Ćurke i način njihovog držanja

Da postojie kapi AD3E. Takođe postoji i prašak (u kesicama) koji ja koristim kod svojih ćuraka. Mislim da se zove Vezevit AD3E. Kad dođem kući s posla pogledaću, pa ako sam pogrešio naziv ispraviću. Taj prašak se stavlja u vodu.
 
Platio sam ih 550 din/kom. Znam da svi muvaju jer sam prošle godine u avgustu naručio 12 komada muških a ispalo je da imam 8 muških i 4 ženke. Do duše, nije uzeto gde i prva tura jer tu nije bilo samo muških pa sam probao da uzmem na drugom mestu i zajebo sam se. Prošlogodišnja prva tura je bila 12 muških ali je uzeto tamo gde je vlasnik poljoapoteke mo prijatelj. Evo i sada sam bio prisutan kada je naručivao muške samo za''njega'' a za sve ostale mešano. Kažem samo za ''njega'' jer tamo gde nabavlja nije mogao da kaže da je za nekog drugog jer bi mu onda dali mešano. Ovako ''za njega'' su izdvojili 13 muških i mislim da su pogodili, mada je još rano da pričam bilo šta. Mislim da sam za 10 siguran, a za ona tri pola-pola. Videću. Inače u svim apotekama u Kruševcu četvoronedeljni se kreću od 600 do 650 dinara. Vlasnik ove apoteke kod kog ja nabavljam ćuriće se ne ugrađuje već je zadovoljan zaradom koju ima od svojih mušterija koji kupuju koncentrate za ćurke, piliće,...
 
Ja sam 19.4. nabavio 13 komada ćurana. Mislim naručio sam samo muškarce, a da li će svi biti to samo Bog zna. Za sada bih rekao da jesu svi muški jer im se javljaju bobice. Dobio sam ih kao četvoronedeljne, mada sumnjam u to jer su bili poprilično sitni. Evo još dva dana i biće 4 pune nedelje kako su kod mene. Hranim ih drugim koncentratom i razlika je vidna za ovih mesec dana. Bilo je 3 - 4 komada koji su vidno sitniji od ostalih ali mi se čini da kako rastu ta se razlika smanjuje. Videću kako će biti nadalje.

Po nekim datumima moguce je da su bili cetvoronedeljni, jer prva tura je kao jednodnevnih ubacena 20.03.2012godine.Mislim da na podrucju tvog mesta curici stizu svi iz jedne farme, bez obzira u kojoj ih apoteci nabavljao.A ima i varijanta da su bili stari tri nedelje jer su drugi ubaceni 28.03.2012godine.Da si se oglasio sa tezinom prilikom nabavke sve bi situacije bile jasnije.O da si napisao koje su sorte pogodak bi bio pun.Cena od 550 dinara po komadu mi sve mirise na tronedeljne.

Ali to je sada sve proslo.Bice tu dosta mesa.Pozdravljam te:ppozdrav:
 
Po nekim datumima moguce je da su bili cetvoronedeljni, jer prva tura je kao jednodnevnih ubacena 20.03.2012godine.Mislim da na podrucju tvog mesta curici stizu svi iz jedne farme, bez obzira u kojoj ih apoteci nabavljao.A ima i varijanta da su bili stari tri nedelje jer su drugi ubaceni 28.03.2012godine.Da si se oglasio sa tezinom prilikom nabavke sve bi situacije bile jasnije.O da si napisao koje su sorte pogodak bi bio pun.Cena od 550 dinara po komadu mi sve mirise na tronedeljne.

Ali to je sada sve proslo.Bice tu dosta mesa.Pozdravljam te:ppozdrav:
Mislim da ćurići u Kruševac dolaze iz Kragujevca i Kraljeva. S obzirom da su bili dosta sitni mislim da su bili tronedeljni. Ali nisam siguran jer i dna danas - posle mesec dana isporučuju se četvoronedeljni po istoj ceni, dok je u drugim radnjama 600-650 dinara. U pitanju je BUT BIG 6. No, ne žalim iako su bili tronedeljni jer mislim da će biti svi muški (nisam još siguran) i što je najvažnije da su živahni od prvog dana i da su za ovaj vremenski period toliko narasli kao ono pile u reklami. Svakog dana ih gledam i uočavam razliku. Pu,pu, da ih ne ureknem.
 
Na 290,0 din. dodajite po nedelji 80,0 din. i dobicete starost curica. Barem tako racunaju ovi moji.
 
Peta nedelja
29p3u5s.jpg
 
@jovanips
@Uca
Kako se koriste te kapi (prasak)? Predpostavljam da se daje jednokratno u vodu na svakih odredjen broj dana.
 
Komsija@ ja stavljam na odredjeni vremenski period, stavljam 5 dana, posto mi toliko taje bocica, pa pauza jedno 15tak...i tako u krug!!! to je cisto preventivno, da im se ne iskrive noge, i prsti.. valjevac@ curke su ti extra!!! :ppozdrav:
 
Imao sam problem Dusko.Kad su stigli jednodnevni beli i crni.Uplasio sam se kako cu ih raspoznati kada porastu:haha::bravo::ppozdrav:
 
Uslovi za odgoj curaka

Ovako, planiram ( kao i skoro svi ovde ) da pocnem sa tovom curaka, a naravno nemam nikakvog iskustva sa njima. Listao sam forum ali nisam uspeo da nadjem odgovor(e) na ova moja pitanja. Do sada sam uvek cuvao svinje, ali ove godine sam odlucio da pokusam sa curicima. Mislim da je ovde bitno napomenuti nacin kako sam do sada cuvao svinje. Naime, ne zivim na selu, inace sam iz Pirota, selo mi je udaljeno nekih 20-tak minuta automobilom. Ne idem svaki dan, vec na dva-tri dana sam ih obilazio. Naravno imam hranilice i pojilice ( za svinje ) i nisam imao nekih posebnih probelma. Pored svinja drzim i kokoske. E, sad da vas ne smaram sa ovim, kao sto sam rekao presao bih na curke. Nacin kako bih ih cuvao i to je uglavnom moje glavno pitanje:

- Kokoske su pustene da se slobodno setaju po dvoristu, lepo ogradjenom zbog kucica ili neceg drugog sto bi moglo da ih odnese ( pokolje ), ne zatvaram ih uvece vec one same ulaze tamo gde spavaju.
* sada povlacim paralelu izmedju curki i kokoski * Da li bi mogao ovako i sa curkama, ili se moraju uvece zatvarati, ako se ne vracaju same tamo gde spavaju, mislim da ne moraju ali mislim i da je glavni problem kisa, posto sam cuo da su na vodu osetljive ako se namokre ili se same sklanjaju u tom slucaju,
- drugi problem, da li se mogu cuvati zajedno u istom dvoristu kokoske i curke, ili se moraju fizicki odvojiti ( recimo zicom ), da se ne bi medjusobno napadale.

Sad, mogao bih da pitam i za hranu, ali sam vec otprilike shvatio iz foruma. Glavni problem mi ostaje sto ne zivim na selu, nego povremeno obilazim. Da li je moguce cuvanje curica na taj nacin?
 
Papa_smurfe, ćurke su mnogo gluplje životinje od pilića iako pilići ''imaju manji mozak''. One ne umeju da se sklone sa kiše i da same sebe sačuvaju, nego to rade samo kad vide da jedna ćurka uradi, e onda one sve idu za njom. Zbog brzog napredovanja i dobijanja velike telesne mase u kratkom vremenskom intervalu, kod ćuraka se javlja problem slabosti nogu, a kad su puštene imaju želju da polete pa sa onom težinom kad ateriraju na zemlju, dešava se da dođe do izletanja zglobova, a samim tim to ti je dokaz da trebaš stalno biti prisutan uz njih i kontrolisati ih. Tu postoji i pucanje perja i krvarenje, a kad se na belini njihovog perja pojavi crvena mrlja onda sve ćurke trče na tu mrlju ko mušice na g...., i znatiželjnim kljuckanjem mogu da ubiju lako ranjenu životinju. Pored toga, ćurani su skloni tučama pa se mora vršiti selekcija jer kad osete da je neka jedinka slabija umeju da je ubiju kljucajući je u glavu. Veruj mi prizor njihove tuče nije ni malo lep. S obzirom da u vreme napredovanja konzumiraju veliku količinu hrane rešenje bi ti bilo da ostavljaš hranu u većim hranilicama, a to sa sobom povlači rizik u toplim danima jer hrana može da se ''upali'' - razumeo si me šta hoću da kažem. Pored toga potrebna im je velika količina sveže vode posebno u letnjem periodu kad spoljna temperatura vazduha dostiže i 40 stepeni. Potrebno im je obezbediti i hladovinu da tokom letnjih žega borave. Naravno, ništa njima nebi smetalo prisustvo kokoši ali tu postoji i jedna caka, a ta je kako ćeš naučiti kokoške da jedu samo iz svojih hranilica, a ćurke da jedu iz svojih. Pitaš se zašto? Pa zato što ćurke ne smeju da jedu kokošji koncentrat (1. i 2.) dok treći mogu jer 1. i 2. koncentrat u sebi sadrži neku supstancu (zaboravio sam koju) koja negativno utiče na probavni trakt kod ćuraka u tolikoj meri da ishod kod ćuraka može biti fatalan. Znam da je ova informacija možda čudna za mnoge koji su koncentrat koji je ostao od pilića davali ćurkama ali su verovatno davali 3. a ne 1. ili 2. Kad sve sabereš i sam uviđaš da nje preporučljivo čuvati ćurke na taj način već im se mora posvetiti puna pažnja. Možda ja i preterujem u shvatanju odgajanja ćuraka jer sve što radim gledam da dovedem do savršenstva pa ako sam preterao u ovome što sam napisao spreman sam da trpim kritike svojih drugara forumaša. Ne uzimaj zdravo za gotovo sve što sam ti rekao već poslušaj šta će ti i ostali članovi reći pa izvagaj. Možeš probati da na taj način držiš ćurke ali moj ti je savet da probaš sa par komada i ništa više, pa ako se nedaj Bože dogodi nešto loše i šteta će biti manja. Tek kad stekneš neko iskustvo, onda možeš da razmišljaš da uzgajanje ćuraka bude na neki drugi način. Pozdrav i želim ti uspeha u odgajivanju ćuraka.

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:35 ----------

@jovanips
@Uca
Kako se koriste te kapi (prasak)? Predpostavljam da se daje jednokratno u vodu na svakih odredjen broj dana.

Komšija, ja kapi (ili prašak) stavljam svaki 3-4. dan - kad mi padne na pamet. Ne preterujem sa količinom već stavim desetak kapi ili otprilike pola kafene kašičice na 5l vode, pa ponovim za 3-4 dana i tako stalno.
 
@papa_smurf

Ne bih ti preporucio da uzgajas curke ako nisi svaki dan prisutan kod njih. Rizicno je iz raznoraznih razloga. Curke i koke ne mogu jesti istu hranu posto hrana za koke ima 10 puta vise krede nego cureca. A koke ako jedu curecu mnogo je skupo.
 
Uco hvala na iscrpnom odgovoru, ne bih kretao sa nekim kolicinama, kazem cuvam samo za svoje potrebe, najvise bih cuvao 5 curuca, ne bih vise. Ako jos neko ima neki koristan savet rado bih ga saslusao.
 
Evo i ja se prije nekoliko dan učlanih u forum, a kako sam i u predstavljanju napisao ove godine sam po prvi put nabavio ćurke (12 komada) za koje su mi rekli da su stare mjesec dana. Imam mali milion pitanja, obzirom da pojma nemam, pa se nadam da mi nećete zamjeriti ako budem dosadan.

Usput, ja boljeg foruma na netu o uzgoju ćurki nisam našao. :bravo:Posebna zahvala Dušku, valjevcu i ostalim aktivnijim i znanijim članovima od kojih sam naučio prve stvari o uzgoju ćurki.
 
Ćurke su mi stigle 12.5., a plaćene su 15KM po komadu, što je 875din i mnogo više nego je neko od članova nedavno napisao, ali takva je cijena trenutno bila dostupna a ja nisam imao vremena tražiti na drugom mjestu.

Držim ih u podrumu, ili tačnije dijelu podruma dimenzija 3,2x2,4, betonski je pod po kojem je piljevina a okolo malterisani i okrečeni zidovi. Strah me samo jer mi je tu prije bilo vlage a na forumu sam čitao da to nije nimalo poželjno kada su ćurke u pitanju.

Hranim ih koncentratom (jedinica) koji je kupljen u istoj firmi kao i ćurani i sad za sad dobro napreduju (hvala Bogu). Jedino sam se bio zabrinuo proteklih dana kada je temperatura napolju bila i po 5 stepeni pa sam morao i zagrijavati, ali su nekako pregurali.

Evo i slika kad su tek stigli...

1.jpg


2.jpg
 
Nazad
Vrh