ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    427
osaers.jpg
10dy6ae.jpg
 
Zp 505 sejan 5.05 namenjen za branje u klipu danas ima vlagu od 27%
Zrna sa 4 klipa 1150 g ili 288 g po klipu.Kad malo zahladi kreće berba.
 
Ja cekam kraj pa da objavim svoj neslavni rekord sa 434. Moram prvo da vidim dal ce slucajno neko da me sasije, mada tesko, ako neko i ima slican prinos, tesko da ce da se usudi da ga objavi. Srecom samo 2 hektara, pa cu lakse da prebolim.
 
S'obzirom na vremenske (ne)prilike dobro je ista i rodilo u vecini krajeva.Neki su imali srece pa su dobili poneku kisu,neki su imali kise i previse(bar su se tako izjasnjavali ovde na forumu) a neki su bili bez te srece pa su kisu mogli da gledaju samo na tv-u a takvih je vecina u nasoj napacenoj Srbiji.Padavine su bile strogo lokalnog karaktera pa se cesto desavalo da cak i u istom selu ne pada istim intezitetom na jednom kraju u odnosu na drugi.Neki delovi atara su cesto dobijali kisu a u nekim delovima ili cak u celom ataru kise nije bilo od setve pa sve do danasnjeg dana,sto se desilo kod tebe @marko22.Slicno nesto se desilo i kod mene,u jednom delu atara pale su dve kisice od 10 ak litara/m2 dok u drugom delu te kise su izostale i prinos nemoze da se poredi na te dve lokacije.
 
Nemam problem da napisem koji je prinos, pisao sam i za ove prethodne. Ali, nije u ovom slucaju kod 434 u pitanju samo sortiment. Na toj njivi je na dva mesta lezala voda, pa mi po negde i pored dva prskanja kasnije izbila palamida. Opet sa druge strane, imao je odlican rani porast, bolji od svih, a onda je nesto zatajio. No, da ne cekam, posto sigurno nece biti boljeg od mene, vlaga je bila 14%, a prinos 2,5t/ha. I za sada je najgori. Prinose imam od 6,5t/ha, preko 5t/h, pa i ovaj od 2,5t/ha.
 
Urađeno probiranje dve parcele pod ZP hibridima za branje .
ZP 505 sejan 16 04. vlaga iz kombajna 27,3 , 4 reda na oko 450 m ovršeno ,u bunker od Z 142 bez nadogradnje 3/4 puno.
ZP 684 sejan isti dan vlaga 29,6 ,4 reda na oko 480 m bunker pun. U prikolicu od 5 tona to izgleda ovako.




Pošto kod nas niko ne prima kukuruz moja solarna sušara opet radi.
 
imam jednu veliku zamerku zp hibridima sto ne kontrolisu doradne centre bolje.sejao sam zp 684 i ono nije normalno koliko glavnice ima,kao da uopste nisu stavili fungicid.
 
@kiraj
Pa to je odlican prinos:bravo:
@maki vs
Jesi li tretirao kukuruz sa nekim od herbicida na bazi 2,4D?
 
Kod nas počelo branje ,ZP-505.U zmajevku stalo 16 redi dužine oko 350-360 m.
Primetio sam da ima klipova crvene boje.


"Sušara" radi
 
@ Milan

U spartanju je baceno 350 kg Pancevackog kan- a.

@ NA

Zrno mu je sasvim solidno, cokov (sapurika) je tanka.
Sejemo ga godinama i odlicne daje prinose na nasem podrucju.
Uz cetriri ha 704 imamo i cetiri ha 684 i dva ha 444 i kws 3381.
 
Ja sam gledao sad na ogledu u institutu 444 po meni je fantastican sto se tice dubine zrna,cokanj malo deblji od prsta mislio sam da ga jos nema u prodaji,samo cekam da clan Rasa02 okaci slike jer sam te koji su mi se svideli slikao i na stablu i prelomljene.
 
444 je kod mene kasno posejan, ali je sasvim zadovoljavajuc.
Veoma je gust sklop biljaka, zanimljivo za tako ran hibrid, kasno posejan da je po visini nadmasio sve ostale, za bar pola metra.

Ovo je ZP 684

30m4jdt.jpg
 
Juče počeli branje ZP-684.Izgleda da će biti"prinos za ponos". Situacija ista kao i prošle godine sa ovim hibridom ,dvoredni berač SIP sa povišenjem ne može da okrene krug na duž od 400 m.Sutra nastavljamo branje ali sa dve garniture prikolica tako da će kipovanje biti na oba kraja parcele.Razlika je u gustini setve ,prošle godine je sejan na 28 cm i imao je krupne klipove a sada je na oko 25 cm .Prošle godine je imao 6,5 t/kj prirodno suvog zrna .
 
Kod nas na Teleckoj visoravni su prilicno specificni uslovi proizvodnje iz vise razloga. Kod nas su skoro uvek tezi uslovi nego na drugim podrucjima, i kod nas hibridi pokazu svoje krajnje granice. Nikada sa ZP-om nismo postigli ovakav rezultat kao Kiraj , sa ZP 684 najvisi prinos je bio 5t/kj , iste te godine smo imali i AS 73 sa istim prinosom dok je recimo F02 pionir na arendi imao prinos od 6-6.5 t/kj .
Daleko od toga da su ZP losi, na nekim zemljistima su stvarno fantasticni, sto se vidi i po Rasa02 ogledima.
 
Danas smo završili branje ZP-684.Prošle godine smo ga prvi put sejali i bili smo zadovoljni.Odlučili smo se da ga i ove godine sejemo za kotarku.Takoreći sve je isto kao i prošle godine.Prva prikolica u ovo dvorište je stigla oko pola deset.


Na njivi borba sa klipovima


Ne može da okrene krug na 400 m bez pomoći čoveka.Opet ubacujemo još jednu garnituru manjih prikolica,


Oko 6 popodne puna kotarka



posle toga



Pošto smo napunili obe kotarke ostalo nam je jedno jutro i to sam prodao u klipu.Bilo je 9240 kg klipa.Cenu još ne znamo ali se spominje oko 8 din /kg.
Ima i video ali će biti kasnije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh