ZMAJ kombajni

Zasto ne mogu da povecam broj obrtaja bubnja na kombajnu Zmaj 133...remenice i sve oko njih je u redu, pokusavao sa ruckom iz kabine ne moze, mogu da se smanje obrtaji i da se onda ubrzaju do nekih 950 obrtaja sto je u jecmu malo pa ostaje iglica od jecma, ...pokusavao sa ruckom iz kabine ne moze, na sarafe koji su na sipci ne moze ni tako...je l' moguce da je to do remena i ako je on prosle godine u sezoni stavljen nov?

Ima tu razna stelovanja ali uglavnom mozes jos malo podici obrtaje... Mozes prvo da SKROZ olabavis remena pa kljucem zategnes onaj navoj ispod remenice (ne onaj sto se ne navija iz kabine) i onda dok radi vrsalica krenes polako da vrtis rucku... Probaj tako ali na 950 obrtaja trebalo bi da ti izvrsava lepo... Ni ja nemam bas tacno 100 obrtaja na njemu i radi dobro...
 
Poslednja izmena:
E, decki moji, mozes ovo, mozes ono... TO SE TAKO NE RADI... Remen kad se mjenja, naravno da mora biti dimenzija propisanih koje idu na to mijesto. Za zmaj 133, je dimenzija remena bubnja (doba) 45x1715La. Vidjao sam i pokusavao sam i osobno svasta... u slucaju krajnje nuzde moze se pripasati i 45x1630 (varijatorski remen s pogona kombajna) no to ubrzano unistava lezajeve i na osobnom primjeru je taj remen ostao preko zime na kombajnu poslije vrsidbe soje otegnut do kraja i svejedno su se pomotale osovine i prijemnog bitera i bubnja toliko da sam obje morao mjenjati... Pricali su mi price da su ubacivali 45x1500 (pogonski remen za 780) u varijator bubnja ali u te price ne vjerujem posto sam pokusao i taj remen jedva nailazi i na same osovine a kamo li na varijatorske remenice...

Dakle, naj bitnije je da je strana na bubnju ispravno, da tamo nije koji feder pukao ili da netko nije isao biti "pametan" pa ubacivao kojekakve platne ili odstojnike izmedju remenica. (Ovo spominjem jer sam se nagledao stvarno svega i svacega). Kad se stavlja novi remen, treba se OBAVEZNO podesiti poluzje varijadora bubnja i sam varijator kako je napisano u uputama koje ste dobili uz kombajn. Kad tako podesite poluge dobiva se opseg brzine bubnja od nekih 450-1300 okretaja ako je namontiran ispravan remen i ako je pravilno podesen varijator.

To sto vecina "majstora" ne cita upute i podesava kombajn kako oni misle da treba, u te rasprave ne ulazim.
 
Hvala na odgovorima, dakle sto se obrtaja tice onda su oni u redu, ne bi trebalo da je do njih...Tako da pokusacu nastelovati korpu pa da vidim sta ce onda biti..A sto se brzine tice uglavnom jeste manje jer jecam polegao a i poplava je donjela svega i svacega pa treba i na to paziti, ali opet i ostali u kraju voze nesto sporije sad pa opet i nema iglica i fino izvrsava, tako da bice da je nesto oko korpe.
 
Jednom rijecju haos...Prasina ne vidi se ama bas nista, a voda donjela svega, pa sve se zadrzalo u jecmu i psenici, tako da sto se tice zetve bas 'vesela' godina, a naravno na sve to dolazi i veoma mali prinos.
 
Imam neke parcele koje su bile u vodi pa pravo da kazem ejdva cekam da upadnem sa kombajnom da vidim sta je ostalo,prasincine ce biti koliko hocu,ali se plasim da prinosa nece biti uopste skoro...
 
Nikakav leptir tu ne ide... Lako je moguce da je netko nesto tu prepravljao al ne vjerujem... Dio koji ti (vjerovatno) fali se strucno zove "kratka sajla" i nije nista drugo nego komadic cetvrstog oblika koji jednim djelom ulazi u osobinu bubnja a drugim djelom ulazi u pinjon i pogoni ga. Recimo ta kratka sajla izgleda ko sibica bez glave... mali, tanki cetvrtasti komadic zeljeza...

Ako on postoji kod tebe i opet proklizava, ili napravi novi ili uradi kao ja, stucaj malo da se spljosti i ubaci ju dijagonalno u osovinu i nema da nece ;)
Kupljena danas kratka sajla resen problem:ppozdrav:
 
Evo jos malo slika od remonta, ipak smo uspeli sve zavrsiti pre zetve psenice :)
p5230280.jpg

130620141033.jpg

p5240291.jpg

2014-06-13-171957.jpg
140620141042.jpg

2014-06-14-180258.jpg

140620141041.jpg

i ostale neke sitnice jos
 
Nazad
Vrh