Ćurke i način njihovog držanja

Karalicu, logika ti nije jaca strana. Cak i ako se peletiranjem hrane unistavaju skoro svi poznati mikro-organizmi, (sto, uzgred budi receno, uopste nije tacno), to ni najmanje nije relevantno od trenutka kada se ta hrana pretvori u izmet. Kao sto je svima poznato, zivinski izmet je prirodno poprilicno vlazan. Vlaga je osnovni "nosac" za razvoj svih mogucih bakterija, parazita, virusa. Samo izvesni mikro-organizmi, koji su sposobni za razmnozavanje u anaerobnim uslovima, ne haju da li je sredina mokra ili suva.

Kao sto je, takodje, svima poznato, zivina prakticno zivi u sopstvenom izmetu, a tovna zivina posebno. Zbog toga se ptice, generalno, ne kotiraju visoko na lancu ishrane, jer spadaju u zivotinje koje, da izvinete, seru tamo gde jedu. Upravo zato se u bukvalno svakom tekstu koji opisuje odgoj zivine, narocito istice neophodnost odrzavanja sto cistije, odnosno suvlje prostirke. Molim da se obrati paznja na cinjenicu da je naglasak uvek na sto SUVLJOJ prostirci. A razlog tome je sto opasnost od izmeta ne lezi u njemu samom, kao takvom, vec u njegovoj vlaznoj konzistenciji koja je perfektna podloga za razvoj nepozeljnih "uljeza".

Nadalje, dejstvom fermentacije, a koju uzrokuju bakterije pridosle na izmet NAKON njegove ekskrecije, tj. izlaganja kiseoniku, omogucava se stvaranje gasova, medju kojima je najopasnije amonijacno isparenje, iliti ono sto covek subjektivno dozivljava kao karakteristican "mokracni smrad".

Razlog sve ventilacije i odrzavanja suvoce, upravo je usmeren na sto uspesniju minimalizaciju nagomilavanja i sirenja ovih otrovnih isparenja u sredini u kojoj zivina obitava. Dakle, najprostije receno, curku ne moze ostetiti usmrkavanje sopstvenog fecesa - koji ona u njegovom uobicajenom agregatnom obliku ne bi bila niti u stanju, niti u volji da udahne - vec je mogu ubiti toksicni gasovi u neadekvatno odrzavanom objektu.

Ovo ujedno predstavlja jos jedan razlog sto se danas u svim aktuelno aktivnim naucnim krugovima obavezno PREPORUCUJE da zivina sto vise i duze boravi na OTVORENOM.

Na kraju, treba reci da bolesti disajnih organa (kako god prouzrokovane), NISU primaran uzrocnik uginuca curki. Primarni uzrocnik uginuca curki su gastro-intestinalna oboljenja i genetski uslovljene mane imuniteta, a koje drzanje curki u neprikladnim uslovima samo jos vise unapredjuje. Glavni od tih "neprikladnih" uslova su neadekvatno snabdevanje odgovarajucim vitaminima, zatim anemija (usled ne izlaganja suncu, tj. dnevnoj svetlosti i samim tim onemogucavanja sinteze vitamina D), kao i razne fito-toksikoze ciji se izvor najcesce nalazi u plesnjivoj hrani, ili budji u ambijentu gde curke borave. Svi ovi problemi, medjutim, najvecim delom se resavaju obezbedjivanjem curkama mogucnosti za ispasu na otvorenom.
 
O Boze , spasi me budala :sta:
Pa ovaj zadnji post samo potvrdjuje ono sto sam napisao u mom prethodnom postu.
Posto su curke zrnojedi, njihovoj ishrani treba izbegavati prasnjave pelate i brasnaste smese, jer se u takvoj hrani praskastoj ili brasnjavoj , razvija vlaga , a to je idealna podloga za bakteriju E.coli.
Samim postupkom peletiranja hrane, termicki se obradjuju komponente koji su osnovni cinioci ishrane naseg blaga. U prve 4 nedelje, u ishrani se koriste mrvice i pelati manji od 2mm, a kasnije se koriste pelati od 3,2mm!

I , ne lupaj vise ko Maksim po diviziji o necemu sto nisi dovoljno informisana, postedeces nas dalje rasprave!

Prema svim dostupnim podacima, kod nas u Srbiji je najveci mortalitet usled Rinotraheitisa curaka, Ornithobacteriumrhinotracheale,Pasteurellamultocida, E.coli, I Pseudomonas.

A ako ne znas o cemu se radi, knjigu u ruke :haha:

Primenom opstih strogih higijenskih mera i principa "sve unutra- sve napolje" moze da se na farmama curaka izbegne ili bar smanji rizik od infekcije P. multocidom. neobicno je vazno da se psi , macke i ptice obavezno udalje od objekata, a glodari neprekidno suzbijaju.


P.S. Toliko o delu gde Ti drzis curke zajedno na ispustu sa mackama i psima, sto dovoljno govori o Tvojoj strucnosti i spodobnosti da dajes drugima savete o tovu curaka :haha:
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Cccccc, mislim da je pravilo foruma da se ne vredjaju drugi ucesnici. To sto je neko upravo to poceo da radi, pokazuje samo da je sposoban da izgubi zivce kad izgubi "katedru", ali ne dokazuje da je sposoban da odgaji curku. Sa druge strane, mislim da status od 0 (NULA) mortaliteta za 10 godina odgoja predstavlja prilicno realistican prikaz moje upucenosti u datu rabotu, nezavisno od navodnog prometa kucica i macica.

To sto neko ume da namlati hrpu strucnih izraza na jednu gomilu jos ne znaci da je nesto i rekao. To sto neko nekog nazove budalom, ovoga jos ne cini budalom.

Evidentno se gospodin Karalic bolje razume u mrtve curke i njihove potencijalne bolestine, nego u njihovo zdravlje i odrzavanje u zivotu. Mora da mu je mnogo curaka crklo da bi sve to tako temeljno apsolvirao.

Sto se tice "knjige u ruci", upucujem sve zainteresovane na forum "Poljoprivredne Savetodavne i Strucne Sluzbe Srbije" gde ce na svaku dilemu dobiti odgovor od samog krema akademske elite. Iznad svega ohrabrujem gospodina Karalica, da se u njihovom visoko edukovanom drustvu, pod hitno prijavi na brzi kurs osvezavanja i osavremenjavanja znanja. Mozda mu tada, konacno, curka na trpezi postane bliskija ikona od mitova o curecoj patologiji.

P.S. pise se E. Colli (dva L). Uzgred, to je bakterijska bolest URO-GENITALNOG trakta i nema nikakve veze sa respiratornim sistemom. Cisto da razjasnimo, ako cemo vec da se frljamo izrazima.
 
chickenlover je napisao(la):
Karalicu, logika ti nije jaca strana.

Za sad toliko sto se tice vredjanja ucesnika foruma. Nadam se da ces se ubuduce ponasati uctivije, jer svako od nas ima pravo na svoje misljenje, ali nije u redu da savetodavno utice na druge kad neko od toga moze imati ne sagledive posledice.
I ako pazljivije procitas moj post, shvatices da te nisam nazvao budalom, nego sam zamolio svevisnjeg da me postedi istih ,sto se Ti identifikujes? (simili similis gaudet)

P.S. U pomenutoj recenici ovako je pravilno" Poljoprivredne savetodavne i strucne sluzbe Srbije" cisto zarad informacije , ako vec ucimo druge, da se sami prvo poducimo. Znaci , knjigu u ruke!
I tesko je slepom pokazivati i gluvom govoriti, te stoga i prekidam strucnu komunikaciju sa Tobom na forumu, osim ako zelis da je prebacimo na P.P. , gde cemo biti mnogo slobodniji u daljoj komunikaciji, zarad mira u daljoj diskusiji.
 
Karalicu, drago mi je da se povlacis, to rade razumni kad osete da gube tlo pod nogama. Nego, dodji ti kod mene na Institut za biohemiju, pa da ti objasnim ponesto o mikroorganizmima. Inace, ako ce iko trpeti od "nesagledivih posledica", onda ce to biti oni koje uspevas da poplasis nabrajanjem nizova bolesti, od kojih vecina uopste nije karakteristicna za curke! Da se razumemo, NARAVNO da se curka moze razboleti. Postoji preko 300 zivinskih oboljenja, od kojih je 60 prenosivo na coveka, a medju njima su neka fatalna. Ali, verovatnoca da se takvo sto "primi" na nase curke je izuzetno mala. Bilo bi bolje da si naveo nesto upotrebljivo i MOGUCE u prosecnom srpskom seoskom domacinstvu. Kao napr. Aspergillus fumigatus, Histomoniasis, Coccidosis, Corona-virus, i slicno.

Ostali koji ovo citaju, neka ne brinu. Sasvim je izvesno da vasa curka NECE zaraditi bilo koje od ovih oboljenja, sem ako je ne hranite kravljom balegom, budjavom psenicom i inficiranim glistama. U Srbiji curke tipicno obolevaju od lose, nisko vitaminske ishrane, kao i sami Srbi. Kakav gazda, takav i ljubimac.

A za tebe Karalicu jos nesto: vidim da imas duha (mada pretezno svadjalackog), pa mi se slobodno obrati na pp da ti malo prosirim vidike.
 
Karalic se ne povlaci , nego Ti savetuje ga se manes. A mozes i Ti da dodjes kod mene da Ti objasnim jos nesto sto i nema puno veze sa mikroorganizmima, ali ima sa decom.
:cvetic: :cvetic: :cvetic: :sreca: :sreca: :sreca:
 
Ijuuuuu, prica o deci na stranici za curke, a meni nesto reko kad sam pomenula svinje! CCCCCCC...Crveni karton odmah!
 
Alo, deda, nije ovo chat, ima da nas pohapse administratori. A ako ces da dodjem, dolazi po mene. I sredi dobro curku, nemoj da mi bude zilavo nesto.

Posto tvoje ne hodaju, valjda ce ispadne meko. :ppozdrav:
 
U principu nasi moderatori pospesuju i podrzavaju flertovanje i zacetke ljubavnih veza , a sve u cilju pospesivanja nataliteta.

A dal` ce da ispadne meko , kako Ti kazes, ili tvrdo, najbolje je da probas pa se sama uveri :ppozdrav:
 
Vidi ovo Karalicu, prodje dan a nigde nikog. Ako se ti i ja ne raspravljamo, odmah umre tema. Ajde reci nesto opako, da drzimo forum zivim.

A u vezi nataliteta...neko treba da mi da orden. Za to sam talentovana kao za odgoj curki.
 
Ma mi svi cekamo ishod vaseg razgovora.Jel' meko il je tvrdo? :haha: :haha:
I za gosp.Valjevca pitanje.Na Vasoj slici neke curke su crne.Jel' to neka druga vrsta ili su isto tovne?
 
Eksperiment Rado,
crne ćurke treba da se radi o hibridu američke bronzaste, ali ja nisam najsigurniji jer o njoj malo znam.Za ovo što sada gajim kažu da ćurke dostižu težinu od 18-19 kilograma a ćurani od 35-40.Kod mene u selu kažu " pošto kupio poto prodao".To u vezi tih težina, probaćemo pa će se videti.Imao sam problem prvih dana kada sim ih sastavio sa belim "but Big" 6.Nastao je rat.Ove bele crnim viču "Ua cigani" i tako to kao da je utakmica "Zvezda" " Partizan".Šalim se malo uspostavljena je hijerarhija i sada je mir u državi s tim što bele veće i starije uvek prvo napune stomake a za crne šta ostane.
E sad zbog ove utakmice meko tvrdo moje ćurke su bile malo zapostavljene ali ako je tu na pomolu nešto lepo neka ćuraka neka trpe.
Pozdravljam ja vas
:ppozdrav:http://i36.tinypic.com/2lmrk8p.jpg[/IM
evo još jedne fotografije
 
Rado, ne znam jel tvrdo il meko, nisam jos zaklala. ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1281977847[/time]
_________________________________________________
Valjevac, curke su ti zapazene. Mada ja vise volim curane, narocito one kocoperne i prgave, ti kad se prikolju...mmmmm.
 
@Karalic&Chikenlover

"Tvrdo ili meko", to jedino može eksperimentalno da se utvrdi, probom, naravno uz obavezno prisustvo Moderatora i administratora, koji su, u najvećem broju slučajeva tu,da pospeše rad foruma, a sada ako neko baš insistira na nekim drugim stvarima (ala moj prijatelj Karalic, ili ova zemljakinja iz Vranića), pa podrudićemo se ?!?!?!

Lepe diskusije su uvek dobrodošle, ali sa merom i da se ne ide u :off_topic:, jer će onda biti ::lose::, :nono:, :udri:, :zli:, itd.

:ppozdrav: ljubiteljima ćurića, ćuraka i ćurana !!!
 
Ako se "stvar " bude povoljno razvijala po njih dvoje i forum evo ja ću da dam svoj skroman prilog od srca - jedna crna američka bronzastra živa ili uređena sa alalom.
Samo da stvar legne.Nego se nešto utišalo.Pametna deca otišli na p.p.

:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1281993100[/time]
_________________________________________________
 
Nazad
Vrh