Ćurke i način njihovog držanja

Rale ako ćurke hraniš za sebe možeš im usporiti tov i davati hranu od svojih hraniva. Na taj način dobijaš bolji kvalitet i jeftiniju proizvodnju. Mi na kraju sezone uvek ostavimo desetak komada za sebe i granule im dajemo dok ne stignu do nekih 5 kg a tad prelazimo na svoju hranu i to uglavnom istu kao za koke nosilje jer je najviše pravimo. Dobra stvar ješto tu ima dosta kalcijuma pa nema problema sa nogama a preko leta i jeseni su uglavnom puštene u jedan ogradjeni deo sa dosta trave. Osim toga jedu i hleb, tikvice, salatu, kupus i sl. Po dobrom starom pravili se kolju kad počnu mrazevi jer tad ćurke zbog hladnoće počinju da prave masne naslage u mesu i mnogo je ukusnije. Pre par godina smo uzeli u martu i klali ih u avgustu kad su bile velike vrućine i tad je meso bilo izuzetno posno i lošijeg ukusa. Kad se kolju po hladnom vremenu dobro je što im se meso može sušiti i dobiti pravi delikates.
 
Rale ako ćurke hraniš za sebe možeš im usporiti tov i davati hranu od svojih hraniva. Na taj način dobijaš bolji kvalitet i jeftiniju proizvodnju. Mi na kraju sezone uvek ostavimo desetak komada za sebe i granule im dajemo dok ne stignu do nekih 5 kg a tad prelazimo na svoju hranu i to uglavnom istu kao za koke nosilje jer je najviše pravimo. Dobra stvar ješto tu ima dosta kalcijuma pa nema problema sa nogama a preko leta i jeseni su uglavnom puštene u jedan ogradjeni deo sa dosta trave. Osim toga jedu i hleb, tikvice, salatu, kupus i sl. Po dobrom starom pravili se kolju kad počnu mrazevi jer tad ćurke zbog hladnoće počinju da prave masne naslage u mesu i mnogo je ukusnije. Pre par godina smo uzeli u martu i klali ih u avgustu kad su bile velike vrućine i tad je meso bilo izuzetno posno i lošijeg ukusa. Kad se kolju po hladnom vremenu dobro je što im se meso može sušiti i dobiti pravi delikates.

Al za taj delikates ces morati u palanci da mi das recept dok ::prica:: i :veseljak:: i :ppozdrav: u staroj brvnari
 
@robins
Mi na kraju sezone uvek ostavimo desetak komada za sebe i granule im dajemo dok ne stignu do nekih 5 kg a tad prelazimo na svoju hranu i to uglavnom istu kao za koke nosilje jer je najviše pravimo.

Ja sam imao lose iskustvo pre desetak godina dajuci hranu za koke nosilje curkama. Srecom bilo je pri kraju tova pa sam pojedine prinudno morao da pokoljem. Mislim da je problem u velikoj kolicini krede u smesi za koke nosilje. Smese za KN imaju otprilike 10 puta vise krede nego ostale smese, pa je to i za cureci zeludac mnogo. Kalcijum se curkama nadoknadjuje povecanjem DKF u smesama za curke. Sto se tice energetskih pa donekle i proteinskih potreba (ako je za sebe) ta smesa za KN odgovara ali smanjiti kolicinu krede. Takvo je moje misljenje a i iskustvo. :ppozdrav:
 
Ja od polovine avgusta, (kad zavrsim sa cetvorkom) pocinjem da dajem sledecu recepturu.. Kukuruz u zrnu, psenicu u zrnu, prekrupu od svega po jedna trecina.. To im dajem da kraja tova, i nikad nisam imao nekih problema, sto se tice ishrane.. Hrana im je u loncu limenom od dvadeset kila, napunjen svakodnevno vise do pola, hrana po volji. Za sad sam zadovoljan ovim nacinom , jer me ne kosta skoro nista , sve je moj proizvod.
 
CU-IV treba da ima 16% sir. prot. i sa njim se zavrsava tov curaka. KN smesa ima isto toliko proteina, i to me je povuklo da im dam KN smesu trenutno nisam ni u radnji imao CU-IV. J.....a onda bio skoro nov u tom poslu, nisam znao da se u smese KN stavlja 10 puta vise krede. Nisu pojele do kraja tu vrecu od 10 kg KN smese poceli problemi. Odmah sam prekinuo sa tom hranom, a u medjuvremenu sam doneo CU-IV ali morao sam par komada najalavijih da prikoljem. :ppozdrav:
 
@crni gruja
To moze, ni u njemu nema mnogo krede mada se ne preporucuje. Dobro si napisao ispostuj proceduru i to ti je to.
 
Ma najbolja stvar je da se ispostuju tehnološke preporuke po pitanju hrane i to maksimalno poštujemo na farmi sa kokama nosiljama . Ćurke uzimamo od jednog kolege i prodajemo a često se desi da se neka ne proda pa ih ostavljamo za sebe. Te naše su različite starosti a pošto ih održava moja majka ona voli da budu neka varijanta, kako se to sad moderno naziva -organske hrane. Zbog toga ih i drži na ispustu gde mogu da pasu travu i da budu na suncu. Sve po sistemu -Da znam šta mi unučići jedu a oni su najvažniji na svetu.
 
........................... održava moja majka ona voli da budu neka varijanta, kako se to sad moderno naziva -organske hrane. Zbog toga ih i drži na ispustu gde mogu da pasu travu i da budu na suncu. Sve po sistemu -Da znam šta mi unučići jedu a oni su najvažniji na svetu.

Hteo ili ne složićeš se da je žena 100% u pravu, možda kvantitativno zaostanu, ali zato u kvaliteteu mesa, posebno ukusu, ove sa "oranske varijante" su daleko bolje, a ako se još u periodu "bobanja" (a i kasnije) dodaju mlade koprive, detelina isl., onda......
Prošle godine isprobao varijantu sa puštanjem, tokom dana, u ogradjeni prostor 5x5 m. (pletena žica 1.5 m. visine), ne smao da unutra nije bilo trave, jer su opasle, ugazile i nadjubrile, već i van žice, dokle se šija istežala i stizala, bilo opašeno sve do "crne zemlje"!

:ppozdrav:
 
Ogradjeni prostor u koji ispustam curke posle tri meseca starosti uopste ne kosim. Kada pocne ispust prvo izadju curke (valjda su one hrabrije), od te trave za par dana ne ostane nista. Kada ogole do zemlje onda im ubacim obavezno 2-3 lopate sitnog sljunka. Normalno hranilica sa odgovarajucom hranom je u prostoriji pa im po volji, jel hoce napolje jal unutra. Svetlo im je upaljeno celu noc. Kada su vrucine bolje jedu nocu kada malo zahladi nego danju. Da zaboravio sam vodu. Jedan sud sa vodom (obicna kanta od jupola) je napolju a jedan unutra.
 
Mojih sest komada juce napunili tri nedelje, a jedno koje su mi kasnije poslali dve nedelje ukupno sedam. Da ljudi imaju vise novaca, da se moze da proda drzao bih kao ranijih godina vise ali slaba vajda na zalost.
 
Poslednja izmena:
Ogradjeni prostor u koji ispustam curke posle tri meseca starosti uopste ne kosim. Kada pocne ispust prvo izadju curke (valjda su one hrabrije), od te trave za par dana ne ostane nista. Kada ogole do zemlje onda im ubacim obavezno 2-3 lopate sitnog sljunka. Normalno hranilica sa odgovarajucom hranom je u prostoriji pa im po volji, jel hoce napolje jal unutra. Svetlo im je upaljeno celu noc. Kada su vrucine bolje jedu nocu kada malo zahladi nego danju. Da zaboravio sam vodu. Jedan sud sa vodom (obicna kanta od jupola) je napolju a jedan unutra.

a zbog čega ubacuješ šljunak...
 
prvi ispust

NIsam mogao da odolim želji da ih vidim malo kako se sunčaju pa sam im dozvolio da se malo šetaju napolju
2uzosas.jpg
 
@tomo555
Kada imaju kamencice u zelucu bolje vare hranu, barem tako ljudi kazu. Ali sigurno znam da curke rado uzimaju sitan sljunak. Kod klanja uvek nadjemo u zelucu sitnih kamencica.

@valjevac
Druze lepi su, nemoj ih mnogo napolje jos je rano.
 
Rale 83
Starost - peta nedelja.Dan sunčan dok sam nešto radio izašlo njih nekoliko napolje - prvi put u njihovom ćurećem životu.Meni to bilo simpatično i dozvolim im da se malo sunčaju.Što se tiče žutot perja na glavi to je fotografija kriva, verovatno odsjas sunca.Inače radi se o muškarcima "Converter".Prve nedelje sam se mnogo namučio a posle ide lakše.Što se tiče uzrasta, izgleda, težine i ostalog zadovoljan sam.
Možda sam ovo trebao na p.p. ali neće mi se zameriti.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh