Ćurke i način njihovog držanja

Dve generacije
2afye8o.jpg
 
E, ovako stoji stvar. Ćurani kupljeni sa 3 nedelje starosti, hranjeni kod mene 16 nedelja i dva dana (ukupno 19 nedelja) i danas skviknulo 8 komada. Prosečna težina je bila 14,4kg očišćeni - bez nogu, bubaca i džigerice, plus 2,7kg bubaca i džigerica. Ja sam zadovoljan tom kilažom, a ostalo je još 4 komada koji će u toku nedelje biti spremni za dimljenje. Kad sam odneo mušterijama (svojim koleginicama i kolegama) bili su oduševljeni i odmah su mi naručili još 8,5 komada za Novu godinu. Oni će verovatno biti još bolji jer će duže biti hranjeni.
 
@Uca

Pozdrav druze. Za tu starost (4,5 meseci) su dobri.Samo poklao si ih kada najvise napreduju i dobijaju na tezini, da si curane naterao na 20 kg prosek to bi bio posao.
 
Ja dok sam drzao curke,uvek sam uzimao jednodnevne i to oko djurdjevdana 6 maja.Bez obzira na starost,drzao sam ih do snega.Dali to bio novembar,decembar ili januar.Desavalo mi se da pronesu.Poenta drzanja je upravo u snegu.Naime,kada se zakolje curka ili curan da ne bude zabune se sa sve perijem zatrpa u sneg.Ostavim je tako sat mozda sat ipo vremena,da se dobro razladi,po mogucnosti izmrzne.
Nakon toga ide normalno surenje.Poenta price je da meso izmrzne,ili sta vec i postane mnogo socnije i ukusnije.Ponavljam proces iskljucivo sa perijem.
Nekoliko puta sam u nedostatku snega drzao potopljenu u vodu.Nije lose,ali hladnoca je jos bolja varijanta.
Probajte,stvarno je meso ne uporedivo socnije.Nije sala,tako sam naucio od roditelja,oni culi od nekih prijatelja i to smo radili godinama.
 
@SAMA
Druze prvi put cujem za sneg i potapanje u hladnu vodu zaklane curke. Na zalost ne drzim ih do snega, ali probao bih. Nisu stari ljudi bili blesavi... naprotiv. :ppozdrav:
 
@Uca

Pozdrav druze. Za tu starost (4,5 meseci) su dobri.Samo poklao si ih kada najvise napreduju i dobijaju na tezini, da si curane naterao na 20 kg prosek to bi bio posao.

Slažem se sa tobom da bi prosek bio još bolji kad bi se duže hranile ali postoje tri razloga zbog čega se sad kolju. Prvi je taj što mi je obezbeđeno tržište za ćurane koji su teški od 12 do 18kg jer ljudi teže odvajaju kintu za nešto krupnije. Drugi razlog je što mi isti ti ljudi unapred naručuju još jednu turu koja treba da stigne pred Novu godinu ( već za jedan dan naručeno 8,5 komada). Treći razlog je što sam već nabavio novu turu i imam prostora samo za još neki dan ( jer su trenutno u jednoj pregrađenoj prostoriji gde su pilići). Zato moram ove starije da pokoljem da bi oslobodio mesta mladim. Druga tura mora da bude bolja jer u jesen bolje napreduju nego po letnjim vrućinama pa će onda prosek biti sigurno 16kg. Kad pogledaš onda mi više odgovara da imam dve ture po 12 komada sa prosekom od 15kg, tj. 24 komada po 15kg (ukupno 360kg), nego da imam 12 komada po 20kg (240kg). RAzlika je 120kg za isti vremenski period. Još bih dodao i to da u periodu posle 5 napunjenih meseci ćuran mnogo jede a ne napreduje srazmerno količini hrane koju je pojeo, tj. njegovo čuvanje postaje nerentabilno. Ja sam malo poranio (silom prilike), ali bih u normalnijim uslovima čuvao još naaaaajviše mesec dana. To bi bilo ekonomično. Ova druga tura je nabavljena 10. avgusta (sa tri nedelje starosti) i hraniču sve do 20. decembra. Tada će one imati nešto više od 5 meseci. Ja sam sada u potpunosti zadovoljan jer je došla para na paru i plus dva ćurana koje sam ostavio za svoje potrebe.
 
@Uca

Ma ja sam samo komentarisao da su mogli jos ta dobiju na tezini da su duze vremena tovljeni. Ti najbolje znas sta ti je raditi i koja ti je najbolja racunica.:ppozdrav:
 
Ma OK je Dule. Samo sam hteo da kažem da sam imao razloga zbog čega koljem u ovo vreme. Voleo bih da čujem malo i iskustva drugih koji hrane ćurkice 5.5, 6, 6.5,7 meseci pa da stvarno utvrdimo šta je najrentabilnije (odnos utrošak hrane - prirast) pa da stvarno napravimo neku najbolju kalkulaciju za nas proizvođače. Mogao bih ja da čuvam jednu turu 8 meseci (pa da mušterije uzimaju polovinu velikog ćurana ) umesto dve ture po 4 meseca. Ako neko ima iskustva u takvom radu voleo bih da čujem njegovo mišljenje pa da se uklapamo kako je najbolje . Meni za sada ovo ovako stvarno funkcioniše lepo i ja sam zadovoljan, što ne znači da ne postoji bolje. Svaka dosadašnja tura mi se razlikovala po pitanju potrošnje hrane. Ove su mi letos pojele ravno 500 kg hrane (odnosno 41.66kg po komadu ) i to samo za 16 nedelja. Moje mišljenje je da je to malo previše u odnosu na tabelu koju posedujem. Ajde da čujemo iskustva drugih. Bilo bi nam svima od pomoći.
 
Ljudi jadne curke samo dahcu ni ne jedu, samo piju vodu. Napravio sa dobru promaju, ali gore je crep i verujem da se moze jaje na njemu peci. Ako sutra nastavi ovako pusticu ih na travnjak u hladovinu pod lesnik pa neka zena pi..i koliko hoce.
 
Meni su danas bile užasno nervozne od vručine tako da su se non stop tukle.U jednom momentu žena je primetila da je jedna pala i da se ne diže.Kad smo došli nije više vredelo zvati hitnu pomoć,nego smo pozvali sikirče i lonac.Posle toga sam rekao sinu da kupi kanistop i ubacili smo im to u hranu a bibera u guše.Kasnije su bile mirne.Šta će sutra biti bog zna ali predpostavljam da će još jedna otići jer dahće nenormalno.Ko preživi ove vrućine prićaće kako je bilo.
 
eee uzas, zato sam ja moje poklao jos pre mesec dana....a Vebra koliko je imala ta sto nije izdrzala borbu sa +40....:kisa: nadam se......
 
Nazad
Vrh