Akumulatori

Ti starteri mogu biti problem ako su pravljeni u kućnoj radinosti.
Koliko se sada sećam,kada smo pravili te startere princip je bio da se ugrađuje relej koji provodi napon na trafo samo u momentu startovanja anlasera odnosno jedan kraj napajanja releja se spaja na anlaser i samo kada se startuje preko bravice onda relej provodi napon na primar trafoa i onda radi starter.Čim se otpusti bravica odnosno kada upalimo traktor starter ostaje bez napona i nema punjenja akumulatora.
 
Nisam nikad nešto naročito obraćao na to pažnju mada u principu uvek prvo priključujem žabice pa tek onda palim punjač a po završetku punjenja gasim punjač pa tek onda skidam žabice.
Znam za slučaj na obližnjoj ekonomiji gde je aku.eksplodirao pri udarcu dok su ga dizali na kombajn i ovaj koji je bio dole umalo ne ostade bez vida.
Drugi slučaj je mog oca koji je u vožnji taman preko mosta u Vrbasu imao eksploziju akumulatora,naravno nije znao šta se desilo,eksplozija,kabina puna dima,haos a bilo bombardovanje.Kaže natovci gađali most pa zakačili njega a on po gasu :haha:
Sreća da je nosio kapu pa ga kiselina i delovi nije puno isprskala a akumulator iza sedišta u kamionu maloj zastavici.
To suvozačevo sedište je sa žicom koja je ispala iz njega napravilo kratak spoj od kog je nastala eksplozija gde se poklopac jednog od akumulatora razleteo u paramparčad.

Valja se čuvati i koliko toliko obratiti pažnju oko tih stvari,nije igra !
 
Ovih dana sam probao da dopunim akumulatore .
Na MF ih je punio oko 6-7 sati a danas na MTZ ,par minuta .
Da li je ovaj punjač dobar za punjenje akumulatora ? Kupio sam ga na vašaru za sitne pare.
 
Napuniće akumulatore, ali trebaće mu dosta vremena jer je samo 4.2A.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Da, najbolje je što manjom strujom da se puni. Manje se greje akumulator. Možda je placebo efekat, ali imam utisak i da baterija telefona duže traje kada se puni manjom strujom.
1A=1Ah po satu punjenja.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Svaki mali punjač će napuniti akumulator, samo je pitanje vremena za određenu veličinu akumulatora. Sada već nisu skupi "pametni" punjači, i treba njih koristiti, jer ne dozvoljavaju prepunjavanje akumulatora, pa ih možete oataviti prikačene duže vreme, čak i par meseci, bez bojazni da oštete akumulator, a isti će biti spreman za upotrebu
 
Ne znam da li je ovaj što imama pametan?Kada puni trepti žuta lampica a posle upali zelenu ,verovatno znači da je pun.
 
Jeste, piše da ima automatsko gašenje, verovatno se ugasi kada napuni akumulator. Ima i pametnijih, ali mislim da je i takav dovoljan

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Рекло би се да је и тај твој колико-толико "паметан" - пише му "auto shut-off". ...

И онда ме у одговору претекне Павле... :)
 
Danas sam malo gatao oko tog artiljerijskog napada sto sam prezivio. Jeste vjerovatno taj starter punjac prepunio. Rucni je rad ,nema nikakvu automatiku da se ugasi. Akumulator je vec bio pun. ..
Nego sam gledao u cemu je problem kod paljenja na tom case maksumu. Zamijenio klemu minus bila losija. Sklopka sigurnosna ,fabricka ,koja ide na plus , ocistio kontakte ,tj stezaljke kablova na njoj. Donja matica ispod kabla na sklopki bila labava . Medjutim , zanima me koliki imate akumulator na Case 5140,5150 i slicni ko ima . Ja u kutiju nemogu staviti veci akumulator od 80ah od ovih standardnih?
Mislim da je to malo malo?
Kad stavim 110ah npr nikakvih problema nema .
 
Sad gledam nesto , po katalogu , akumulator je 1502296C1
CNH ne navode kolko je to ampera . Bosch npr za taj kat broj daje 110ah ali T3 verzija . Duzina mu je 350mm i cijena aj zdravo . Vartin npr sliver , koji sam danas probavao 110a je 390mm duzina i on nemoze stati.
Nista , radice brusilica.
 
Tu mora da se stavio Optima akumulator sa spiralnim ćelijama, jedino je on dovoljno jak da lako pali taj traktor.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Poseban je što ima malo mesto za akumulator, zato kažem da treba taj skup akumulator.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Zeza me jedan akumulator. Posle dva dana stojanja ne moze da upali traktor. Merio sam napon, ne spada ispod 12.6
Stavim ga na punjac sat vremena, traktor upali. I onda posle dan-dva stojanja opet isto. Istekla je garancija prosle godine. Da li je vreme za nov, ili?

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh