Šljiva

Ima veze, ali je moguće i zametanje plodova bez oplodnje. Postoji i nepotpuna oplodnja, lažna oplodnja i još mnogo mogućih slučajeva.
Takav plod najčešće krene da raste ali ubrzo opada.
Postoje u tzv partenokarpni plodovi, plodovi nastali bez oplodnje koji čak i sazru (naravno, takvi plodovi ne mogu imati generativne organe, seme, jer nije bilo spajanja muške i ženske jajne ćelije), ali to uovom slučaju nije relevantno.

E nisam rekao da mi se to javlja kod Stenleja...a posto njemu ne treba oprasivac mislio sam da nije do toga nego joj nesto nedostaje :sta:
 
Nema to veze sa sortom....i kod samooplodnih i kod samobesplodnih sorata (onih kojima ne treba i onima kojima treba oprašivač) proces oplodnje je identičan. Samo što se samooplodne sorte mogu oploditi sopstvenim polenom, a stranooplodnim je poteban neki drugi. Ostalo je identično.

Inače to opadanje plodića, ako nije u nekom velikom intenzitetu, nije ništa strašno, često može da bude i korisno.
 
Prskao sam danas sljive "tonusom".Posle 2h je pocela da pada slaba kisa,da li treba da ponavljam prskanje ili je proslo dovoljno vremena od prskanja?Sljive su posadjene jesenas,nisam primetio biljne vasi,video sam samo 2-3zivuljke kao gusenice.
 
Sledecih dana najavljuju malo kise,tako da ce biti idealno za razvoj plamenjace.Cime je najbolje prskati,neki sistemicni fungicid posto najavljuju kisu tri dana?Gledao sam planove zastite ali nikako da se odlucim za neki.
 
MOLIO BIH VAS ISKUSNIJE VOCARE dobio sam vocnjak na odrzavane od maminog brata ima 100 stabala cacanska rodna i cacanska rana ja mislim vocnjak je star 7 godina i nikada do sad sa njega nije ubrana ni kila sljiva sve je perfektno uradeno zasadeno voce se svake godine oreze kako treba prehrani vocnjak je ograden ali kada treba prskati za to se nema vremena i sve propadne ove godine po prvi put sam ga prskao nakon cvjetanja i ne znam kada i cime sad da ga tretiram ,interesuje me da li je to do prskanja ili do neceg drugog hvala
 
To je do sorte,Ranoj treba oprasivac a to su stenlej i lepotica,a rodna je osetljiva,trazi odrzavanje i prskanje na vreme kao i vecina voca i zato ne radja.Rodna inace zna da neredovno radja.Znaci na rod od rane zaboravi.

- - - - - - - - - -

Lepotica u jagodama:osmeh:pored kuce,sledece godine jagode eleminisem.Sadnja Mart mesec.

- - - - - - - - - -

4s1pqh.jpg

3448jh4.jpg

14snxfl.jpg
 
To je do sorte,Ranoj treba oprasivac a to su stenlej i lepotica,a rodna je osetljiva,trazi odrzavanje i prskanje na vreme kao i vecina voca i zato ne radja.Rodna inace zna da neredovno radja.Znaci na rod od rane zaboravi.

- - - - - - - - - -

Lepotica u jagodama:osmeh:pored kuce,sledece godine jagode eleminisem.Sadnja Mart mesec.

Odlicno napreduju da necuje zlo. I moja rodna je odprilike tu negde sa prirastom isto sadjena ove godine
 
Kako napreduju sljive kod vas,kod mene napreduju preterano za ovo doba godine,plodovi duplo veci nego sto trebaju da budu:sta:Kao da ce stenlej da sazri pocetkom jula:osmeh:a lepotica pocetkom juna.:osmeh:
 
danas sam se skroz razocarao sto se tice sljive kada su beharale stablo se nije vidjeo od behara oprskao sam kada je opalo 2trecine cvijetnih listica i planirao sam za vikend prskati kada sam otisao imao sam sta i vidjeti samo 10% roda je ostalo a ostalo je malo vece od zrna psenice i pocelo je da zuti a ovi plodovi koji su ostali su veci od zrna graska neznam vise sta ima je a kod kuce dvije sljive su rodile i previse a u isto vrijeme su tretirane kao i ove druge definitivno sam razocaran
 
Kod mene u kraju ista priča ali sa trešnjama...kažu da kad su cvetale je duvao vruć vetar, to valjda osuši tučak u cvetu, a recimo stenlej šljivu imam 20 metara dalje i ona je puna plodića a maltene u isti dan su cvetale...tako da ne znam da li je to kod tebe slučaj ili loša oplodnja, ne znam koja ti je beše sorta, možda joj treba oprašivač.
 
Druze tako i kod mene na Lepotici rod katastrofa. Blizu lepotice mi je Pozegaca koja me je iznenadila rodom, potpuno isto sam prskao obe sljive:
Na slici je rod Pozegace.
slika1242.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene kao i obicno sve na zadovoljavajucem nivou,za stenlej sam pomislio da ce da podbaci i da je to poslabo cvatanje ali sad kad su plodovi u porastu jasno se vidi koliko tu ima roda.Ako nesto sa neba ne obere bice rod slican proslogodisnjem.Za sad zadovoljan.

Ima jedna narodna izreka koju mi moj otac stalno ponavlja a glasi:"Ko po sljiviku travu kosi taj rakiju prosi".:ppozdrav:
 
Sta mislite,da li je merpan ili kaptan dobar za prskanje protiv plamenjace i rdje u ovim danima sa promenljivim vremenom?
 
Merpan je isto kaptan aktivna materija i dobar je, mislim da je sistemik tako da valja, a i možeš ponoviti do tri puta u razmaku nedelju dana..

3) U zasadu šljive za suzbijanje prouzrokovača šupljikavosti lišća koštunjavog voća (Stigmina carpophila) i plamenjače šljive (Polystigma rubrum) preventivnim tretiranjem početkom listanja, kada se očekuje veći infekcioni potencijal patogena i povoljni uslovi za širenje oboljenja i po pojavi prvih simptoma (tokom maja i juna meseca), kada je manji infekcioni potencijal patogena i manje povoljni uslovi za širenje oboljenja u koncentraciji 0,2-0,3%.
 
Kod mene kao i obicno sve na zadovoljavajucem nivou,za stenlej sam pomislio da ce da podbaci i da je to poslabo cvatanje ali sad kad su plodovi u porastu jasno se vidi koliko tu ima roda.Ako nesto sa neba ne obere bice rod slican proslogodisnjem.Za sad zadovoljan.

Ima jedna narodna izreka koju mi moj otac stalno ponavlja a glasi:"Ko po sljiviku travu kosi taj rakiju prosi".:ppozdrav:

:haha: Druze tako je i kod mene. Samo sto u ovaj sljivik traktorom ne moze da se udje jedina moguca obrada je trimerom i asovom oko stabla :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh