selu kod ostalih obicno ne radja,ali je i ne rade mnogo.
 
To vidim bas po ovim svojim sljivama, lepotica koju gledam kao na dlanu je rodila bas lose a Madzarka(Pozegaca) koju pokosim po neki put vidi se koliko je rodila.

Izgleda da Sljiva sto joj vise titras sve vise podbacuje. Lepoticu sam i zalivao ove Pozegace su vodu videle jedino kad padne kisa. :ppozdrav:

Upravo to sto vise titras vise trazi,ja imam neke titram ih ne pitaj radjaju al uz muku a imam neke ne diram ih samo pokosim i oprskam,prerode.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj lepo te listove sa obe strane, vrlo verovatno da su vaške u pitanju pa prskaj maltene bilo kojim insekticidom.

Iskoristio bih priliku da sve zamolim da pitanja oko prskanja ne samo u ovoj već svim temama postavljaju u temi http://poljoinfo.com/showthread.php...rusku-sljivu-)-ove-sezone&p=695621#post695621 kao što pitanja oko orezivanja, đubrenja treba da pišemo u tim temama, mnogo tema usko vezanih za određenu voćnu vrstu se isplelo pričama o prskanju, orezivanju, đubrenju, pa čak i cenam otkupa, što u neku ruku ima smisla ali da malo pravimo neki red i bolji pregled tema, forum nam je prilično narastao, sada je u fazi kada se lomi između nepreglednog i urednog sa puno kvalitetnih diskusija :ppozdrav:
 
E oktopodu, ulogovah se samo da ti se zahvalim na komentaru. Nisam ovde skoro procitao pametniji komentar od ovog.

- - - - - - - - - -

E da,i za sljivara...Nece voce travu,al nece ni svinju,ovcu...Hoce tanjiracu,frezu,prskalicu.
 
Balansero,tacno tako,vocnjak hoce rad,evo naprimer ja se ubijam od posla u vocnjaku,svi mi kazu da je to bezveze sto toliko pridodajem paznje,ali naprimer prosle godine u celom selu nema ni tona sljive a kod mene sljivici pun rod,rekose mi svi to te potrefilo,videces posle suse sta ce te snaci sledece godine,prerodila se,neces imati za jelo.Evo dosla sledeca godina,opet kod mene pun rod(za sada gledano mozda ima manje za 10-15% u odnosu na proslu)jedino ako s neba bude berba.
Vocnjak trazi redovan obilazak,prskanje u vecernjim satima(to kod mene niko ne praktikuje,svi prskaju u podne)mora da se prati svaki dan razvoj cvetanja,tu nesme da se omane sa prskanjem,sve mora strogo na vreme,od bakra do zimskog sna.Tacno mora da se zna sta se sa cime mese od preparata(dobro ja nemesam,sve odvojeno)prihrana obavezna,tecna djubriva azotna i Bor za bolju oplodnju,zatim Kalcijum,kalijum...Obavezno freziranje,kosenje srednjeg zatravnjenog dela,proletno i jesenje podrivanje,redovno orezivanje,skidanje suvih grana ako ih ima,sklanjanje izbojnica oko stabla,djubrenje mesavinom u jesen,KAN na prolece i jos sto cuda,mora da bude kao u parku.
 
@mirko 015
Niko nije rekao da vocnjaku ne treba rad i da je rad u vocnjaku beznacajan.
Samo sam poredio dve vrste sljive, jednu koju pazim i mazim koja je podbacila i drugu koja mi sluzi kao hladovina za odredjene vrste zivotinja koja je rodila super.
Slazem se sa tobom sto se tice rada.
 
Gorski nisam mislio na tebe,ovo sam napisao vise kao generalna stvar u nasem vocarstvu.Svaka cast ko radi kako treba,ali iz prakse u mom kraju samo 10-15% se radi kako treba,ostali rade samo bas sto mora.Zanimljivo je da u mom kraju najveci prihod na godisnjem nivou je od voca(visnja)ali je zalosno to da se toliko malo paznje pridodaje vocnjacima,da vidite samo kakvi su,da se najezis kad udjes,kao zona sumraka.Zato se maksimalna paznja posvecuje stvarima koje ne donose krupne pare u kucu a to su kukuruz,psenica,razne trave,soja....:sta::sta:
 
Mirko upravu si,da treba rada sa vocnjakom da bi ocekivao rod..I ja evo zimus ovaj vocnjak sto sam zasadio,radim tamo non stop,sto oko sljiva sto oko uredjivanja placa..Postavio sam neku brvanru tamo,da imam kad odem,jos je u fazi izrade,iskopao bunar,da letos mogu da ih zalivam,tanjiram unistavam travu posto raste kao luda,evo skoro sam tanjirao i juce gledam posle ove kise ima samo da ode,pa posle opet da potanjiram da ih okopam bacim malo vestaka,uglavnom ima posla non stop... Evo slikao sam juce 2 lepotice kad sam ih prskao protiv vasi i gubara,zemlja izgleda gore suva i posle onolike kise ali ima vlage ispod dosta.Po meni za sada napreduju odlicno....
2wg9m6r.jpg
64m2k0.jpg
 
Da li bi trebao da bacim neko djubrivo sada,sljive sam posadio jesenas i posle sadnje sam dodao NPK?Prekjuce sam ih prskao Mankogalom,danas ceo dan pada slaba kisa,najavljuju i za sutra,da li da ponavljam prskanje kad prodje kisa?
 
Najbolje bi bilo da si bacio pre kiše KAN, pa ako uhvatiš malo prolepšanja vremena, trči bacaj da ga kiša otopi...po jednu šaku oko svake sadnice u krug ravnomerno.

Prskanje mankogalom možeš da ponoviš još jednom za par dana, pošto ga je ova kiša sprala, on nije sistemičan.
 
Pa svako đubrivo je bolje kad se unese u zemlju, pogotovo azotna jer azot najbrže isparava a KAN je upravo azotno đubrivo, ali ako imaš mnogo sadnica, ne moraš baš toliko da se opterećuješ...ja sam pre 2 dana pretpostavljajući da će kiša a i bilo je vreme bacio po šaku oko svake i plitko okopao i taman svo đubrivo "upadne" ispod sloja zemlje. Ako ćemo da teoretišemo, najbolje bi bilo još dublje, par cm iznad žila :)
 
Jel ima neko sljivu Valjevku,zanima me jer razmisljam da i tu sortu sadim na jesen.Ako neko nesto zna ili je ima neka napise,dobro ce doci svaka pouzdana informacija.Sve sto ja znam je iz knjige prof.Misica.
 
Nazad
Vrh