Šljiva

Ja sam se dosta raspitivao zadnje dve godine jer sam hteo da je sadim na nekoj vecoj povrsini par hektara ali nisam uspeo da obezbedim zgodnu njivu :(
Po meni dobra sorta nepravedno zapostavljena najvise zato sto je od pocetka sirena u "losim rukama" t.j. prvi zasadi su uglavnom bili kod neradnika i slabijih poznavalaca vocarstva pa je poceo da je bije glas o Alternativnoj rodnosti sto je automatski zaustavilo sirenje zasada inace sam pretporsle godine nabavio za jednog prijatelja 100kom za rakiju je hteo vocnjak i tada sam pricao sa par ljudi koji je rade moj utisak je za rakiju,susenje,secenje je odlicna.Ako bi nekog pitao kakva j to sorta od seljaka koji je imao najcesci odgovor je istih karakteristika kao pozegaca samo krupnija cuo sam od coveka da je prodavao kao pozegacu posuper ceni za rakiju.
Ja bih je toplo preporuCio svakome ko hoce da radi ozbiljno znaci rezidba i zimska i zelena ko se razume u voce sigurno ce dobro da prodje sa njom nije za hobiste svakako ili one koji gledaju da sa sto manje rada prodju i po cenu nesto losijeg roda jer sa njom naprave katastrofu
 
Ovako, mislim da sam otkrio uzrok susenja sljiva (pominjao sam to na nekoj od predhonih stranica). Od 30 stabala cacanke osusila se 25 stara su preko 14 godina, pre najmanje 5 godina omlatio ih grad, posto su to tecine sljive on batalio da ih prska, onda smo pre 2 godine odradili celokupnu zastitu sve po PS ali one nisu uopste cvetale, prosle godine su bile pune u cvetu ali ih isekla susa popucala kora na stablu i osusile su se.
Da li je moguce da su se osusile jer nisu adekvatno zasticene posle grada, tu mislim na orezivanje, prihranu, krecenje stabla?
 
Posle grada ide adekvatna zastita normalno ali 5 godina posle grada da se osuse to sa gradom veze nema a da li je to bilo bas pucanje kore da nije njih potkornjak napao?
 
Ovako, mislim da sam otkrio uzrok susenja sljiva (pominjao sam to na nekoj od predhonih stranica). Od 30 stabala cacanke osusila se 25 stara su preko 14 godina, pre najmanje 5 godina omlatio ih grad, posto su to tecine sljive on batalio da ih prska, onda smo pre 2 godine odradili celokupnu zastitu sve po PS ali one nisu uopste cvetale, prosle godine su bile pune u cvetu ali ih isekla susa popucala kora na stablu i osusile su se.
Da li je moguce da su se osusile jer nisu adekvatno zasticene posle grada, tu mislim na orezivanje, prihranu, krecenje stabla?
Da li ti mislis da ih je susa ubila ?
Cudno je da susa ubije 25 od 30 stabala za jednu sezonu. Mozda je ona pomogla, ali nesto drugo je razlog smrti. Bice da su stradali od neke bolesti ili stetocine.
Na jugu Srbije se pojavila stetocina pod imenom zilogriz. Insekt cije larve prozdiru korenov sistem kosticavih vocki. Proveri da li ima larvi zilogriza u korenu osusenih vocki.
 
Jel ima neko sljivu Valjevku,zanima me jer razmisljam da i tu sortu sadim na jesen.Ako neko nesto zna ili je ima neka napise,dobro ce doci svaka pouzdana informacija.Sve sto ja znam je iz knjige prof.Misica.

Mirko ja sam razmisljao na jesen da posadim Valjevku i Timocanku ali me takodje muci nedostatak informacija za ove dve sorte.
Ako neko nesto zna ili ima ove dve vrste sljive ja ga iskreno molim neka ih malo opise u mom kraju ih niko nema sve sto znam o njima je ono sto nadjem na internetu :ppozdrav:
 
Da li ti mislis da ih je susa ubila ?
Cudno je da susa ubije 25 od 30 stabala za jednu sezonu. Mozda je ona pomogla, ali nesto drugo je razlog smrti. Bice da su stradali od neke bolesti ili stetocine.
Na jugu Srbije se pojavila stetocina pod imenom zilogriz. Insekt cije larve prozdiru korenov sistem kosticavih vocki. Proveri da li ima larvi zilogriza u korenu osusenih vocki.

pricao sam sa jednim komsijom starim vocarom i on mi nesto napomenuo da je mozda usled svih tih faktora (grad, susa losija zastita) mozda i neki akrep doso do korena i napravio sra*e
 
@Gorski Car
Pa onda znas sve sto treba ajd da kazem da sam solidno informisan sta te konkretno zanima mozda mogu da pomognem
 
Kico voleo bih da ih vidim uzivo posadjene kod nekog domacina, ako su u rodu onda jos bolje. Da prodiskutujem sa covekom kako su se pokazale u praksi itd.
Ako znas nekog iz nase okoline da ima posadjene javi:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ove godine kod mene Pozegaca je jedino rodila dobro evo slika danas slikano:
slika1260.jpg

slika1261.jpg


Lepotica je katastrofalno podbacila, Zna li neko razlog opadanja plodova kod Lepotice?
 
Jesu ti opadali i prethodnih godina? Nadam se da nema šarku pogotovo ako je blizu ovih požegača...

Kod mene je stenlej standardno pun roda, ni jedne godine ne omane, samo njega imam 7, 8 stabala u nizu. Cvetao je isti dan kad i trešnja, a trešnja podbacila, kažu zbog vrućeg vetra u vreme cvetanja.
 
Ma smetnula je nije zbog sarke to. Ima ne sto sto je zeznulo to je iznenadjenje jer od svih Cacanskih sorti ona je najstabilnije rodnosti i vrlo se tesko desava da smetne ako je mlada msm da je proslogodisnja susa u pitanju
 
Nisu blizu Pozegace, samo je polako otpadao plod po plod. Prskao sam sva moguca prskanja, bas me cudi. Proslogodisnja susa im sigurno nije smetala zato sto sam ih zalivao. Nema nikakvih bolesti na listu nisam pametan sta bi to moglo da bude :sta:

Mlade su Lepotice ovo im je cetvrta vegetacija, bas sam jedva cekao da vidim njihov rod, dobro su rodile ali opade sve ostao tek po neki plod.

Isto mi se desilo i sa Visnjom Sumadinkom vise od polovine roda je opalo.
 
Kico voleo bih da ih vidim uzivo posadjene kod nekog domacina, ako su u rodu onda jos bolje. Da prodiskutujem sa covekom kako su se pokazale u praksi itd.
Ako znas nekog iz nase okoline da ima posadjene javi:ppozdrav:
E sad i ti mnogo hoces mogu da ti organizujem da vidis Timocanku u 3. godini a za domacina da se snadjemo jedino da iznajmim nekog ako ima slobodan taj dan
Ajd sacekaj koji minut da predjem na komp ovaj tablet ne moze da okaci slike
 
Kakva god da im je cena, hocu da sadim onu sljivu koju niko nema :osmeh: Svi se uhvatili za lepoticu pa lepoticu i samo lepoticu kao da nepostoje druge sorte Sljive.
Po internetu ljudi hvale Timocanku i Valjevku valjda je tako i u praksi:ppozdrav:
 
Moja ako moze tako da se kaze ja sam najmanje zasluzan jedino sam savetnik posto kad god se nesto radi nisam tu::novac::

eno ima jos jedna slika dodao sam u post
 
Nazad
Vrh