Ćurke i način njihovog držanja

valjevac

Zaslužan član
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
1.533
Ove godine uvezena znatno manja količina ćuraka .Ćurke nabavljene u okolini Mionice - negde krajem aprila sa staošću od 4 nedelje.

zeljko_srb

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2016
Poruka
489
Koliko vremenski je trajao tov njemu a i ostalima koji nisu bili ljubimac ? uzeo bih 10kom za kucu, petonedeljne bih. ne znam u kom mesecu da ih uzmem?

valjevac

Zaslužan član
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
1.533
Izvini Željko, nisam bas svakodnevno na forumu pa malo kasnim
Ja sam prošle godine uzeo 40 komada 1.maja i tada su bili stari četiri nedelje.Veći deo sam poslao u večna lovišta u mesecu septembu.Ostalo je nekoliko ćurana duže, zbog zahteva mušterije.A ljubimac je ostao baš dugo.Predlažem ti da uzmeš "prvo kolo" -iskustvo je pokazalo da su najzdraviji zbog zaštite koju je imalo matično jato.Tako da svakod drugo, treće leglo nije u najsjanijoj kondiciji kao prvo.Nisam ti ovo baš lepo napisao ali predpostavljam da ćeš razumeti.Ovo važi i za piliće.Prva legla su najzdravija i u najboljoj kondiciji. I ove godine ću uzeti isti broj a napravio sam i "goljotinu"-Pokazalo se da je efikasna.Toliko od mene

ivanhecimovic

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Maj 2019
Poruka
25
Ja drzim domace i hranim ih oko 7 mjeseci, imam 2 zenske i muskog zenske su nedavno krenule nosit jaja skupio sam vec 10 komada a kod tovnih bijelih vam je lakse jer se mogu klat kad hocete od 3 mjeseca starosti pa na dalje, uzimite veće i tako negdje u u petom mjesecu najbolje ...

dani.tomic

Novajlija
Učlanjen(a)
28 Dec 2015
Poruka
18
^^^ Bele (tovne) curke ne valja klati pre bar 4-5 meseci starosti. Prvo sto nije zrelo meso. Drugo sto u kupovnom koncentratu ima kokcidiostatika (antibiotika) sve do smese 3. Tek smesa 4 je bez antibiotika i sa nje moze da se kolje

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.689
Jeste li razmišljali koliko se ti antibiotika nataloži u mesu dok se dođe do smese 4?
Da li bi tov uspeo kada bi se samo koristila ta smesa 4?
Ja sam za tovne piliće koristio neki koncentrat bez kokcidiostatika ili ih nedelju dve hranim s koncentratom za nosilje a posle bez koncentrata plus trava, ispust. E, sad, ćurke su osetljivije...

drugarski pozdrav

cika_laza

Član
Učlanjen(a)
19 Jun 2015
Poruka
1.614
Jeste li razmišljali koliko se ti antibiotika nataloži u mesu dok se dođe do smese 4?
Da li bi tov uspeo kada bi se samo koristila ta smesa 4?
Ja sam za tovne piliće koristio neki koncentrat bez kokcidiostatika ili ih nedelju dve hranim s koncentratom za nosilje a posle bez koncentrata plus trava, ispust. E, sad, ćurke su osetljivije...

drugarski pozdrav
Mleveni kukuruz,jecam/psenica i kuvana kopriva. Sve to promesano. Nista vise za curke. Probajte.

valjevac

Zaslužan član
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
1.533
Posle 4-tog meseca ništa koncetrat, samo zdrava hrana- prekrupa: kukuruz, pšenica,ječam (sve zajedno i samleveno na prekrupač, da bude malo krupnije), svakodnevno na ispusti i tu pronađu sve što im nesotaje a salate svih vrsta od krastavaca, jabuka, tikvica.Bitno je da im se to iseče da mogu da gutaju.Bolje kilogram manje a meso zdravije

valjevac

Zaslužan član
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
1.533
Posle 4-tog meseca ništa koncetrat, samo zdrava hrana- prekrupa: kukuruz, pšenica,ječam (sve zajedno i samleveno na prekrupač, da bude malo krupnije), svakodnevno na ispusti i tu pronađu sve što im nesotaje a salate svih vrsta od krastavaca, jabuka, tikvica.Bitno je da im se to iseče da mogu da gutaju.Bolje kilogram manje a meso zdravije
Koprivu im dajem čim ih uzmem a to je sa četiri nedelje.Prvo seckam makazama list koprive u koncetrat a posle nekoliko dana samo ih načupam svežem i podignem u visini glave.Samo ostane čvrstga stabljika.Uvek imam problem da pronađem dovoljno kopriva.A kad krenu s koprivama više ne razmišljam ni o kakvoj zaštiti.I jako bitno ne dozvoljavam da pokisnu.

Vrh