Akumulatori

Kod mene na traktorima i kombajnu, plava Varta svaka do sada preko 5 godina, pa do 6,5.
Na astri 7 godina.
Svaka mašina i auto mi pali bez puno verglanja, što bi rekli na zub, alternatori u top formi, uvek pune na 14,2-14,7 V, nikada ne dozvolim da se puno isprazni akumulator, i uvek gledam da kada se malo isprazni usled paljenja, ostavljenih svetla ili drugog razloga, odmah dopunim, tako što ostavim da motor radi desetak min, ili stavim punjač. Svaki akumulator min. dva puta godišnje prikačim na CTEK punjač da ga dopuni do maksimuma.
 
Lik u toj prodavnici prodaje i druge brendove, ne samo Vartu, i svi su jeftiniji u odnosu na sve druge gde sam gledao.
 
E trebam pomoc. Ovo vec postaje ozbiljno. Danas mi eksplodirao akumulator i to je vec drugi put od prosle godine . Sreca oba puta mi se nista nije desilo , al to je strasno. Prvi put je bilo na bageru u momentu kad sam palio u kabini a akumulator je skroz iza ,a drugi put danas na traktoru . Tolko je jako puklo da sam zagluvio par sekundi. Jos nisam doso sebi , evo cekam da se jeger jedan oladi da drmnem.
Danas cak nisam bio ni u traktoru kad je puklo ,nego na stepenicama , glava vise unutra , a akumulator je ispod stepenica . Case 5140 inace . Zasto se to desava ? Mada pretpostavljam otprilike.
Traktor nije dugo palio , a ima neku problematiku oko anlasovanja,akumulatora , jos nisam tacno nasao sta . Nije do akumulatora , ni do anlasera . Sad sumnjam na nesto oko mase , ili jos prije ,da me zeza sklopka koja iskljucuje plus . Ona radi ali mozda pravi otpor.
Neznam cak dal je fabricka mada lici da jest.
Znaci da upalim , jedva okrece tj nikako. E sad , kljucno , stavim brzi punjac , tj starter , da dopuni dok odem do pumpe . On ima 3 polozaja . 3 je za paljenje , ja stavim na 1 . To je kao punjenje ali neznam kolko ampera , mozda previse .
Dodjem , da upalim , on nista , samo klik klik klik se cuje . Tad skontam da je minus klema popustena . Dotegnem klemu , na stepenice , da zaverglam , kad buum.
Raspao se popola i u sto komada. Srecom nista ,ni prsnulo na mene jer je ispod poda .
I dosad sam se plasio akumulatora , obavezno naocale ako diram kleme ili stogod , ako bas nema ,bar zazmurim i okrenem glavu dok dotegnem al sad tek necu smjeti ni prici.
Kako znati dali akumulator treba puniti ili ne? Dal je pun? Jel dovoljno izmjeriti napon na ugasenom dabome? Ako je 12v onda je pun ili ?
 
Ovo je tablica napona akumulatora kojom se ja vodim kada punim akumulatore.
Što se tiče pucanja, dešavalo se kod mene jer je prilikom skidanja klema došlo do varnice a čepovi akumulatora su bili otvoreni i bilo je isparenja kiseline.
Možda je bila prevelika struja punjenja kada si palio, pa je eksplodirala jedna ćelija
1db080153b21604fb46498658e15d37d.jpg


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ово личи на превелико пуњење. Колеги на стојадину се десило, мерио 15.5 волти или тако нешто на леру. Случајно приметио, наслонио се на акумулатор а он греје као пећка. Скинуо клему и побегао.
 
Dok punis akumulator iz njega izlaze zapaljiva isparenja koja u kontaktu sa varničenjem naprave bum. Kada iskljucis punjac sa akumulatora,iz njega jos neko vreme isparava ta zapaljiva smeša. Ako je akumulator otvoren sa gornje strane tj. ako nije u zaštićenoj kutiji,ako su loši kontakti na klemnama,akumulator veoma blizu anlasera ili masa prekidača na kom su loši kontakti,akumulator ispod auspuha (fabrički npr.kombaj Zmaj 141-142...)jako lako može doći do eksplozije u momentu anlasovanja. Čak nije preporučljivo da bude otvoren tik uz alternator zbog stalnog varničenja na četkicama.Npr anlasovanje sa priključenim punjačem na akumulator nije nikako preporučljivo.
 
Nedavno mi je eksplodirao akumulator na viljuškaru. Radnici stavili punjac na njega i nisu ga iskljucili za vreme anlasovanja. Sreca niko nije povredjen.
 
Treba se cuvati . To je bas jaka eksplozija. Tacno sam osjetio detonaciju. Komadi plastike bi mogli napravit povrede ,a o kiselini u oci da nepricam. Za kozu nije opasna , za odjecu jest
 
Čim ti je akumulator eksolodirao dok je on bio prikačen znači da on nešto ne valja,opasno je to...ja nikako ne volim te startere..
 
Inace i klema ima svakakvih . To znam kroz autodijelove. One olovne mi se ne svidjaju . Znaci olovne ali ove sto se vrte na nasem trzistu , nemogu se dotegnuti kako treba , i konus im nije nekako dobar. One zute , neznam koji je materijal ,su mnogo bolje . Znam da valjaju talijanske ,Lampa , Hert i buss firme i Hella dabome .
 
За било какву експлозију је потребно присуство експлозивне смјеше у одређеној концентрацији и варница.
У овом случају варничење је вјероватно настало због лоших спојева (мада је довољан и статички електрицитет, поготово кад се користи одјећа од синтетике), али настанак експлозивне смјеше је посљедица превелике струје пуњења. Довољна је једна оштећена ћелија, велика струја доводи до кључања и све се брзо посложи.

У сваком случају, нисам љубитељ тих суперзајебаних брзих пуњача јер брзо дође на наплату због деформације плоча усљед превеликог загријавања.

Што се тиче мјерења струје пуњења лако се измјери струјним клијештима. За ту намјену се не може користити класични мултиметар.
 
Nije eksplodirao zbog punjaca nego zbor varnicenja
Jbg,par puta sam preleteo šta je napisao i nisam pročitao da je zavarničila klena već da je dotegso i počeo da se penje u mašinu...i meni je eksplodirao akumulator na starteru bez da sam i sam primetio da nešto varniči v3ć je starter bio neispravan,nije imao tu neku blokadu ili regulaciju šta već da kad startuješ vozilo on sam smanji amperažu ili šta već,nisam nešto stručan
 
Што се тиче мјерења струје пуњења лако се измјери струјним клијештима. За ту намјену се не може користити класични мултиметар.
Od stanja akumulatora mu zavisi amperaza punjenja. U njegovom slucaju bih rekao da napon punjenja pravi problem.

@MOMOSARIC pregledaj ti taj punjac. Nesto tu kanda ne radi posao. Bolje i slabiji punjac nego da prepunjava. Uostalom, ako je akumulator zdrav i motor zdrav. Grejac malo i pali do -20. Kako mislis na kolima kako na kolima pali na debelom minusu? Nisam jos video nekoga da otvara haubu i puni akumulator pre paljenja
 
Poslednja izmena:
Eksplozija akumulatora se dešava usled detonacije vodonika u ćelijama. Vodonik se oslobađa prilikom punjenja ili brzog pražnjenja, i potrebna je samo varnica, a ona može biti spolja ili čak u samom akumulatoru, ako ima proboja izolacije u samoj ćeliji.
Brzi punjači ili starteri, su nužno zlo, samo se mora paziti u radu sa njima.

Kada koristite punjač ili starter na akumulatoru, prvo dobro pričvrstite kablove i žabice pa tek onda upalite starter ili punjač, a pri skidanju žabica, PRVO ISKLJUČITE punjač ili starter, a tek onda skinite žabice, jer tu nastaju varnice koje pale vodonik !!!
 
Nazad
Vrh