Ćurke i način njihovog držanja

Стигли ћурићи непуних 5 недеља - 750.динара (мешавина):
296bwi0.jpg
 
Kod mene stigla tri ćureta starosti 4 nedelje pre 10 dana. Trebali su da stignu sa 3 nedelje starosti ali je rečeno da na farmi nisu ostvarili težinu. Platio ih 630 dinara po komadu, mešan pol. Slike su od pre 4 dana. :)

xbfhw5.jpg


vyo8x1.jpg


k4t7yt.jpg
 
Dali hranite curke svojom hranom ili kupovnom? dali se negde moze naci receptura? Ili bi mogao recimo koristiti redovnu recepturu i premix za tovne pilice ali povecati malo udeo sojine sacme i smanjiti udeo kukuruza kako bi se zadovoljile vece potrebe za proteinima?
 
^^^^ Imas recepture na ovoj temi.

Imam pitanje za iskusnije curkare. Da li ste skoro videli one prave, stare curke, okrugle, sto su nize, zdepastije, kracih vratova? A ne ove nojeve ili rode, sto se sada uglavnom prodaju. I da li ste uopste primetili kako su one polako nestale sa trzista? Ili uopste niste ni primetili razliku? Kod mene u kraju godinama vise ne moze da se nadje ta sorta. A sa ovim "nojevima" samo imam probleme, jer su zivahniji, lete, skacu, lome, ruse... A i manje napreduju.

Nasao sam na ovoj temi da je jedna koleginica pre par godina postavila isto pitanje. Ali nije bilo konkretnog odgovora. Deluje mi da niko i ne primecuje razliku u sortama. Curka je curka, takoreci.

Pozdrav!
 
^^^^ Imas recepture na ovoj temi.

Imam pitanje za iskusnije curkare. Da li ste skoro videli one prave, stare curke, okrugle, sto su nize, zdepastije, kracih vratova? A ne ove nojeve ili rode, sto se sada uglavnom prodaju. I da li ste uopste primetili kako su one polako nestale sa trzista? Ili uopste niste ni primetili razliku? Kod mene u kraju godinama vise ne moze da se nadje ta sorta. A sa ovim "nojevima" samo imam probleme, jer su zivahniji, lete, skacu, lome, ruse... A i manje napreduju.

Nasao sam na ovoj temi da je jedna koleginica pre par godina postavila isto pitanje. Ali nije bilo konkretnog odgovora. Deluje mi da niko i ne primecuje razliku u sortama. Curka je curka, takoreci.

Pozdrav!
Da.... primetio sam razliku ali mislim da je doslo do genetske mutacije koja se javlja vremenom. Trebali bi malo geneticari da porade na tome ili vlasnici maticnih jata.
 
Ok snasao sam se za recepturu.. sad me zanima koji premix koristiti? Na netu sam uspeo pronaci samo da farm komerc ima 3% premix ali u njihov kvalitet nisam bas siguran? ... Ima li nesto na trzistu kvalitetnije na nivou patenta i gebija naprimer?
 
Danas smo zaklali 2 ćurke, oni ćurići sa slika odozgore, jedno mi je uginulo kad su bili mali. Mislio sam da imam ćurku i ćurana, jer je ova krupnija imala mnogo veći podbradnjak i krupniju glavu, ali nađoh i u njoj jajašca. Manja je uređena imala 11,5kg a veća 13kg. Veća mi je pre 5 dana pala na noge. Mislio sam da je od težine i od toga što su konstantno bile na mekoj prostirki, i inače su teško hodale. Ispostavilo se da je veća slomila nogu, ispod zgloba, kost je zamalo probila kožu. Batak joj pozeleneo, morao sam ceo batak da bacim. Znate li, iskusniji ćurkari, od čega je njoj to tako pozelenelo?
 
Pa to je i meni logicno cito sam o tome negdje a ovih mojih 8 je sa 6 pilica i mi pitali kad smo kupovali hranu kazu nam sve je to isto svejednoooo je a ja si nekak mislim pa nije svejedno da je svejedno nebi bio posebno za curke posebno za pilice
 
Nazad
Vrh