Šljiva

Ja nisam čuo da se desilo da ta gljiva postane imuna, ali ne vidim razloga zašto bi baš uvek koristio isti preparat.

- - - - - - - - - -

kad bude sve procvalo opet cu Signumom za Monoliju da ponovim i to je to
Tad dodaj i neki insekticid, šljivine ose znaju baš veliki problem da naprave a tad ih treba tući.
 
  • Like
Reagovanja: AXN
ovo je 3 godina za redom. pokazao mi se veoma uspesnim, jer kako njega koristim sljiva radja vise nego dobro, a pre toga je bilo slabo skroz. nesto mi se kubik i kubik plus ne svidjaju, a i izbegavam galenikine proizvde koliko je to moguce
 
o tome ti pricam, zato mi je signum pouzdan a i proveren. ne bih da rizikujem, a i kupio sam ga vec. koji jos preparat je uspesan za moniliju?
 
proslew godine sam sam mesao signum + elisa ( elisa koja po njihovom uputstvu nije opasna za oprasivace, u sta cisto sumnjam) i nije bilo problema sa oprasivanjem. kupio sam za ovu godinu Fobos (bifentrin) ali ne bih da ga sada ubacujem. pobicu sve zivo sto je na cvetu, pa da ne bude problema posle
 
pa da ne bude problema posle

Problema raznih vrsta može da bude pa bilo čim da prskaš :)
Ja sam ih baš jutros imao, jer sam imao posetu fitosanitarne inspekcije po prijavi nekog "komšije" pčelara.
A nisam naravno tretirao ničim otrovnim za pčele.
 
ne brinem se za pcele, s obyirom da imam pcelinjak i bas one oprasuju sljivu. nema ko da me prijavi. ali poubijacu ih, a mozda se i ne oprasi bas sljiva najbolje. bem ga prskacu sa fobosom kad precveta
 
Ma naravno, kad precveta mora se insekticidom.
Ja se baš u pčelarstvo i ne razumem, ali ako bih imao svoje pčele sigurno bih ih zatvorio taj dan kad prskam jer uvek ostane nešto kruničnih listića i fazi kad se tretirara protiv ose.
Da li pčele lete na to malo cveta što ostane nemam pojma, ali ako lete sigurno im ne bi godilo.

A oko prijava, to je već posebna priča, ako imaš nerazumnog čoveka u blizini, kao ja što ga imam, ostaje ti da poštuješ zakon do u slovo i da se tako zaštitiš.
Nije prijatno kad te stalno isti čovek prijavljuje ali šta češ..
 
Ne bih ja tu dirao sad ništa.
Mravi ne mogu da pomognu u oprašivanju ali ni ne izazivaju neku direktnu štetu (mogu biti simptom ali da ne širimo), a te "mušice" ???

"Mušica" može biti i oprašivač a može biti i štetočina, zavisi od toga koja je "mušica" u pitanju.
Ali sve bih ja to ostavio i ne bih sada tretirao nikakvim insekticidom.
Kod mene mravi na visnji i sljivi ne prave problem,ima ih ali nije opasno za list,ali zato na dunji pojedose list,muke zive.

ironman,jel kasno za Bor i jel ga koristis.Kupljen je stoji a ja nisam uspeo ranije da poprskam zbog vec pomenutih problema na sljivi.Dali sutra da prskam ili da odustanem pa nek stoji za sledecu godinu.Cvat je otvoren na 70-80%.
 
Ja ga ne primenjujem.
Ako imaš problem sa oplodnjom, što ne verujem, bor bi možda pomogao.
Oplodnja se može pospešivati i nadruge naćine, stimualtorima, amino kiselinama ali je to mač sa dve otrice.
Ove godine što se šljive tiče ne bi trebalo da bud eproblema sa oplodnjom, to je bar moja procena. Solidno je vreme.

Višnja je problematična, još ne otvara a za kraj nedelje najavljuju kišu pa je moguće da će cvetati po kišovitom vremenu što baš i nije najsrečnija varijanta.
Tu se možda može razmišljati o stimulisanju .
 
Inace nemam problem sa oplodnjom,ali uvek poprskam borom ranije,nije skup pa koliko pomogne dobro dodje,sad je drugacija situacija,cvat se skoro skroz otvorio pa neznam koliko tu moze bor i da pomogne nesto znacajno a vreme je povoljno kao sto kazes.Ja bih to i poprskao pa sta bog da ali drugi su me uplasili da je sad kasno i da zna da odmogne u ovoj fazi,trebao sam ranije.Mislim da cu ga preskociti ove godine:sta:
 
Naprimer moj otac ranije dok je radio sljive imao je jedne godine problem,poprskao je Vuksalom sljive u cvatu i nije ima sljivu za jelo u vocnjaku,posle par godina je opet probao i isto prosao.U cemu je stos i dan danas ne razumem:sta:
 
Kada se nakon jesenje sadnje sljive prskaju prvi put?

Kad olistaju, fungicidom nekim ih zaštiti od plamenjače, prati insekte ako se pojave prskaj, ako ne onda ništa.
Ovi mravi koji se pominju često mogu da budu znak da ima lisnh vašiju, (hrane se njima) ako ih priemtiš u većem broju dobro zagledaj list, naročito sa naličja, uzmi neku lupu (kod kineza, naravno:)) i detaljno pregledaj.
Ako vidiš prkaj.
 
jedno pitanje koliku kolicinu preparata signum da sipam na 30-35 litara vode da oprskam sljivu u ovoj fazi,jos uvek mogu sa ledjnom kantom da odradim i koju kolicinu preparata korus da stavi na istu kolicinu vode,hvala svima unapred
 
Дарко ма видите да је то трик питање .. није рекао дал има залихе 75вг или је овај нови 50вг .. па ће после буде дали сте ми лош савет
 
Nazad
Vrh