Ćurke i način njihovog držanja

SAMA , nisi dobro završio rečenicu : a treba da glasi "Pečenom se ne gleda u d..e"
 
Ma da na to sam i mislio.Al niko ne zove na pecenje.Nema u smajlijima pecenje,a sa pivom se frljaju.
 
U pravu si.Kad budeš prolazio ibarskom pored Lazarevca svrati na pivo.Al nema LAV.Ima JELEN
 
Ih dje me nadje.Hvala u svakom slucaju.Ja sam dobar domacin a los gost.Mi pilicari,koji nemamo pomocno osoblje smo robovi ,te nam nema medanja.Poziv vazi u suprotnom smeru.Pola puta izmedju Beograda i Novog Sada.Ima i jelen i lav i niksicko,samo nema curaka,kopuna i curana.Nejdu sa pilicima.
 
Ljudi kako se borite protiv ove vrucine, mislim sto se curaka tice...:haha: moj Kopun danas zamalo nije Kaput, i ako nije bila velika vrucina...da li postoje neka sredstva da se stavljaju u vodu, da malo ublaze posledice visoke temperature, da li elavitol da im stavljam malo:haha:?:ppozdrav:pozzz
 
Jabukovo sirce,ima cela tema o tome.Provereno dobra stvar.Ja volim da se salim,ali sad sam ozbiljan :ppozdrav:
 
ali mogu li ovo jabukovo sirce iz Prodavnice, znam za tu temu, ali nemam domace....ako moze, onda mi kazite doziranje otprilike onako:haha:?:riba:
 
U svakom slucaju da je bolje domace,ali u nedostatku,moze i kupovno.Doza je na 100l vode 1 litar sirceta tj. 1%.Ne moras precizno,ono je zdravo i moze se piti i cisto.Malo meda i zviz 2dl na belo.Pricam naravno o ljudima.
 
Prodato brate PS pazi samo da ti se kapun ne osopa.Gledaj da bude dobro sirce.Nemoj da bude alkohol.Ocu reci poluproizvod sirceta.:ppozdrav:
 
Dobra ideja, ovde se zezamo a stvarno nema smisla da drugi koje to ne interesuje citaju nase zezancije. Treba videti sta kazu admini.:ppozdrav:
 
e upravu ste....sad ce nama Robins da dodje, pa ce ovi komentari lepo pa pa.....Znaci jos jedan put da utvrdimo gradivo: trazim u prodavnicu Sirce boljeg kvaliteta, sa manje % Alkohola/??:ppozdrav:
 
Za pocetak trazi samo jabukovo sirce.Kad se iseku jabuke one rade,rade i komina padne.Tad se pece rakija.Ako ostavimo,ono se tako reci pokvari,prokisne i pretvori u sirce.Ja sam vise za onaj poluproizvod.Kapunu je ovaj drugi tj sirce sasvim zadovoljavajuci.:ppozdrav:
 
Pozdrav svima ,
inače uzgajam ovce, a ove godine sam odlučio početi i sa puričima.Nabavio sam 10 Zagorskih, starosti 5 tjedana.Kod mene su već 2 tjedna i dobro napreduju(za svoju vrstu).Hranu pravim sam i to kukuruz -30%, zob -30%, pšenica-20%, sojina sačma19% i so -1%.Svakodnevno koprive svježe.Zasada je sve ok, još su u velikoj kutiji pod svjetlom 24 sata.Ako sve bude po planu ostavljam 5 pura i purana za rasplod.Naručio sam još 10 Pazinskih za tov, stižu u slijedeći četvrtak.
O uzgoju pura neznam ništa i vrlo je dragocjeno ovo što sam pročitao na prethodnih 40-tak stranica, pa vam na tome svima zahvaljujem.

Primjetio sam jedno pitanje na koje nije odgovoreno, a to je : kakva je razlika između zrnate i mljevene hrane, odnosno zašto mjleti hranu, kada je jedu i u zrnu??
Kod preživača( a i večine ostale stoke) je razlog jednostavan, za 20% bolje razgrađuju i usvajaju samljevenu hranu.Da li to vrijedi i za puriće ne znam, ali sigurno u nekom postotku vrijedi.
Također je bilo rasprave o preventivnoj upotrebi lijekova.Inverktin je lijek za šugu kod stoke, daje se kurativno, ali i preventivno da sprijeći zarazu.Tako je vjerojatno i kod prevencije večine nametnika i kod peradi.
Srdačan pozdrav svima i puno uspjeha u tovu purića-čurića.:ppozdrav:
 
Hranu pravim sam i to kukuruz -30%, zob -30%, pšenica-20%, sojina sačma19% i so -1%.

Primjetio sam jedno pitanje na koje nije odgovoreno, a to je : kakva je razlika između zrnate i mljevene hrane, odnosno zašto mjleti hranu, kada je jedu i u zrnu??

Pa da bi te komponente pravilno izmesao moras da ih sameljes i izmesas i dobices ravnomerno rasporedjene komponente u smesi. To je za Zagorske.
Pazinske mozes da hranis brasnastom smesom a moze i peletiranom. Ako sam budes pravio III i IV moraces brasnastu, sigurno nemas peletirku. Kod brasnaste je rastur veci, ali je sama smesa jeftinija. Kod peletirane hrane je sastav isti kao brasnaste samo je bolja iskoriscenost i manji rastur i skuplja je za uslugu peletiranja. O lekovima i savetima za lekove sigurno ce se javiti strucne osobe koje to ne propustaju u ovoj temi.
 
Točno, meljem hranu na najgrublje sito , iako bi nbilo najbolje da se zrno samo zdrobi.Ozbiljno razmišljam da napravim neku vrstu drobilice.
To bi iblo i za ovce dobro , jer bih izbjegao praškasti dio koje i one i živina mogu aspirirati, pa eto problema.
 
@strile
Sve komponente moraju biti priblizne da ne kazem iste krupnoce da bi se ravnomerno izmesale. Znaci vodis se prema krupnoci sojine sacme, i samo tako ces dobiti ravnomerno izmesanu smesu, a i curke nece moci da biraju nego ce sve komponente unositi ravnomerno.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh