Poplave i njihova sanacija u Srbiji i susednim drzavama 2014-te god.

Stanje je tesno,kod Racinovaca je nasip popustio i voda je nasim ljudima na nasipu dosla s ledja,jedva su pobegli,sad kazu da je tu metar ipo vode de su bili danas.
Sve su pretpostavke i nagadjanja sta i kako,od mene je daleko ali moze lako da dodje ako popusti brana i Sava se izlije u Bosut i druge kanale,sad je Sava nekoliko metara iznad Bosuta.
 
Odlican odziv na prikupljanju pomoci u svim mesnim zajednicama u celoj opstini,sutra se nastavlja .

- - - - - - - - - -

Dajte slike koliko je nadosla sava
 
Poslednja izmena od urednika:
Jesi ti lud,odakle nam sad slike u toku noci.
Ima video na YTu od 25 minuta Adasevci Jamena poplava,postavio drdele ili dele,prvu trecinu mozete preskociti.
 
Ljudi NEMOJTE se uzdati bas mnogo u nasipe nego sklanjajte SVE sta mozete dok je jos ima vremena!!!! Tako su se SVI uzdali kod nas u nasipe i puko je nasip!!!! Mlava je da kazem SMESNA za Savu zato nemojte da rizikujete i polako spasavajte sta mozete... Nasip je 50-50% sansi da izdrzi!!!!
 
Punjenje džakova u NS, gradsko zelenilo. Nakon 6 sati došli kući na odmor, sutra ako bude trebalo idemo opet.
312zdph.jpg

fz55cw.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi NEMOJTE se uzdati bas mnogo u nasipe nego sklanjajte SVE sta mozete dok je jos ima vremena!!!! Tako su se SVI uzdali kod nas u nasipe i puko je nasip!!!! Mlava je da kazem SMESNA za Savu zato nemojte da rizikujete i polako spasavajte sta mozete... Nasip je 50-50% sansi da izdrzi!!!!
Ja sam juce video kakav picvajz je Mlava napravila u Velikom Selu i Malom Crnicu,stvarno katastrofa,a kazu da je isto ili jos gore kod vas i jos nekim selima tu u okolini.
 
I u "Gradskom zelenilu" U NS volonteri pune dzakove peskom i tako napunjene salju gde vec treba. Prihvat ljudi koji su ostali bez krova nad glavom je na SPENS-u.
 
Kod nas se situacija od jutros popravila,gledajući vikendice koje su potopljene,voda je opala 15-20 cm.Juče je utvrdjeno oko 4 km. nasipa,ostalo danas još 500-600 m
xfe145.jpg

b87gpf.jpg

34s4bqa.jpg
 
Probila je Sava (razlila se) u Hrvatskoj i Srpskoj pa ce to dosta ublaziti njen vodostaj kod nas, tj proci ce sa nizim vrhom.
 
Ako sava dodje do bosuta bice zeznuto, s jedne strane ce ublaziti vodostaj u mitrovici i sabcu, a s druge ce potopiti morovic i bosut. Jer u bosutu gde se reka bosut uliva u savu postoji brana, koja je zatvorena i nivo reke bosut je nizi par metara od save (a nasi svi odvodni kanali se ulivaju u bosut) pa ce se duz reke bosut podici nivo. Koliko sam upucen ona je nebranjena. Mislim da nema opasnosti po adasevce i ostala mesta, ali uz bpsut bi moglo biti opasno.
 
Na zalost i ovo se svodi na onu recenicu: dok nekome se nesmrkne nekome nesvane. Na stetu jamene (za sada) i bosne ostali gradovi su za sad sigurniji... :(
 
Ponudio sam smestaj porodici iz Lacarka ako bude potrebno. Lacarak je kritican i bukvalno "danas je biti ili ne biti". Malo pre razgovarao sa njima.
 
Ljudi, razmisljajte o ovome, narednih dana ce poplavljenim podrucjima trebati i HRANA ZA STOKU! Ne znam da li ce se uopste setiti da organizuju pomoc za poljoprivrednike-stocare. Mnoge zivotinje su prezivele, ali ostace mokre stale, mokra slama, budjava hrana. Stocna hrana ce biti u ogromnom manjku, a nece moci ni da se kupi. Ko ima neke viskove stocne hrane i slame neka odvoji na stranu, pa da se pokrenu inicijative da se posalje ugrozenim podrucjima. Kad bude se voda povukla i malo se prosusi, da vidimo da se posalje i po neka zivotinja stocarima koji su izgubili sve. Posto mi je starac umro ja vise nemam stoke na selu jer ne mozemo da je cuvamo "na daljinu", ali mi je ostalo nesto zita i kukuruza u visku. Ako bude organizovano nesto, gledacu da posaljem...
 
Mislim da i ovo treba procitati:

Duzim stajanjem i neodgovarajucim uklanjanjem zivotinjski lesevi mogu biti znacajni zagadjuvaci zivotne sredine. Lesevi kao materije organskog porekla u spoljnoj sredini se relativno brzo raspadaju, stvarajuci pri tome smrdljive gasove kao sto su sumporvodonik, amonijak i dr. U isto vreme u vreme raspadanja lesevi predstavljaju idealnu podlogu za zivot i razmnozavanje insekata, glodara i drugih stetocina.
Neskodljivo uklanjanje zivotinjskih leseva resava se na vise nacina i to preradom u kafilerijama,spaljivanjem, bacanjem u jame grobnice i zakopavanjem na stocna groblja. Koji ce se od postupaka primeniti zavisi od vise elemenata, kao sto su brojnost zivotinja na odredjenom terenu, procenat uginjavanja, konfiguracija terena, nivo podzemnih voda, saobracajnice....

Spaljivanje: Spaljivanje zivotinjskih leseva i konfiskata predstavlja u higijenskom smislu najbolji postupak za resenje ovoga problema. Najbolje je uraditi spaljivanje u krematorijumima ako postoje uslovi za to.
Jame i grobnice: Jame i grobnice predstavljaju specijalno izgradjene jame u koje se ubacuju zivotinjski lesevi. jame i grobnice prave se na uzvisenim terenima gde je nivo podzemnih voda nizak, grade se na terenima udaljenim najmanje 500 m od naselja na nizvetrenoj strani. Njihova sirina krece se od 3-5 m a dubina 10 m sto zavisi od nivoa pod. voda. Dno jame mora biti najmanje 1 m iznad nivoa pod. voda. posebna paznja kod izgradnje jame grobnice mora se posvetiti zidovima,dnu i gornjem delu jame sa betonskom plocom.
Stocna groblja:Neskodljivo uklanjanje leseva zivotinja je najnepovoljniji nacin u resavanju ovoga problema, jer se zakopavanjem ne postize osnovni cilj da se les sto brze razgradi. Zakopavanjem se les a sa njim i infektivni materijal sporo razgradjuje, iako brzina razgradjivanja nije svuda ista i zavisi od kvaliteta zemljista. na taj nacin zakopavanjem umesto da se les sto brze razgradi on se malte ne konzervise. Radi toga ovaj se postupak danas primenjuje jedino ako ne postoji drugi nacin za resavanje problema uklanjanja leseva zivotinja.

Sve se ovo podrazumeva ako to savetuju i dozvole strucna i predpostavljena lica koja rade i rukovede na terenu.
 
Poslednja izmena:
Samo nam fale jos i podzemne vode.::jako_besan::

Ovi ne odustaju od svoje prognoze za Savu:

[TABLE="width: 779"]
[TR]
[TD="class: siva75 levo, bgcolor: #EBF8FB"]SAVA [/TD]
[TD="class: siva75 levo, bgcolor: #EBF8FB"]ŠABAC[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB, align: center"]631[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB, align: center"]680[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB, align: center"]695[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB, align: center"]705[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB, align: center"]710[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Dule bice asanacije terena, ali voda mora da opadne. Dok rasti voda nema mogucnosti uklanjanja leseva. Negde ekipe vec otisle.
 
Dule bice asanacije terena, ali voda mora da opadne. Dok rasti voda nema mogucnosti uklanjanja leseva. Negde ekipe vec otisle.

To se mora sklanjati posto idu temp. preko 25 stepeni. Izbice zaraza ako leseve zivotinja ne sklone pod hitno, a ima ih dosta na zalost. Mislio sam na terene gde se voda vec povukla i zato sam napisao ono o uklanjanju zivotinjskih leseva. Mora se brzo i efikasno delovati po uputama tamo vec predpostavljenih i strucni ljudi.
 
Nazad
Vrh