Akumulatori

Ma ja imam dva rusa kojima kad ostaviš upaljenu masu za par dana izvuku akumulator, šta ja znam nije ko na imt kad zaboravim kontakt par dana, pa mi se tu desi peh sa praznim akumulatorima...
 
Nije to do "curenja", takvi su fabrički.... Imaju nešto kao živu struju, šta znam, slabo se razumem... Kontakt Im i ne gasiš drugačije nego sa prekidačem mase...
 
I mali punjači mogu da napune velike akumulatore, samo im je potrebno vreme. Ako neko ima potrebe da za par sati napuni (bolje reći dopuni) akumulator onda mora veliki punjač da se koristi, a ako može da se puni npr. dva dana onda će svaki punjač biti upotrebljiv.
 
Ispod 8V akumulator je mrtav po svim merilima,ispod 10,4v je prazan i nema snage da okrene alnaser.

Statičko pražnjenje je do 0,3 sve preko toga se računa kao "odvlačenje" struje.A i lako se proveri uz pomoć unimera.

Imam Bosch C3 i Lidlov,Bosch je bio 6.000 Lidlov nešto malo preko 2.000 rade isti posao za male baterije jer im je struja punjenja max 3.6A.Ali su zato zgodni za akumulatore koji dugo stoje jer je odličan kondicioner.Mogu da pomognu kad nešto isprazni akumulator jednom.Za sve ostalo nemaju karakteristike.

Bez Gaus-a ništa koji puni od 0.2A do 24A i ima implusni mod da gura svaku ćeliju zasebno u rasponu od 2,40 do 2,75V,a to je ono što oživljava umoran akumulator o razbija sulfate.Jedini problem mu je cena od 80 + hiljada.
 
Kupio na prošlom Rumskom Vašaru "punjač" od 50A ( :ROFLMAO: ) za 20 eura, a uopšte nisam imao nameru da kupim punjač za akumulator...
S obzirom da imam neki stari punjač "iz uvoza"od 6A, ovaj me prijatno iznenadio "mogućnostima"...:ROFLMAO:
Upravo, "Brazilac" koji ga je prodavao je ujutru oko pola 8 tražio 5.000 za njega, a u pola 13 mi ga prodao za navedenu cifru...
I kutiju da mu ostavim...:ROFLMAO::rolleyes:
Doneo ga kući, velim sebi, bacio si gajbu ipo piva, kad ono, samo mu ampermetar i voltmetar ne rade, voltmetar pokazuje 15v na praznom akumulatoru, a ampermetar pokazuje da se (ganc NOV i FULL ) akumulator puni na (čak) 20A !!!:ROFLMAO:
I ne vraća kazaljku u lijevo ka 0 !!!!
Rešenje, naručio preko Ali-ja iz PRC Kine voltmetar i ampermetar pa "će vidimo" šta će se desi...
I kupio "jače" žice i klešta u "Zvezdi" u Rumi, "nabudžio", a kabal napajanja (koji ne bi mogao ni igračku da napaja) sam promenio starim od crknutog fena za kosu !!! :ROFLMAO:
Eno ga, RADI !!!!
Evo "skalamerije" !!!!
https://postimg.cc/rDGv287y][/url]
 
Desavalo mi se tokom zime da padne i na 6v, onda pocinjem punjenje sa 24v oko minut do dva i vracam na 12v ostatak punjenja.
Šta ti znači tih minut -dva na 24? samo hebavaš komulator. Ako je 6V već je dovoljna velika razllika u napunu i kad ga puniš sa 12.
Nije to do "curenja", takvi su fabrički.... Imaju nešto kao živu struju, šta znam, slabo se razumem... Kontakt Im i ne gasiš drugačije nego sa prekidačem mase...
Teško da bilo šta što je fabrički može za koj dan da izvuče akomulatore. To bi trebalo da je ozbiljnij potršač što sigurno nije ništa fabrički.
 
Da li sme ispravan akumulator da se prevrne. Imao sam mali peh pa mi je oštećen na jednom ćošku sa donje strane pa bi hteo to lepo sa sredim da probam da zalepim.
 
Pa ovaj redovni akumulaator od 100ah, nakrivio sam ga pod 45°pa sam uspeo da odradim. Videću koliko će da izdrži.
 
Po pravilu ako dodje do mesanja elektrolita medju celijama ispratni sam sebe, tj pocete se u jednu celiju, i onda je napon jednak jednoj celiji sto je 2-2,3 V.
 
Isprazni sam sebe… spoji se elektrolit, izvinite greska, telefon ko zna sta je hteo da napise… ponasa se sve kao jedna celija, ako se spoji elektrolit, imao sam slican problem, moze da se ponovo napuni i da bude sve u redu, a moze da nece da dugo cuva struju…
 
Ako je star akumulator, na dnu se vremenom talozi svasta i okretanjem akumulatora moze dozi do podizanja tog taloga i spajanja ploca u celijama. Onda se izgubi napon na toj celiji i napon pada... Elektrolit se krece u akumulatoru ako je rec o obicnom. Gel i litijumski su malo drugaciji.
 
Danas sam za imt 539 uzeo BOSCH od 95 Ah. Bio je 110 Ah i tražio sam takav, ali zbog dimenzija nije mogao da stane. Kakva su iskustva ?
 
Iskustva sa Boš-om i dobra i loša. Loše iskustvo imam sa S3 serijom ( 2 komada od po 55ah bili na raJkovici) valjda nisu predviđeni za vibracije.... Pa, valjda su sastavili 2-2,5 godine.
Ali zato Tekmaks serija namenjena za traktore i radne mašine.... Ekstra zadovoljan! Više ni ne znam koliko mu je godina. Možda i 10. Inače, kupio sam ga bukvalno na kilo od drugara koji nije bio zadovoljan kako mu vrti starog Mtz-a sa brzim anlaserom. A i on ga skinuo sa Tamića gde je za svako paljenje je bio zlostavljan.
 
Nazad
Vrh