ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    427
Polako privodimo berbu kraju, od 8 ha kukuruza 6ha su bili ZP hibridi. Godina odlična, prosek je oko 9t/ha zrna (radi se o proceni ali sam se trudio da budem što realniji). Zemlje su sve smonice i gajnjače, prosečna agrotehnika, bilo je i kasnije setve zbog poplava, tako da smo prezadovoljni. Elem ubedljivi šampion je ZP 560, odličan klip, bez ijednog kvarnog, procena prinosa 14 t/klipa po ha. Zog silaže smo kasnili sa berbom, bio je baš zreo i njega je najviše berač krunio. Slede ga ZP 606 (odličan) i 666 (standardno dobar). Najveće površine su bile pod ZP 427, imamo još 1ha njega da oberemo, mala stabljika ali klip i prinos za pohvalu. Od stranih sam imao samo LG Poncho, odličan je ali ZP ostaje i dalje moj izbor.
 
Nek priča šta ko hoće ali zp trenutno ima baš dobre hibride, koliko su dobri što se tiče prinosa to zavisi i od domaćina ali što se tiče zdravog klipa i zrna tu im ove godine teško može neko parirati, samo da tako ostanu.
 
Koja je cena (bila ovog proljeca) s.j. od tog z.p. hibrida?
Mozda cu i ja uzeti na prolece za probu jednu s.j. pa me interesuje koji je stabilniji hibrid?
Vidim da kod vise ljudi bio rekorder ove godine 606 (naspram 600 i ovog djavoljeg 666), ali me ne interesuju rekordi, vec "obican kukuruz", koji rodi - bar nesto ne samo stablo - u susnoj godini, i ne trazi prvoklasnu zemlju, jer ja takvog ni brazdu ne obradjivam... Kukuruz bi brao u klipu (znaci dobro bi bilo da se ne kruni, a i da se ljusti - koliko se moze - dobro). Mislio sam na neku fao 600 (moze i 700, kao i 500). Sta/koji hibrid mi preporucujete?
 
Opet ti je najbolji 606, baš dosta prilagodljiv kukuruz, skoro u svakoj zemlji je korektan i rekao bih dosta prilagodljiviji od 666 a pogotovu od 560. A za branje je smrt,berač ga je vrlo loše ljuštio, bar naša iskustva, bio jako zreo, teško se izvlači iz komušine i vrlo malo se kruni, kod nas najmanje se on krunio. Cena je bila 4100 din/sj, tertiran insekticidom, ako se ne varam.
 
505 je takođe odličan za branje ali mora strogo da se vodi računa o berbi jer se poprilično kruni.606 je odličan po svim pitanjima ali po ljuštenju je zlo.
 
To je problematicno, sto se ne ljusti dobro, ali mi je vise problem sto se mora voditi racuna zbog krunjenja - jer ako mi ispadne vikend, onda ostaje sledeci, pa ako i taj, onda tako u krug dalje.
Zasad jos nisam odlucio za 606, ali mozda ce on biti za probu...
Kakav je ovaj 600? O ovom hibridu ne znam bas mnogo (video sam prinose ogleda, ali to bas i nije merodavno, ili je samo merodavno, a nije da presudi covek)...
 
Ma ove godine su se svi teško ljuštili a razlog što se teško ljuštilo je zbog zdravog stabla i ljuštike koja je tokom berbe još uvek bila jaka (zelena i puna vode) pa se ponašala ko kučina nemožeš je otkinuti, malo smo zaboravili kako je kad se bere zdrav i nezaveo kukuruz, zadnje dve godine kukuruz je prinudno i ubrzano zreo dok ove je druga priča, kod nas još beru dok je predhodnih godina već odavno bila berba završena, dosta zavisi od vegetacije kukuruza i godine kako će se brati a ove se i teško brao i krunio nenormalno, klip je ostao gumast zbog silne vlage i šapurika je bila prevlažna i zrno se uopšte nije stislo u klipu, čim je obran klip i prestao dotok vlage u šapuriku klip se stegao tojest šapurika se suši i steže zrno uz sebe, sad kad uzmeš iz čardaka klip on ko staklena flaša stegnut, ovo su neka moja zapažanja a možda i grešim. Izvinte za :off_topic:.

Dulka 600 je više za vršidbu u zrnu pošto brže otpušta vlagu i ima slabo usađeno zrno u šapuriku.
 
Ma ove godine su se svi teško ljuštili a razlog što se teško ljuštilo je zbog zdravog stabla i ljuštike koja je tokom berbe još uvek bila jaka (zelena i puna vode) pa se ponašala ko kučina nemožeš je otkinuti, malo smo zaboravili kako je kad se bere zdrav i nezaveo kukuruz, zadnje dve godine kukuruz je prinudno i ubrzano zreo dok ove je druga priča, kod nas još beru dok je predhodnih godina već odavno bila berba završena, dosta zavisi od vegetacije kukuruza i godine kako će se brati a ove se i teško brao i krunio nenormalno, klip je ostao gumast zbog silne vlage i šapurika je bila prevlažna i zrno se uopšte nije stislo u klipu, čim je obran klip i prestao dotok vlage u šapuriku klip se stegao tojest šapurika se suši i steže zrno uz sebe, sad kad uzmeš iz čardaka klip on ko staklena flaša stegnut, ovo su neka moja zapažanja a možda i grešim. Izvinte za :off_topic:.

Dulka 600 je više za vršidbu u zrnu pošto brže otpušta vlagu i ima slabo usađeno zrno u šapuriku.

::spreman na sve::
Mislim da cu uzeti 606 za probu, pa cemo videti.
Od ranijih hibrida se jos vise bojim zbog krunjenja, pa ne bih ulazio u to kolo da zurim i jurim u branju, i ako ne uspem na vreme da berem, onda da ima ogroman rastur...
U svakom slucaju hvala kolegama na info. :ppozdrav:
 
Zadnjih 5godina od kako sejem 606 uvek je bio najbolji po prinosu, zp560 sam imao jednu setvenu posejanu (trebalo je 5set da posejem na probu ali mi seme bilo sumnjivo pa sam ga zamenio) i obrao sam ga, brao sam ga u podne i jako se lepo čistio (najčistije ove godine) i nije se krunio tako sobzirom da je bio prezreo i da je predviđen za vršidbu, rod dobar i izuzetno zdrav i lep klip ima, valjkastog oblika i zrno crvenkasto kao staklo (staklenac), dogodine definitivno dobija jednu parcelu na probu i nadam se da seme neće biti problem kao ove godine.

Da dodam da ove godine ispod 9t klipa po kj nije bilo zp hibrida kod mene a sejao sam zp 427, 560, 666, 606 i svi su obrani, najmanji prinos je imao zp427 što je i normalno pošto je 400 grupa zrenja.
 
Evo da i ja kazem koju rec kao amater u odnosu na vas ove godine sam posadio ZP606 prvi put i prezadovoljan sam imao sam povrsinu od 55ari znaci oko jedno jutro.U aprilu sam bacio150 kg. ruske 16-16-16 polovinom marta sam bacio pod drljacu 120 kg. ureje posadio sam ga tek 3 maja zbog kisenije moglo da se udje u njivu oprskao sam ga na crno i vise nista nisam radio sem branja obrao sam ga 21 oktobra. Rod je bio 9 bunkera Z216 koliko je to uzrnu ja neznam ali znam da cu opet njega da sadim jeste da se lose ljustio ali je zdravo i krupno zrno jedini problem je bio to sto se u visini klipa pojavio crv i padali su klipovi i stabla na zemlju mozda sam trbao da oprskam nekim insekticidom to kod nas niko ne radi tako da to i neznam kad se prska.Inace da kazem da je zemlja 4 klase vecinom glina i u brdu je inace sadjeno je IMT mehanickom sejalicom ja sam hibridom 606 prezadovoljan.
 
Institut za kukuruz je krajem 2014.godine izašao sa cenama semenskog kukuruza za nastupajuću setvu.Cene su povećane za 2% u odnosu na prošlogodišnji cenovnik.
 
Moje iskustvo sa 684 je lose, rod je bio dosta ispod proseka, a i njega dosta tesko bere berac, dosta suske ostaje.
 
Poslednja izmena:
@pocerina
Obrisano!

- - - - - - - - - -

@rale
Ove godine nece biti tretiranja semena kukuruza sa insekticidom Imidor zato što je zabranjen za upotrebu.
 
Nazad
Vrh