ZMAJ kombajni

Bolje se prepirite ko vise vagona (kg)odradi na dan nego da li moze 1.ili2.ili mu treba uzi ili mu treba siri.Kad 142.odradi 5 vagona psenice ili kukuruza na dan sasvim mu je dovoljno.
 
Ne kazem ja Bobo da 142 to ne moze i znam gomilu ljudi koji godinama rade sa 142 bez ikakvih problema ali sto se cimati oko malog kombajna kad duplo veci istog godista i slicnog stanja kosta isto a ni odrzavanje mu nije nesto preterano skuplje jer ima 5 remena vise i duplu pumpu hidraulika? Nit je taj 'sveti' 142 nesto posebno okretniji od velikih nit ima bolji heder..
 
Ne kazem ja da je 142 bolji od 170, daleko od toga. samo govorim da je sposoban kombajn takav kakav jeste, nagledao sam se svakakvog ganjanja kombajna i niko se ziv nije zalio da mu fali sange, svi su ga prije postopali nego se motor "usro" od posla a jedan je imao i sjecku na njemu i terao ga je i uzbrdo bez greske, druga dvojica ih ganjaju kao da su tudji u kukuruzu 2. pun varijator kakav je takav je ali su hederi maksimalno ubrzani na lancanicima a onaj varijator na kukuruznim hederu po njima nema dovoljno hoda pa su odspojili cilindre i nagurali neke drvene kajle da i tu ubrzaju heder. Tako ubrzane hedere u 2. brzini standardni motor nosi bez problema i bez pregrijavanja a ovdje vecina prica kako u 1. brzini motor nema dovoljno snage da pogoni standardni heder...

Ako je nekome 142 slab i mal, slazem se da je vrijeme za zamjenu kombajna pa makar i za veceg zmaja ili nabavku jos jednog 142 ako je vec toliko dobar.

Ugradnjom jaceg motora na 142 se nece dobiti neka velika prednost u ucinku jer na tom kombajnu motor nikako nije najslabija karika.
 
Ja sam pretplose godine leteo kroz kukuruz. Prinos bio duplo bolji nego sada. Ali tada je trosio 25l po ha. Ove godine na upola manji prinos isao je sporije, ali je pumpa radjena, tako da je trosio od 15-18l po ha.
 
Bobo, i ti treba da provozas bilo kog velikog Zmaja. U kukuruzu gde je prinos 10t po ha opusteno teram 2. pun varijator. Verujem da bi isto bilo i da imam roto secku na adapteru.
 
Ja sam pretplose godine leteo kroz kukuruz. Prinos bio duplo bolji nego sada. Ali tada je trosio 25l po ha. Ove godine na upola manji prinos isao je sporije, ali je pumpa radjena, tako da je trosio od 15-18l po ha.

De mani se... Nista te ne razumem! Kada je kukuruz bio duplo bolji ti si leteo a sada kad je bio upola slabiji ti si isao sporije??? :sta: Nemoj da se ljutis ali msm da bi trebao da pozoves nekog da ti nasteluje taj kombajn i pokaze kako se vozi. Psenica koliko se ja razumem uvek ide sporije i sa vecom potrosnjom od kukuruza.
 
Kombajn je nastelovan dobro. Ja psenice skinem dnevno do 10ha, kada na jednom mestu. Prinosi oko 5t po ha. Teram drugom, hedera 3,9m.
U kukuruzu sam isao brze, zato sto je pumpa bila drugacije namestena, imao je dosta snage. Mogao sam da teram u kukuruzu drugom na skoro pola varijatora. Posle je ponovo radjena pumpa, zbog vece potrosnje. Sada trosi mnogo manje, ali se vidi da motor nema snage da lepo tera cetvororedni sa roto seckom, vozim drugom, ako malo dodam varijatora, on gubi obrtaja, vidi se da mu tesko. Ako si me sada bolje razumeo.
Znaci dolazim na to da dnevno skkinem sa njim oko 50t psenice, o cemu pisu svi na forumu. Za psenicu mi je trebalo ove godine sat do sat I petnaest. A u kukuruzu mi treba od sat ipo do dva sata. Nisam skinuo sa kombajnom 5 000 ha. Ali sam skinuo oko 300-400ha, imam nekog malog iskustva da znam o cemu pricam.
Znaci prosta stvar, ove godine isao sporije, zato sto je radjena ponovo pumpa, jednostavno nema vise tu snagu, ali trosi znatno manje.
 
Kazi ako imas neki savet, ne ljutim se ja. Prihvatam savete i kritike.

Evo ako prihvatas savet , netreba ti secka a i opet ces razbacati slamu i netreba ni pola ks za to , uzmes neki reduktor od razterivaca za vestak postavis ga izpod slamotresa tamo gde bi i secku stavio , lopate na razbacivacu se klate , znaci nije ukljucen visi kad ga ukljucis od centrifugalne sile se usprave u vodoravni polozaj i netreba ni preterano veliki obtaj . Nece ga usitniti ali nece ga ni ostaviti na odkosu , moci ces slamu zaorati ili tenjiracom umesati u zemlju . Ovu "secku " moze ganjati i remen od 10mm sirine i + sve te kosta nepunih 100 eura.
 
Imam razbacivanje slame, nego mi se ne svidja kako radi. Mada cu pokusati nesto da prepravim. Ili da ga pomerim skroz nazad, ili da stavim na repu neki lim, pa da slama padne direktno na razbacivace. Kada istanjiram izgleda lepo. Nego ne mogu ici gruberom, zato sto gusi.
 
Reduktor stavi tacno ispod kraja slamotresa a peraje produzi da vata celu sirinu , prvo tanjiraj pa posle kad malo krenu korovi gruberisi.
 
Bobo, i ti treba da provozas bilo kog velikog Zmaja. U kukuruzu gde je prinos 10t po ha opusteno teram 2. pun varijator. Verujem da bi isto bilo i da imam roto secku na adapteru.

Drage volje, kolega ali kod nas ih NEMA... Bude tu i tamo poneki 16x, 17x sam vidio u oglasima samo par puta i bila su dva 190 na otpadu... Radio sam s fahrom 1302 i s DF34.10. Obadva LETE po njivi, komforni su za popravljanje i podesavanje, jednostavni kombajni totalno. Svjestan sam da bolje i te kako postoji ali kod mene postoji nesto sto se zove SUMA kraj njiva i tu 142 bez hedera ili s kukuruznim prolazi na knap. Na malom sam kabinu otkinuo bezbroj puta jer nije u sredini kombajna a suma se nadvila. Tudju sumu ne smijes krciti a do svoje njive moras doci...

Pricam za 142 koji je prvi kombajn s kojim sam radio i dan danas mi nije jasno zasto sam kupio malog zmaja, valjda sam mislio da je 142 velik. Ovdje se prica o nekim stvarima koje su totalno nelogicne. Radio sam s vise komada 142 u razlicitim stanjima. Sve su terali kao da su ih ukrali i opet su radili dobro. Svi koji su ugradili sjecku na heder bilo kojeg tipa pisu da se mora terati u 1. brzini, ne sto je motoru tesko nego sjecka ne sjece dobo ako se tera brze...

Sto se tice razbacivaca slame, ja sam ga sebi napravio prije dvije godine iz zajebancije samo da vidim kako ce to ici. Ja sam odusevljen kako razbaca otkos, milina jedna i za tanjurati i za orati.
 
Nazad
Vrh