Šljiva

kakva je kod vas situacija što se tiče šljiva? kod mene 90% duplice :)
 
Kod sorte Stenlej to je redovna pojava,kasnije ce razdvojiti(ostace obadve).Kod mene je prosle godine bilo oko 90% duplih,a kad sam brao retko koja da je bila.Ove godine je kod mene oko 30-40% duplih,zakasnio sam sa prskanjem Borom,da sam uradio na vreme bilo bi do 10-20%.
 
To je jako zanimljivo,ali razdvoji se,da kazemo razlepi se i ostane na jednoj peteljci 2 komada,problem je kad ostane dupla a razdvojena ostaje sitna sljiva,nebude krupna kao sto bude stelej kad je sama.
 
Al mogu sad u toku vegetacije da skidam donje pupoljke i gracnice kako bi biljka vise hrane posvetila gornjim granama, kako bi se bolje razvijale?
U pitanju su sadnice koje sam posadio proletos.
 
Sljive su mi zametnule.i sad neki plodovi se lepo razvijaju a neki pozute i otpadnu.jel to sljiva odbacuje jer je preveliki rod tj. ne moze da izgura il joj NESTO nedostaje? Hvala :cool:
 
To što sad opada najverovatnije nije oplođeno.
Ne možeš tu da učiniš ništa, a ako je rod preveliki to je još i dobro.
 
pa valjda nebi ni zametnulo ako nije oplodjeno il to nema veze sa tim?
Ima veze, ali je moguće i zametanje plodova bez oplodnje. Postoji i nepotpuna oplodnja, lažna oplodnja i još mnogo mogućih slučajeva.
Takav plod najčešće krene da raste ali ubrzo opada.
Postoje u tzv partenokarpni plodovi, plodovi nastali bez oplodnje koji čak i sazru (naravno, takvi plodovi ne mogu imati generativne organe, seme, jer nije bilo spajanja muške i ženske jajne ćelije), ali to uovom slučaju nije relevantno.
 
Nazad
Vrh