Poplave i njihova sanacija u Srbiji i susednim drzavama 2014-te god.

Strasno ljudi to mogu da vam kazem.... Jezivo danas pored mene dok sam redjao dzakove proleze dva krsta sa nekog groblja!!! Kad sam to video preselo mi sve!!!

Najvise mi je glupo sto se moja opstina NIGDE ne pominje pa se stice utisak da kod nas nije NISTA ali verujte mi mi nismo NISTA manje prosli od voih pored Morave!!!

Nemora da se pominju sela ali mogli su "barem opstinu da spomenu"!!!!!! A jos nesto cime se ne slazem je sto zbog 20cm vode u gradu mora da poplave nekoliko hiljada hektara atara!!!!!!!!!!!!!!!
Nemogu gospoda u gradu da idu ni po 20cm vode!!!!! Uredu gde je pukao nasip sam!!!!!

051714101521.jpg
 
Kod mene bilo izlivanja,ali pretezno samo polje pored reke,danas nadosla Juzna Morava i poplavila polje u Djunisu, jos gore je na Zapadnoj Moravi,uhvatila dosta. Ceo dan pratim sta se desava i ne znam sta da kazem,ovo je strasnije od strasnog.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dragi sugrađani Pazovčani!Dragi zemljoradnici!
Pazovačko udruženje poljoprivrednika organizuje prikupljanje hrane za ishranu stoke ( kukuruz,tritikal, žito i sl.) za pomoć područjima ugroženim poplavama mole se svi koji su u mogućnosti i žele da pomognu u ovoj akciji da svoju humanitarnu pomoć donesu u ulicu Ćirila i Metodija br. 133 Stara Pazova kontakt telefoni Vladimir Uhrik 064/1795265 i Turčan Janko 063/ 350162
 
KATASTROFA.mogu da zamislim kako je ljudima pored vecih reka kada je na dulenki vodostaj za sat vremena u cetvrtak ujutr porastao za 3,50 metara.Celog dana voda nije gubila intezitet .kod mene je potopila pola Locike,pola atara i oranice je odnela.Evo opet mi javljaju da uzvodno 8km u Rekovcu od vecerasnjeg pluska izlazi iz korita.Slika ima na fejsu locika pod vodom.
 
Svim ljudima koje je pogodila ova vremenska katastrofa, svima koji su pogodjeni nezapamcenim poplavama, svima od sveg srca pruzam podrsku da istraju do kraja u spasavanju zivota i svega onog sto se da spasti!
Ljudi, budite slozni i izdrzite!
Srecno!!!

Nema "zahvali se"... Ali zato stvarno hvala...
 
Ja bio danas sa ćaletom u Svilajnac u ispomoć stricu. Ono što sam zapazio kao laik je da Dunav nije opasan (Smederevo), ali je zato Velika Morava (Donja Livadica- Žabari) izašla iz korita i pravi haos gde su vikendice. U Svilajncu nisam išao do dole u grad, ostao sam u gornjem delu da pomažem u radnji a nisam imao ni čizme da bih išao dole, na brzaka smo krenuli..., sve u svemu danas je bolja situacija nego juče, voda je negde na 60-70cm, tamo gde je juče bila preko 1,5m. Valjda se tamo situacija stabilizuje, taj gornji deo Svilajnca je dobio i struju popodne.
Ne znam šta da kažem, žao mi ljudi a ni sanjao nisam da bi moglo ovako nešto da se desi.
 
Kod nas zasad nema vecih poplava ali situacija nije dobra i podseca na rat ,helikopteri konstantno prelecu ,kamioni vuku zemlju , ljudi se uznemireni ,podzemne vode usle u podrume i garaze ,ono sto je dobro je najava da ce nasip na Savi izdrzati poplavni talas .

Ne bih da dizem paniku, ali nije tako bezazleno. Nasip izmedju Progara i Kupinova je kritican. Fali jos 20cm da dodje do vrha krune nasipa. Podigli smo 1-1,5m dzakova. Zahvaljujuci navijacima Crvene Zvezde. Mada sve je jako rovito postoji mogucnost da se sve urusi. Sa druge strane nasipa izbijaju izdani. Akcija je u toku, ja sam se upravo vratio u selo da evakuisem deo stoke koja je pocela da pliva. Tu se izlila Jarcina.
 
Podsjeti me komentar nekoga gore , čini mi se pankin , da ima propusnu zemlju . Naime ovde kod mene , poplave su biblijske , nakon što je prošo vrhunac u par sela udaljenih 20km od rijeke i poplava , a gdje je jako propusna crna zemlja , digla se podzemna voda tolko da ulazi u kuće , tu je sad najgore u ovom dijelu . To u vezi propusne zemlje , mač sa dvije oštrice.
 
Sta reci zanemi covek od tuge,2010 god tisa je bila na 1,5 da prelije veliku branu,dosao da pogledam stanje a nigde zive duse izdani na drugoj strani ali dobro se sve zavrsilo,sto bi se reklo sreca u nesreci,jer prag kumanacke crkve kazu da je u ravni sa krstom novobecejske crkve mozda su uvelicali al nikad nereci nikad,i od ludog ima ludji to sam stalno u zivotu gledao i smejao se jer nisam verovao ni sopstvenim ocima,,neznaci ni to da kisa sledeci put nemoze padati jos vise....kuc,kuc da necuje zlo,VREME NAMA SRBIMA JE NAJVECI NEPRIJATELJ,,letos padao led velicine kajsije u toku noci i povredio 30 osoba,e to je to,dalje nema....
 
Poslednja izmena od urednika:
Poslednja izmena od urednika:
Jamena je u srbiji a racinovci u HR,koliko ja znam da je u racinovcima popustilo i izlilo se i sad voda huklja kroz sume i kanale ka jameni,2-3 autobusa je evakuisano iz jamene zena sa decom u sid i smesteni su u sportske centre i neke restorane koji imaju konak(dalas,cubura.....) ostali su ostali jer neshvataju ozbiljno....

- - - - - - - - - -

Jamena se nalazi na 75m nadmorske visine a racinovci 84m tako da se zna kuda ce voda,inace jamena je blizu racinovaca(zapadno) samo druga drzava a reka(sava)ista...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolika je sava kod sapca dajte slike nija valjda kriticno razumem vas samo da odbranite
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene pogodjena samo polja, a i u visim delovima nema psenice koja nije legla,kukuruzi posejani prosle nedelje ko zna dal ce izaci...za nas seljake niko ne pita,ali necu sad o tome, ovo su teska vremena, srecno svima, drzite se ljudi!
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam juče i danas po ceo dan na laćaračkim nasipima,utvrdjujemo bedem na nasipu. Organizacija je jako loša,ali je ipak danas bilo preko 200 ljudi i dosta mehanizacije.Sava je ogromna ,neverovatna,ali se nadamo da neće preći u selo iz koga je jedan deo stanovništva preventivno evakuisan. Odoh da se odmorim par sati pa se ponovo vraćam.
 
Nazad
Vrh