Poplave i njihova sanacija u Srbiji i susednim drzavama 2014-te god.

Juki a šta bi bilo da nije prokopan, Nikolina bašta(Šimanovačka) i bašte oko njegove su u najnižem delu i tu je ranijih godina često u proleće bilo vode.
Kanal na kraju moje ulice ima jedno pola metra vode,a tece kao da je potok,dok ona dva kanala prema Popincima su prazna.Kod mene u eljdama u bunaru voda kao da je avgust 4,5m do vode
 
I u Sremu je situacija teska! Predsednik SO Sremska Mitrovica neki Nedimovic upravo na Pinku nije ni A rekao o desavanju u selima iz te opstine vec iskljucivo o gradu S.Mitrovica. Nije mi jasno zasto???!!!
http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/...la-jamena-kod-sida-tesko-u-klenku_486949.html
Mitrovacko rukovodstvo je izgleda diglio ruke od svega osim od Mitrovice , Macvanska sela koja su pripala Mitrovici (Ravnje ,Zasavica1 ,Zasavica2 ,Radenkovic i leva strana magistralnog puta kroz Nocaj i Salas nocajski) bili bi odavno pod vodom da nije intervenisao Bogatinski krizni stab i dobrovoljci sa vise strana Srbije (Hvala im....)
 
Gradski deo Cuprije je danas delimicno odbranjen, radilo se od sinoc do pre par sati. Voda je pocela da pada i sve kriticne tacke su odbranjene. Ja sam dobar deo vremena proveo tamo isao sam kuci samo odspavam. Malo su osteceni pojedini delovi nekih sela i deo poljoprivrednih povrsina, ali to je nista u odnosu kako je prosao Paracin, Svilajnac, Obrenovac, Krupanj itd itd.
Sve njive izmedju postejicih nasipa (brana) i korita Morave su potopljene i dalje i bice dok voda ne opadne. Ima njiva koje su nastradale i u priobalju Ravanice i u branjenom delu atara (mahom podzemne vode ili u nekim slucajevima voda se vracala iz Morave preko nekih cevi). Steta nije mala ali mi se kao tesimo da su neki prosli i gore i nadamo se da nesto moze da se oporavi gde voda nije stajala duze od 1-2 dana a negde i par sati.

Primetio sam situaciju da mediji malo lose tumace neke izjave i da se malo prepumavaju stvari, a takodje i pojedini gradjani sire dezinformacije na drustvenim mrezama i samo vode polemike umesto da urade nesto. Bar sto se naseg grada tice.

Npr pre jedno dva sata je isla vest na Pinku i na internetu da je Cuprija u alarmantnom stanju i da nam preti katastrofa. Objavili su samo jedan deo razgovora sa predsednikom opstine koji su pritom preuzeli od lokalne televizije. Naime imali smo jednu kriticnu tacku u gradu gde se vecina dobrovoljaca okupila da pomogne, tu je glavni kolektor za kisnicu i cevi koje idu ispod brane u Moravu. Kolektor je zatvoren ali je voda pocela da se vraca kroz cevi i da dolazi do kolektora i tu izlazi na ulicu. Primetilo se nocas da je bedem tu malo poceo da se ostecuje od siline vode i tu su postavljene pumpe da vracaju vodu iz nekoliko dvorista i ulice u Moravu i pravio se nasip od dzakova kako bi se osiguralo sve. Pomogli su i Bugari i vojnici iz Leskovca i Vranja. I nekako je stavljeno pod kontrolu i Morava je pocela da opada.
Sav posao je zavrsen jos prepodne, a mediji (RTS i Pink) su tek malopre preneli informaciju da je brana ostecena i da ce voda potopiti skoro ceo grad sto nije istina. Sto je dovelo do bespotrebne panike kod ljudi iz drugog kraja grada koji nisu uspeli da budu informisani na vreme o tacnom stanju i mnoge ljude su zvali zabrinuti rodjaci i prijatelji iz drugih gradova da provere informaciju.
Sto je par mojih prijatelja reklo bolje da nisu uopste nista ni javljali na televiziji.
 
[h=1]Ne uklanjajte sami leševe životinja[/h] Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Ministarka poljoprivrede apeluje na građane da sami ne uklanjaju leševe životinja stradalih u poplavama već da se prvo konsultuju sa Veterinarskom inspekcijom.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=05&dd=18&nav_category=16&nav_id=849581

A najdebilniji su komentari, samo smaraju o zarazi i koje čemu, a niko živi ne pominje o šteti poljoprivrednika koji su izgubili životinje, useve.Pa na desetine sela su zbrisane, i tamo žive ljudi i privređuju nešto, ne samo po smrdljivim gradovima.Ogorčen sam...
 
Svaka čast za ekipu iz jaše tomića za organizaciju da se pošalje stočna hrana.Narode derite te livade ima ih vazdan po bačkoj da se spase ta stoka što je preživela poplavu.
 
Ko god da je bio i odazvao se toj akciji ima od mene :ppozdrav: kad god da se sretnemo u životu
 
Poslednja izmena od urednika:
Bio sam pozvan na snimanje ali sam majci davao godišnjicu smrti pa nisam mogao otići.Ja sam tamo i biću tamo kad se radi što je po meni mnogo važnije.
 
Snimanje je najmanje bitno
Jel se neko skoro čuo sa ćirom i kako je kod njega
 
Poslednja izmena od urednika:
Od SMS poruka do sada najmanje 72 miliona dinara - izvor blic.rs

Prema podacima kompanija mobilne telefonije, do danas popodne građani su poslali nešto više od 720 hiljada SMS poruka po ceni od 100 dinara, a taj novac usmeren je na poseban račun Vlade Srbije za pomoć postradalima od poplava.


Vlada Srbije otvorila je humanitarnu liniju preko koje građani, slanjem SMS poruka na broj 1003, mogu da upute pomoć.
 
Upravo sam dobio informaciju od kolege koji je na licu mesta,Jamena je poplavljena,dosla voda iz HR,juce je probilo u selu Racinovci u HR i ta voda je kroz sume njive i kanale dosla u Jamenu,sinoc su evakuisani deca i zene a upravo policija isteruje sve iz sela jer vise nije sigurno......
 
Danas smo bili u Kupinovu da pomognemo ljudima tamo.Uglavnom urađeno je sve što se može.Bedemi su postavljeni na sva kritična mesta.Bilo je nekoliko hiljada ljudi čak i previše.Sava se povlači ali je tamo problem Obedska Bara koja raste.Videli smo i Janeze koji su došli da pomognu ali nisu izlazili iz kruga šumarije već sedeli u hladovini.
 
Ja sam juce video kakav picvajz je Mlava napravila u Velikom Selu i Malom Crnicu,stvarno katastrofa,a kazu da je isto ili jos gore kod vas i jos nekim selima tu u okolini.

NIKO nepamti da je Mlava bila ovolika!!!! Ma to je strasno!!! Unistila je sve pred sobom,trebao si i u rasanac da dodjes nista bolje nismo prosli... JA danas ceo dan ponovo u ispomoc!!!!
 
Nemam naravno provjerene podatke , i nemislim nikakve brojeve da pišem , niti je bitno ko šta kaže , ali nedaj bože da bude višecifreni broj žrtava.
 
Nazad
Vrh