ZMAJ kombajni

Ja sam to napisao svojim recima nista strucno nisam objasnio ali nadam se da ste razumeli sta je razlika u hidraulici u RM modelima, da se nadovezem za zmaj 131, dakle zadnja serija 131 je imala hidro volan i motor s44 pa je poceo da se pravi 132 koji fabricki koliko sam upucen nema sa motorom sestakom. Hvala sto citate...pozz
 
Ja sam u nekim oglasima video da ima 132 sa šestakom, moguće je da ga je neko kasnije ugradio, da nije fabrički. :sta:
 
pa u cemu je onda razlika izmedju bunkerasa 132 sa kabinom i bunkerasa 133 sa kabinom, pretpostavljam da neka razlika postoji - u motoru, velicini bunkera , konstrukcijski...


Koliko znam da 132 s kabinom ne postoji, vec je prvi s kabinom nosio oznaku RM (Redizajniran i Modificiran) Tako da Redizajn ispada kabina u ovom slucaju. razlike u kabini kod 133 i 133RM je u tome sto 133 nema tapecirunge, a 133RM ima i tepecirunge i bolji sic. 133 u usporedbi sa 132RM ima mali volan, i druge razlike medju njima NEMA osim godista proizvodnje.

E sad da malo pojasnim koliko znam redom kako su isli.
132 - unaprijedjena verzija 131 tj komande su premjestene na desnu stranu i dobio je mjenjac s kvacilom, te hidraulicni volan. u usporedbi sa 131 je i vrsalica na 132 dobila neka ojacanja i poboljsanja.

132RM - Dobivaju prve kabine i bunkere, i malo bolji heder

133 - ista stvar kao i 132RM, samo s malim volanom i novijeg je godista proizvodnje

133rm - poboljsana hidraulika, tapecirana kabina, bolji sic, ako se kupovao bez prese, bili su utezi na zadnjim tockovima...

Ovo je ono sto ja znam, ako sam gdje promasio, ispravite me...
 
jel moze okvirno od kog do kog godista se koji model proizvodio

inace juce sam video jednog drugara nisam ni znao da ima kombajn - na njemu oznaka 132rm, al on mi kaze to je 133, al kad sam hteo da mu stavim nalepnicu imala ova 132rm :sta: , inace je fabricki bio bez prese, al posto niko onda nije hteo da vrse bez prese mi kupimo i namontiramo, a sad kako niko nece s presom mi je skinuli - nisam gledao dal ima tegove na zadnjim tockovima :udri: , al ima mali volan, kabinu - nije tapacirana, bunker kaze hvata oko 1200kg, komande sa desne strane, a dole levo poluga za kipovanje, gore iznad glave ima 2 ventilatora u kutiji
 
bobo je uglavnom dobro objasnio, ipak ima tu razlike i u hidraulici, ja imam 133 "91 godište, jedan od poslednjih koji je izašao iz fabrike pod tom oznakom, ali nije RM i tačna je priča da hidraulika ne može raditi više stvari od jednom, ukoliko se smostaju točkovi heder ne funkcioniše dok se ne ispravi volan, ali to je zanemarljivo jer je to samo trenutno.... inače imam i 135 a imao sam i 131. Od svih ovih modela manjih kombajna 133 se pokazao kao najpouzdaniji i najtvrdji do sada...

a što se tiče 131, oni su se proizvodili od 1976 i upčetku je bilo i sa širim hederom i sa standardnim, i svi su nosili perkinosove motore - šestake i imali su mehanički upravljač, da bi poslednje serije - negde krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih dobile s44 motor i hidraulični volan, ali su komande ostale i dalje na istom mestu pored volana i nijedan od njih nije imao nožno kvačilo, posle toga se par godina pravio 132 gde je kao novina ubačen drugačiji puž na hederu sa okruglim palcima, nožno kvačilo, motor s44 i još nekih manjih sitnica da bi već negde 83-84 počeo da se pravi kao 133 pa do "91 godine i jedina razlika je bila u manjem volanu i nešto naprednijoj hidraulici....

toliko od mene ako vas još nešto interesuje, pitajtee....
 
Ni 132 ni 132RM nisu tvornicki imali male volane, nego su to ljudi naknadno ugradjivali. ja sam u svoj kombajn stavio volan od stojadina ;)

Sto se tice skretanja i dizanja hedera. ja na mom kombajnu mogu motati tockove i ISTOVREMENO dizati heder, a tek kad orbitrol dodje do kraja, heder staje, jer proradi sigurnosni ventil. Otprilike se naviknes gdje je kraj motanja i dotle skreces i dok god ne smotam do kraja heder se hoce dizati. 133 iz susjednog sela ne moze NIKAKO raditi dvije operacije istovremeno...

132RM je u svim detaljima isti kao i obican 133, samo ih godina proizvodnje razlikuje.

Siroki heder na 132 mi nikada nije isao u glavu, kad mu je nekad i ovaj pre sirok, al ajde, kazu mi da je to bilo za vrsenje rize, i kojecega sitnog, da se poveca ucinak. Ako se mene pita, 3.60m mu je zbilja previse i za nositi i za raditi, pogotovo po brdovitom terenu. na 135 su napravili pravi potez kad su srezali heder na 2.80, kao i na 780 sto je bio.

A 131 je prica za sebe od prvog dana pa sve do zadnjeg. Na njemu su se valjda ucili kako poboljsati 780 i opcenito proizvodnju kombajna. Najbitnija razlika je moderniji heder s varijatorom brzine vitla, sa hidraulicnim podizanjem vitla, i sa duplo brzim pogonom kose. puz s plosnatim prstima i plasticnim vodilicama je ostao na 131 kako i Konstantin kaze. Motori kakvi nisu bili u njima, od engleza, do rakovice 036, pa na kraju i s44 koji je ostao na svim novijim kombajnima. Pogon ladje i hedera je na 131 jednostrukim lancem koji je za tu namjenu pre slab, pa je na 132 tu stavljen dvoredni. 131 novijeg godista je dobio i varijator bubnja, koji se stelao preko rucke direktno natezuci remen, sto je bila posebna muka, pa su to na 132 napravili preko navojne sipke i tako olaksali i ovaj posao. 131 na pogonu hedera na dvorednom lancaniku nema lamele, nego je direktno spojen na osovinu, a 132 je dobio dvodjelni lancanik s dvije lamele koje proklizuju u slucaju zagusenja puza ili grla. 131 u prvim serijama gornje sito ima petersonovo ao i 780, a kasnije su dobili closzovo, kakvo je ostalo i na novijim modelima. 780 ima korpu s 10 sinja i iz jednog je djela a stelanje korpe se radilo velikim kljucem na desnoj strani kombajna, dok je 131 dobio dvodjelnu korpu s 18 sinja na kojoj se zazor podesavao s mjesta vozaca. Bubanj na 131 je takodjer drugaciji nego na 780 i kao takav je zadrzan na novijim kombajnima. 131 je za razliku od 780 imao PUNO bolju hidrauliku, PUNO bolje kocnice, i umjesto pogonskih lancanika i lanca, je dobio bocne reduktore i vece prednje gume. Reduktori su isto dozivjeli promjenu na 132, stavljene su drugacije (kako mi se cini i vece) kocnice i tako je to postao puno komforniji kombajn za rad sa puno boljom kvalitetom rada i manjim umorom kombajnera.

Po meni je 131 kombajn koji je unaprijedjen 780 i tu je napravljen dobar posao, ali usporedjivati 131 i 132 je ipak previse, posto je 131 kombajn bas posebne gradje i na njemu je uvedeno naj vise novina sto se tice i dizajnerskih stvari i mehanickih. 132 je u biti 131 s ispravljenim greskama koje u pocetcima nisu uocene i dobio je samo kvacilo i sito ispred hladnjaka koje se dalo "otvoriti" umjesto zasarafljenog sita
 
U HR se cjene tih kombajna krecu od 2000€ pa na vise. pricam o 133 sa kabinom i zitnim hederom 3m u ispravnom stanju. Kukuruzni heder se da naci za 1000€ s opremom za kombajn ili bez nje, zavisi kako neletis, ali neisplativo je ulagati tolike novce u taj mali kombajncic.

133 ako je imalo los (a godine su svakog pojele) u kukuruzu ima problema sa razbijanjem limova oko korpe (sire se i nekad i pucaju). Vrsidba kukuruza i nije nesto za taj kombajn. U imalo vlaznijem pogotovo ako zapadnes, kukuruzni heder je tezak (pre tezak) i kad krenes cimati naprijed nazad da se izvuces, vrlo cesto zna slomiti mjenjac.

Ako je za jecam, psenicu, zob, djetelinu, soju, grah, onda je to sve OK uz pravilno odrzavanje, ali za kukuruz bih ti prije ipak preporucio 142, jer samo dok se zamjene hederi i adaptacije na 133, prodje te volja za zivotom...
 
gledaj, ako imas 6-7-10 jutara kukuruza, to je u redu, ali preko toga JOK... 3000€davati za kombajn kojem je tesko napraviti adaptaciju da bi vrsio 3 jutra kukuruza nema smisla... Kolegu imam koji je kupio 133RM i dvije godine poslije i kukuruzni heder... pa sad trazi jedan razmrdani kombajn da na njega nabaci kukuruznu adaptaciju, jer mu je vec razbilo inace odlican kombajn do te mjere da je izbacilo i prijemni biter i bibanj van centra, korpu nije stelati mogao i tako te stvari...

Za kukuruze ga ja ne preporucam zbog tudjih, vrlo losih, iskustava...
 
Nazad
Vrh