Ćurke i način njihovog držanja

Sto sa onom oteklom cini tri skarta. Na 15 kom, bem li ga da li je to dobro. Od 15 kom. ima 6 curana
 
Toliko se isvadjaste, a na kraju niko nista pametno da kaze :) Da presecem sa jednim, neiskusnim, pitanjem. Zasto davati prekrupu, kako je z
ovete, ako se otimaju za kukuruz u zrnu.

Prvo: Nismo se svadjali, barem ja nisam a ovo pisem samo u svoje ime, niti bi sebi dozvolio da se upustim u prepirku sa jednom damom.
Drugo: Ako nisam nista pametno rekao sigurno ne posedujem inteligenciju tvoga kalibra, pa se nadam da cemo nesto pametno i od tebe procitati.
Trece: Ako neko treba da presece na forumu onda su tu ljudi koji su zaduzeni za upozorenja a ne neko sa 7 postova i dvocifrenim brojem dana na forumu.:ppozdrav:
 
Gosn. Dule

Nema razloga za takvim komentarom. Iz ranijih postova, ne racunajuci skorasnju prepirku :), ste mi delovali kao fin choek i sa zadovoljstvom sam citao vase postove. S moje strane za vas samo postovanje (zanemaricu komentar), sto zbog godina, sto zbog toga sto od Vas samo mogu traziti savet, a nikako vam deliti iste, jer ovde su tema curke, a ja o tome neam pojma. Ne zelim da se natezem sa vama oko neke gluposti koju ste protumacili tako kako ste protumacili. Moja pitanja i dalje stoje, ako ste voljni da na njih odgovorite, sa zadovoljstvom cu vas saslusati.Sto se tice dvocifrenog broja i 7 postova : sta bi omladina radila ako bi poslodavci trazili samo radnike sa iskustvom.

Pozdrav...
 
Sto sa onom oteklom cini tri skarta. Na 15 kom, bem li ga da li je to dobro. Od 15 kom. ima 6 curana

@ Dejaa Zmaju, niste napisali da li samo jedna ćurka ima otekle noge, ili samo jednu oteklu nogu.
Ako je jedna ćurka sa otečenom nogom, pogledajte da se nije povredila i inficirala. Možda je nagazila kamenčić, ili šta slično, te sada ima bolove u nozi.

Imate mnogo škarta, to morate regulisati sa prodavcem gde ste kupovali ćurke, koji je odgovoran za kvalitet, i garant je za svog nabavljača.
Mislim da imate jako malo ćurana u odnosu na broj koji gajite.
Nikada nisam imala više od 3 ćurke na 15 komada.
Ove godine imam 10 komada, mislim da će biti samo 1 ćurka.

Što se tiče pitanja o razlici kukuruza i prekupe, verovatno nema, sve je stvar navike uzgajivača.
Lično, nikada ne dajem prekrupu niti kukuruz, jer nemam, hranim isljučivo preporučenom hranom i dnevnom ispašom.
Ljudi daju kukuruz,ili prekrupu, da bi uštedeli na hrani, ali takva ishrana nabacuje salo ćurkama, što ja izbegavam.

Ćurke držim najduže 4.5-5 meseci( kada počinju da nose jaja) i uvek su sređene imale težinu od 10-12 kg.
Ćurane uzgajam 5.5-6 meseci, težina im je uvek bila od 18.5-22 kg( očišćeni i bez glava)

Edit: ne smatram da broj postova određuje kvalitet diskusije, kao ni datum učlanjivanja na forum koji je otvoren i može se pratiti bez pisanja i registracije : )
 
Poslednja izmena:
Ova prepiska me podseća na sledeću fotografiju - a ako se pažljivije pogleda ona podseća na tuču ćurana.
acafr7.jpg


A oni se potuku samo trenutno i posle složno navale na hranu i piće.
 
@valjevac
Samo ti zezaj, ali doce maca na vratanca.:haha:
Ali stvarno je zeznuto kada se pomlate, dok su manji i lako ih razdvojim ali kada se odrasli dohvate ja tu ne ulazim.:ppozdrav:
 
Pa kazem da ne ulazim kada je obracun. Ovakvi kao ja su najsigurniji u ratu. Kod nas nema povlacenja, borba do poslednjega, a vi omladinci kao Sima strahota sa zmajem protiv Duska dugouska. Otisli smo u :off_topic:
 
Neko je u nekom od postova spomenuo, da curka moze da pocne da nosi tamo oko 4tog.,5tog meseca..pa jel je to uobicajno, ili se nekome jednostavno posreci:haha: :cvetic:
 
Neko je u nekom od postova spomenuo, da curka moze da pocne da nosi tamo oko 4tog.,5tog meseca..pa jel je to uobicajno, ili se nekome jednostavno posreci:haha: :cvetic:

Mislim da je uobičajeno. Svake godine kada sam ćurke držala 5. meseci počele su da nose jaja. kada sam ih klala sa 4.5 meseca, uvek su bile pune sitnih jaja koje bi pronele za nedelju , ili dve.
Veoma je opasno po ćurku kada je jedna, ili dve, a ostalo ćurani. Počnu da se pare, naprosto "udave ćurku". Neverovatno je koliku snagu imaju, ogromne kandže kojima povrede ćurki krila i batake.
Jedne godine ( novo iskustvo, nismo znali za takvo šta) morali smo smo ćurku da izolijemo, da bude vani, sama. Kada se oporavila, zaklali smo je, ali je imala je strašne ogrebotine po krilima i batacima.

Kada ćurke počnu da nose jaja, one više ne naprduju, naprotiv, kaliraju, te ih je besmisleno toviti dalje.

Najbolje vreme za klanje ćurke je 4.5 meseci!
 
Mislim da je uobičajeno. Svake godine kada sam ćurke držala 5. meseci počele su da nose jaja. kada sam ih klala sa 4.5 meseca, uvek su bile pune sitnih jaja koje bi pronele za nedelju , ili dve.
Veoma je opasno po ćurku kada je jedna, ili dve, a ostalo ćurani. Počnu da se pare, naprosto "udave ćurku". Neverovatno je koliku snagu imaju, ogromne kandže kojima povrede ćurki krila i batake.
Jedne godine ( novo iskustvo, nismo znali za takvo šta) morali smo smo ćurku da izolijemo, da bude vani, sama. Kada se oporavila, zaklali smo je, ali je imala je strašne ogrebotine po krilima i batacima.

Kada ćurke počnu da nose jaja, one više ne naprduju, naprotiv, kaliraju, te ih je besmisleno toviti dalje.

Najbolje vreme za klanje ćurke je 4.5 meseci!

Ovako to izgleda.Mislim kad oni navale na nju
2nipf2p.jpg

Ljudi moji pa to je strašno.Ne zna čovek kome da pomogne.
U svakoj šali ima po malo šale
 
Mene su prešli od 10 komada, samo dva ćurana. Ne znam kome da se žalim i šta mi to i vredi.
 
Napisala sam opširan post ali mi je u trenutku slanja posta u etar istekla sesija. Ne znam kakv će biti ovaj post, sigurno neće biti iscrpan kao prethodni...


Ćuriće sam počela gajiti u aprilu 1999. godine kada je bilo bimbardovanje. Dakle " viša sila".
Te godine sam prvi i jedini put imala jednocfren broj ćurića (5) zbog straha i neiskustva.
Ove godine držim najmanji dvocifren broj do sada ( 10 komada).

Dakle, moje iskustvo počinje 1999. sa jednodnevnim ćurićima!
O držanju jednovnih ćurića, koje sam držala nekoliko godina zaredom, ostaviću poseban post koji će možda pomoći početnicima.

Poslednjih 8-9 godina kupujem tronedeljnje , ili starije ćuriće.
Uglavnom sam napisala sve o načinu kako ja držim ćurke, ali ovde smo da razmenimo iskustva, ne da se nadmećemo ko je pametniji, ko će koga da uhvati u laži i prevari, ili možda grešim?

Samo jednom do sada sam imala loše iskustvo sa ćurkama( opisano u temi "Ćurke prehladile", i to je bilo poslednje nedelje držanja kada sam već planirani broj ( zdravih) ćuraka poklala i prodala!

Moja iskustva sa ćurkama su sledeća:

Proizvođaći ćuraka proizvodnju počinju krajem marta i početkom aprila. Cenu diktira zakon ponude i potraznje, tako da su na početku najskuplji, kasnije su mnigo jeftinije, ali rizikujete da ostanete bez ćuraka, što je , opet, uslovljeno Zakonom Ponuda-Potražnja!

Pretprošle godine zbog obaveza nisam na vreme kupila ćurke, ali krajem maja, kada sam izgubila nadu da ću ih i kupti, kupila sam sedmonedeljne ćurke koje su ostale na lageru, cena je bila smešna u odnosu na aprilsku, proizvođač je imao slabu prodaju te je tu povoljnu cenu pravdao "sajamskim popustom".

Uvek sam u kontaktu sa proizviđačem i znam kada je prvi izleg, koji je ove godine bio 1 aprila, ali su prodavani određenim danom ( kao tronedeljni, i zakine se po nekoliko dana na starosti u korist cene). Ali šta je tu je.

Čuriće gajim kao što sam opisala, na sledeći način: Počinjem sa ĆU1 praškastim, ali samo jedan džačić, prelazim na granule kojim hranim sve do kraja , a završavam sa ĆU4.
Osim dobrih uslova :dobrog okrečenog objekta, dobre podloge, uvek punih hranilica, menjanje vode svakodnevno po nekoliko puta, dajem u petoj nedelji preventivu koju ponavljam u devetoj nedelji. Moj savet koji ne mora da se prihvati. Možda to i jeste lek, ali od devete nedelje do završetka tova ima doooovoljno vremena da prođe period karaence, ali ne rizikujem opako i podmuklo oboljenje koje napada ćurke!
Osim toga. posle 60tog dana, svoje ćuriće držim napolju u ograđenom prostoru, noč provode u objektu. kada god mogu, a to je skoro svakodnevno, puštam ih po travnjaku po nekoliko sati dnevno.

Godinama unazad sam davala vitamin AD3, vodeni rastvor, koji kupujem u Gradskoj apoteci i namenjen je bebama. Poslednje dve godine ga nije bilo, davala sam vitamine iz veterinarske apoteke.
Ove godine sam kupila "elavit" kompleks vitamina, ali mi je neknforan ( praškast) malo ga ima, skup je za dužu upotrebi i na moju sreću ponovo u apotekama ima AD3
vitamin vodeni rastvor. Cena je 137.oo dinara, te ću uz hranu kojom hranim davati samo i skuljučivo AD3 vitamin, to bi ujedno bio i odgovor niku @ komšija.

Ove godine sam dobila veterinarsku preporuku da dajem dezinfekcijans u vodu za piče da bi se sprečio razvoj bakterja prenošenjem "sa kljuna na kljun" kroz vodu za piće.
Malo sam pročitala sastav način uoptrebe, lek je VEZEMICYN D, pakovanje je od 20 gr, praškast ( meni nekonforan), skup jer bi se morao uvek davati, te sam ga odbacila bez eksperimenta, posebno jer sam pročitala da je potrebno vreme karence ?! Dakle bez toga!

@ Robins, čitala sam da ste pisala u temi o uzgoju tovnih pilića o dodavanju jabukovog sirćeta u vodu za napajanje.
Da li se to može primenjivati i kod ćurića? kakva su Vaša iskustva?

U obraćanju Vama, napomenula bih Vaše pisanje gde pominjete da Vaša majka hrani ćurke hranom za koke?!
Svake godine kada kupujem ćuriće, dobijem i flajer sa uputsvima prizvođača, koji, uzgred, znam napamet i tu, na tom flajeru, doslovno piše:"Ćurići se ne smeju hraniti pilećim koncentratom jer u sebi sadrži lek kokcidiostatik koji je opasan za ćuriće!"

Osim toga znam da su bakterje koje imaju pilići opasni i za ćuriće, shodno tome sam organizovala svoje uzgoje pilića i ćuriča.
Piliće kupujem početkom marta, koljem ih početkom maja. Objekat očistimo, "odmorimo", dobro okrečimo i spremni smo za kupovinu ćurića. Tronedeljnje čuriće u početku držimo u kavezu i kasnije ih prebacamo u objekat.
Eto, ne želim da "solim" i "pametujem", samo iznosim svoja iskustva. Ako nekom može pomoći neki savet, biće mi drago.

Kada budem imala vremena, napisaću detaljniji post o uzgoju jednodnevnih ćurića. Za ovu godinu će prepruke biti zakasnile, ali možda pomgne nekom za sledeću godinu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uz jedno veliko izvinjenje svim prijateljima sa foruma mislim da smo malo zastranili u temi u kojoj ipak treba biti reči o ćurkama. Pošto još uvek imamo malo pripadnica lepšeg pola moramo biti gospoda. Aj sad da spustimo loptu i da se vratimo na pisanje u ovoj korisnoj temi.
 
@hanza
Pozdrav druze. Ne vredi ti puno da se zalis nama. Ne verujem da je poljoapoteka ako si u njoj kupio htela da te zezne. Ni oni ne znaju razliku. Evo ja 12 god. prodajem curice u mojoj radnji i nemam pojma kojo su koji. Tek kada dobiju crni cuperak na grudima sa sigurnoscu mogu reci da su to curani. Sledece godine vise srece.:ppozdrav:

@Visnja
Curici u pravu ste ne smeju da se hrane pilecom jedinicom. U P-I je zastupljen kokcidiostatik. Vrsta kokcidiostatika ima oko 20 i samo je jedan opasan za curice, a posto ne znamo koji je mesaona stavila u pilecu jedinicu NE BI TREBALO curice hraniti sa P-I. Veterinari odredjuju vrstu kokcidiostatika i njihovo doziranje u smesama. Smesa za koke nosilje je po licno mom misljenju opasna za curke zbog veceg postotka krede u smesama. Vezemycin d je lek koji deluje na digestivni trakt zivine i daje se iskljucivo na preporuku veterinara.
 
Poslednja izmena:
Mene su prešli od 10 komada, samo dva ćurana. Ne znam kome da se žalim i šta mi to i vredi.

Hanza, sve je to lutrija, mislim kupovina i odnos odnosno broj ćurana i ćurki.Uverio sam se ovih dana.Kao garantovan pol odnosno 100% ćurani.Uvoznik je to odradio smatrajaći da se poštuju pravila igara.Posle mesec dana se ispostavi da među 100% ćuranima pojavila i po neka ženka.
E sad ja to poredim sa nabavkom pilića jednodnevnih budućih koka nosilja.Selekcija se obavi u inkubatorskoj stanici i skoro uvek na 2.000 pilića ispostavi se da bude od 1 do 2 petlića.
Mislim da da su to nečiji propusti a da nije u pitanju namera.
Tako mislim i da tebe niko nije svesno prevario.Ili sam ja u zabludi.
 
Nazad
Vrh