Ćurke i način njihovog držanja

Duško, hvala na odgovoru.
Da li možda znate koliko bi lucerke trebalo u postotku pomiješati u smjesu koju sam pravim?
 
@strile

Strile za tebe i drugima evo par receptura hrane za curke koje se ne ispustaju, pa ti sam proceni koliko treba povecati lucerku:

Potpuna smesa za curke I 28% prot.

1. Kukuruzna prekrupa 44,60%
2. Sojina sacma 40,00%
3. Riblje brasno 8,00%
4. Stocni kvasac 3,00%
5. DKF 1,00%
6. Stocna kreda 0,80%
7. Metionin 30% 0,50%
8. Sirovo ulje 1,00%
9. Stocna so 0,10%
10.Premiks 1% sa kokcidiostatikom 1,00%

Potpuna smesa za curke II 24% prot.

1. Kukuruzna prekrupa 49.60%
2. Sojina sacma 35%
3. Lucerka 2,00%
4. DKF 1,80%
5. Stoc. kreda 1,00%
6. Premiks 1% 1,00%
7. St. so 0,20%
8. Sirovo ulje 2,30%
9. Metionin 30% 0,10%
10.Riblje brasno 5,00%
11.Stocni kvasac 2,00%

Potpuna smesa za curke III 20% prot.

1. Kukuruzna prekrupa 52,10%
2. Sojina sacma 33,50%
3. Lucerka 1,70%
4. Jecam 5,00%
5. Stocni kvasac 2,00%
6. DKF 2,30%
7. Stocna kreda 0,80%
8. Stocna so 0,40%
9. Premiksw 1% 1,00%
10.Metionin 30% 0,20%
11.Sirovo ulje 1,00%

Finiser IV 16% prot.

1. Kukuruzna prekrupa 52,50%
2. Sojina sacma 20,00%
3. Jecam 10,00%
4. Psenica 5,00%
5. Suncokretova sacma 3,00%
6. Lucerka 3,00%
7. DKF 1,80%
8. Stocna kreda 1,20%
9. Premiks 1% 1,00%
10. Stocna so 0,50%
11. Sirovo ulje 2,00%
 
Poslednja izmena:
Za nas početnike je ovo prilično dragocjeno.Kod ovaca mogu improvizirati sa hranom , jer znam okvire u kojima se treba kretati.
Sada mi je za čurke puno lakše napraviti smjesu.
Hvala puno.
 
Zbog intenzivnog uzgoja pilica,vise ne gajim curke,a gajio sam od 5 do 25 komada u turi.Sam sam pravio koncentrat i imao dobre rezultate.Mozda nekom pomogne.Cenim kolegu duleta,ali mislim da je riba prevazidjena,te dajem recepture bez nje.Iskreno receno pravio sam i jedinicu,al negde se zaturi,tako da krecem od dvojke:
kukuruz 48%
sojina sacma37%
kvasac 4%
lucerka 3%
stocno 2%
DKF 1%
kreda 1%
premix 1%
so 0,3%
metionin 0,2%
mast 2,5%

Trojka:
kukuruz 54%
sojina sacma30%
kvasac 3%
lucerka 4%
stocno 2%
DKF 2%
kreda 1%
so 0,4%
metionin 0,2%
mast 2,4%
premiks 1%

zavrsna cetvorka:
kukuruz 62%
sojina sacma20%
kvasac 1%
lucerka 4%
suncokret 3%
stocno 2%
DKF 2%
kreda 2%
premix 1%
so 0,5%
metionin 0,2%
mast 2,3%
 
Poslednja izmena:
Evo da i ja predstavim svoju farmicu. Prošle godine sam uhranio dve ture ćuraka, a ove godine sam ih nabavio 28.4. kao tronedeljne. Imam 12 komada i svi su ćurani.
Za 10 dana idu na klanje. Pre nekoliko dana ( 10.8.) sam nabavio još 12 komada tronedeljnih ćurića. Hraniću ih do 20.12. Nadam se da će vam se ove slike dopasti.



 
Poslednja izmena:
sve nam se dopalo osim ovih hieroglifa:osmeh:a ovo za curane,kako si sarmirao ove sto drze apoteke:osmeh:
 
super su curani, po koliko teze, ako znas? mora da je radila neka debela veza, cim si ti izvuko 12 curana.... :ppozdrav:
 
SAMA, ispravljeni su kukice i tačkice. Napisan je kod slike, a nije slika predstavljena. Sada toga više nema.:osmeh:
Jovanips, neznam koliko su ćurani teški ali ih ima različite veličine - otprilike od 16 - 20kg žive vage. Videću kad ih sredim za desetak dana. Nisam imao nikakvu vezu nego jednostavno tražim ćurane, platim nešto skuplje u odnosu na ćurke i tako dobijem. Prošle godine u prvoj turi sam imao pola-pola jer nisam znao da se mogu naručiti samo mužjaci. U avgustu sam kupio osmonedeljne i svi su bili ćurani. Ove godine u prvoj turi (kao što sam naveo) imam 12 ćurana. Pre nekoliko dana sam dobio još jednu turu, naručeni su kao ćurani a da li će svi biti videću za mesec dana.
 
U tom grmu lezi zeka.OSMONEDELJNI.Ja vec mislio da je prodavacica zensko:osmeh:Dule takvima uvaljuje samo curke.:osmeh:
Sad nesto gledam gore.Kod one trojke se podrazumeva 1% premiksa :osmeh:
 
@SAMA Citat:Cenim kolegu duleta,ali mislim da je riba prevazidjena,te dajem recepture bez nje.

Znam druze da se riba prevazilazi ali samo zbog cene, ostavi po strani salmonele. One se mogu na sto nacina zapatiti. Kao sto su uveli sinteticki dobijene esencijalne amino kiseline u smesama, a mi progutali bice kao jeftinija hrana tako ce nam uvuci i GMO u celokupnu poljoprivredu. Kada su vlasnici mesaona izbacili ribu i ostale komp. animalnog porekla, a uveli sint. esenc. amino kiseline samo su oni imali koristi od toga. Ni za zutu banku nisu smanjili cenu smesa kao pod izgovorom da je neka druga komponenta poskupila. Ja sam i dalje pristalica starih zdravih receptura pa neka i vise kostaju, barem znamo sa cime smo hranili i sta cemo jesti. Sa tim sinteticki dobijenim amino kiselinama je kao da u caj umesto da nacedite limun, ubacite tabletu vitamina "C" Jeste da i u recepturama koje sam postavio ima metionina, ali jbg to neko drugi odredjuje kao sto ce uvuci i GMO a mi morati da precutimo zbog novaca.:ppozdrav:
 
E moj druze,to je opsti problem,pred kojim smo nemocni.Ja u svojim koncentratima preferiram sojinu sacmu,koja je dobar izvor proteina,zdrva je,nema mirisa,za razliku od ribe.Al s druge strane,ko nam garantuje da ta soja nije GMO.Nista gore nego kad pocnes da sumljas u sve i svakog.A u stvari si nemocan.
Sto se tice ribe,uvozimo naj losiju i naj jeftiniju skusu i oslic za ljudsku ishranu,a zamisli kakvo bi tek djubre dolazilo za koncentrat.
Drugar mi se bavio prasicima,sam pravio koncentrat i kupio ribu svojevremeno.U roku od 90min. pocrkalo mu 50 prasica.Samo se izvrcu.Kad je odneo na analizu,kazu neispravna riba.
Od tada nece ni da cuje za nju.
Ja licno imam averziju ka tom mirisu ili ti mradu.Koristim samo metionin,a dobija se iz biljaka.Barem se nadam.Soja ga ima malo,te se mora dodavati.Sve u svemu razumemo se,al smo NEMOCNI.Mozemo kupiti samo ono sto nam serviraju.Neka nam je BOG u pomoci.
Jedno me samo tesi.Moje dete i ukucani nece sigurno pojesti ni curku,ni pile iz nekog megamarketa,pogotovo na akciji.
Od nove godine je uvezeno 1200 tona necije "crkotine" po prosecnoj ceni od 91 dinar.Ocisceno.
Pa cime ga je ranio i sta je to.Al pruza izuzetnu zaradu nekima.Eto nje na akciji po 200dinara,pa ti racunaj.
Ja to jesti necu.E sad sta jedem,dal je soja GMO ili ne,pitanje je sad.
Odosmo mozda malo u :off_topic:,ali mislim da moze biti od koristi.
:ppozdrav: i pazite sta jedete,cime hranite.Cena je tu manje bitna.Ono na akciji je sigurno naj jeftinije::samo bes::
 
To sto je uvezeno po 90 dinara nije na akcijama jer verovatno izgleda toliko lose da ga ni psi nebi kupili vec svo to meso ide u preradjevine pa kad mu dodaju gomilu aditiva dobiju se virsle ekstra kvaliteta.
 
U svakom slucaju utice na cenu domacih,potraznju istih,a o kvalitetu preradjevina ne vredi diskutovati.
 
Ma kada narod nema novaca pa ne moze da bira, nego to je jeftino daj da se kupi i prezivi. @SAMA je u pravu, dok mogu da se krecem othranicu za moju porodicu pilice i curke, a ovo drugo meso sto kupujemo zeni kazem da otvori cetvoro oci kada kupuje i da pazi od koga.

@Uca
Druze jos je rano za cenu da se razmislja, barem nama kojima kasnije stizu za klanje. Prosle godine sam prodavao uredjenu curetinu po 430,0 din. za kg. Znam da je sve poskupelo, ali isto tako znam i da nema novaca.
 
Ja sam prošle godine prodavao po 400 dinara i prvu i drugu turu. Kod prve ture nije bilo loše, a kod druge se nije mnogo isplatilo jer je koncentrat u međuvremenu poskupeo ali ja nisam hteo da menjam cenu jer su mi ljudi unapred naručili i prodaja mi je bila sigurna, a ja sam im pri narudžbini rekao 400 dinara i nebi bilo korektno da menjam cenu. Ove godine sam im rekao 450 i svi su prihvatili bez problema. ZA neki dan će biti sređivanje pa koliko god da su teške sa tom cenom je isplativo jer će da ide para na paru - možda već u subotu (videću).
 
Nazad
Vrh