ZMAJ kombajni

Sredio sam kocnice na univerzalu,potegao mako instalaciju za zmigavce i rotaciju.Ostao u placu prekoputa kuce,na ravnom i neki djavo ga potera i zajuri se nizbrdo (moja greska ostao izbacen,nepotklocan) preleti put uleti kod komsije u plac pa provuce se izmedju orasa i bunara da sam ga terao jedva bi prosao i opet niz plac nizbrdo sve skupa mozda 100 metara i lupi u oras i prvrne se.Jeziva slika.Prevrne se na stranu desnu,pritisne hladnjaki transporter za povratnu masu malo izmesti gornji deo.Isao je sreca u rikverc pa je ostetio slamotres i mozda gornju osovinu slamotresa.Drugi slamotres je samo malo iskrivio tako da cu da od ovog prvog nastavim a ovaj da zamenim ceo.Sva sreca kako je isao u rikverc zakaci u jabuku i iskida zadnji trap inace pobio bi ljude u kuci koja je ispod mene tj moja je kuca na brdascu a njihova u drugom delu placa.Postavicu slike uskoro trudim se da ga skrpim do sezone.Hvala kolegama forumasina nasim kombajnerima iz sela na pomoci oko podizanja na tockove.
 
Ja sam pre dvadesetak dana napravio kocnice i tad se tek po prvi put u praksi sreo sa tim principom na kuglicama...a inace pre toga se nacitao kako nijedan zmaj nema uopste ili bar ikakve kocnice,i mogu reci da je princip tj sistem odlican samo treba zadovoljiti osnovne kriterijume.Najbitnije da diskovi tj kocione lamele nisu uopste pohabane tj max.2mm jer obe po 2mm eto ih 4mm a hod razvlacenja izmedju kuglice je negde do 5mm,i naravno tako ce jedva da koci,najbolja provera je tako sto postavite sve i ne stezete onaj zadnji polopac vec ga samo rukom pribijete do kraja i onda drugom rukom povlacite onu navojnu sipku navise i time pratite zazor izmedju kocionih obloga i bocnih stranica po pocetku povlacenja tak zazor treba da je sto manji pre nego sto vam se pocne poklopac odvajati koji drzite pribijen a povlacenjem sipke do kraja polopac treba da se razdvoji najmanje 4-5mm ne bude li tako nema dobrog kocenja,e sad da ne biste kupovali nove diskove mogu ostati i stari ali se taj zazor treba izgubiti,ja sam napravio jedan disk od metala istog precnika kao i kocioni disk debljine 4mm i usrafio ga na sponjem poklopcu sa pet imbus srafa m6 /jer on ne sme da se okrece/poklopac probusen a navoj u tom dodatom disku srafovi se po zatezanju ravno izbruse da uopste ne vire van te ploce iznutra,time sam dobio da slobodan zazor po povlacenju navojne sipke skoro nije veci od par mm.I naravno obloge trebaju biti suve tj semernik menjaca dobar i ne previse ulja u menjacu jer ce probiti na semerniku iako bude bio dobar ili nov,kao i da se uopste ne podmazuje spojnicka poluosovine koja je na strani kocionog mehananizma vec samo prilikom sklapanja i nikada vise tokom sezone bez obzira sto ima ugradjenu mazalicu.
 
Malo zmajeva sa tim tipom kocnica koci uopste.Na univerzalu su klasicne mehanicke sa gurtnama.E sada ima tu vise cinjenica oko kocnica sa kuglama.Nije samo pojedenost ploca problem veci problem je razjedenost kucista kuglice tj rasljoka se konusna rupa u kojoj je kuglica pa nece da izadje uopste ili se pojede kuglica ili onaj konusni kanalic ma to je da osedis.Ja sam to imao na 565 dok radi radi kad pocne sex onda sexuje do bola.
 
Glackop a sta mislis kad bi poluge i malim cilndrima bile vece za 3 do 5 mm kako bi radilo?Ili to ili da se napravi varijanta sa rucnom odnosno da se spoje nozna i rucna tako da nozna koci mehanicki a ne putem cilindara?
 
Išao je mnogo veći odnos pa vraća slamu ponovo na heder koliko baca. :haha: Sada će ići 1:1.

sto odmah nisi rekao sta te zanima oko prenosa......moro sam da asovim po kompu da nadjem sliku.....:osmeh:
moze ici i veci odnos kad nije polegnuto,a kad legne ondak prebaci i na neovrseno(sledeci otkos) pa ondak znaju biti muke zive narocito u jecmu.....
 
Pa na malom zmaju parkirna kocnica i je mehanicka. Nema veze s hidraulicnim cilindrima... Radna kocnica je hidraulicna i ako ona otkaze, uvijek imas parkirnu za kocenje... Ne znam kako je to rijeseno na 142, ali vjerujem da je isto kao i na 133 posto se sjecam kao djete da je kolega kocio s parkirnom kocnicom dok je imao 142RM.
 
Nomeks Bucalo.Tamo je on kupovao.Grunt imaš sve to na jednom mestu čak je prodavac delova specijalizovao varijatore vožnje za male Zmajeve.
 
Ja sam kupovao djelove za varijator bubnja... Samo glavcine, osovine, kajle, dugacke sarafe i jos poneku sitnicu. Kako Matic kaze, kod Bucala sam isao i sve imaju na lageru.

Sta ti se desilo s diskovima da ih moras mjenjati??
 
Eva slika mog Zmaja, polako pocinje priprema
ssl24625.jpg

ssl24626.jpg

ssl24628.jpg

ssl24629.jpg
ovaj kombajn je na oglasu.Sto ga prodajes?Koliko znam skoro si ga kupio.
 
Nema ovako velik predfilter za manju dimenziju cijevi. Da ovo namontiram na kombajn morao sam odrezati prosireni dio s kombajnskog usisa i izmedju predfiltera i cjevi usisa je komad debelog gumenog crijeva za vodu. One manje posude sto idu na 560 ili na 577 za kombajn u zetvenim uvjetima prasine i pljeve ne znace nista. I ovaj u soji zna praviti probleme, dosta se brzo zapuni al opet bolje od jutene vrece sto likovi namotavaju.

Filter na kombajnu reda radi cistim svaki treci dan u zetvi dok sam onu vrecu sto je bila namotana morao nekad i u pola posla skidati i cistiti i bez obzira na sve svaki dan cistiti filtere zraka koliko su bili zapunjeni prasinom...

Od kako sam ugradio ovakav predfilter, preporodio sam se a korak isprad od ovoga moze biti samo jos veci predfilter a jos korak ispred je donaldson "top-spin" predfilter koji se sam cisti i dosta ameriskih strojeva dolazi s takvim predfilterom tvornicki ugradjenim...
 
Nazad
Vrh