ZMAJ kombajni

Da se vratim na pricu sa meracima temperature,na mom zmajecku isto ima dva,onaj sa sajlom je zasrafljen na glavi motora,a ovaj elektricni kod termostata,razlika je 5-10 stepeni,stim sto ovaj elektronski ima i lampicu kada dodje na kriticno,verovatno oko 100 stepeni se pali lampica...
 
Konacno zakacen heder, mladic koji stoji na traktoru je bio od najvece koristi jel il je elevator tezak il je imt lak pa kad dignem elevator traktor se prevrne, jos par kaiseva i lanaca, elevator i spirala neovrsene mase i da stavim duple prste i to bi bilo to

nn3cs5.jpg

103fvrd.jpg

14ky63p.jpg
 
@MilošImt svaka ćast Zmaj ti je za 10 mene koće ležajevi slamotresa nemofu nigdje ih nabavit po nekim mjerama mi odgovaraju od univerzala pa ćekam danas sam napravio ovršenu masu sutra ju stavljam na kombajn i imam onda motor stavit gore čekam djelove za motor jucer sam ga rastavio pa do srijede bi i on trebo biti sklopljen ! malo sam off
 
Maticu nisam ja svaki dan radio uglavnom vikendom i to kad je lepo vreme radnim danom kad dodjem s fakulteta ne vredi mi ni da raspakujem alat pa da ga sklanjam za sat vremen, grlo sam skinuo 14 februara a tad je pocelo skidanje i ostalih delova
 
Da se samo opravdam po pitanju dva sata ze temperaturu...

Sve ja razumijem da valja imati kontrolu kontrole, jer nikad ne skodi, ali meni to jednostavno nema smisla. Kako Panonstib kaze, bilo je i kombajna i kombajnera ( a jos ih ima na svakom koraku) kojima sat temperature ni ne treba. Ja ne vjerujem mom elektricnom instrumentu, jer ima jako veliko zeleno podrucje, pa ne znam kad je otprilike motor na kojoj temperaturi. Ovako bar imam tu informaciju. elektricna lampica ce ostati u kucistu termostata, samo ju valja isprobati da li radi kako treba. Prvo provjera instalacija i same lampice, a nakon toga kuhanje u vodi. ali lampica mi nije ni toliko bitna, koliko analogni instrument.

Na traktoru imam jedan instrument, a kud i kamo se vise s traktorima radi nego s kombajnom, pa nikad s traktorom problema niti s traktorskim instrumentima, pa odatle i moje povjerenje jednom instrumentu. Svaka cast, na brigi za motor, ali ja mislim da to jednostavno nema potrebe. jedan instrument u glavu motora gdje je voda najtoplija i nema problema.


Sto se tice pitanja u vezi antifriza ljeti ili zimi, ja cu odgovoriti na to pitanje iako se mene nije pitalo. Antifriz UVIJEK. nakon sto smo oterali 539 na generalku motora, kad sam vidio koliku naslagu kamenca ima unutra, sve mi je bilo jasno ko dan... u jedan traktor od prvog dana sipam ili vac smuckani antifriz ili kupujem koncentrat antifriza i razrijedjujem ga destiliranom odom, i nema u 549 kamenca ni u tragovima. kombajn na drugu ruku antifriza vidio nije i nekidan sam mi skinuo crijevo s hladnjaka i unutra naslage kamenca, bome velike. Pa nek se ja cudim zasto moj kombajn i bez termostata radi uvijek na toplijoj strani skale... Hladnjaku sljeduje kuhanje u limunskoj kiselini, sve dok se ne otopi kamenac iz njega. Ovo smo kod kolege radili na zmaju 780 prosle godine i ne biste vjerovali kolika je razlika u hladjenju kombajna nakon ispiranja kamenca iz hladnjaka.
 
Pitanje za stručnjake: zašto motor koji se hladi vodom ima manju temperaturu nego kad je u istom tom motoru antifriz?
 
@ Zorancile

Razlog tome je termalna kapacitivnost vode i antifriza. Voda je u stanju da u sebe "uskladišti" manje toplote nego što je to slučaj sa antifrizom.
U suštini, voda bolje hladi motor, ali zbog onih negativnih osobina koje sam već naveo, svrsishodnije je koristiti smešu vode i antifriza čak i leti. Samo treba zapamtiti da se antifriz širi sa povećanjem toplote, i zato u rezervoar treba sipati 6-8 procenata manje rastvora. Takođe treba znati da voda svejedno isparava iz rastvora i da se zato mora periodično dodavati. Antifriz ima dodatke protiv penušanja, stvaranja kamenca, aditiv protiv korozije (vremenom ovaj aditiv može toliko da izgubi snagu da će antifriz početi da nagriza unutrašnjost sistema za hlađenje. Zato je radni vek antifriza oko 5 godina). E, da! U sistem se ne sme sipati dva antifriza koji imaju različitu osnovu i drugačije aditive jer postoji opasnost od stvaranja taloga kao i opasnost od razgradnje aditiva protiv korozije.

Valjda sam sad rekao sve što treba.
 
Poslednja izmena:
Momci da li neko moze da mi objasni kako se skidaju slamotresi na Zmaja 135. Imam 2 koja su se zacepila i nikako ne mogu da ih ocistim.
 
Momci da li neko moze da mi objasni kako se skidaju slamotresi na Zmaja 135. Imam 2 koja su se zacepila i nikako ne mogu da ih ocistim.
Mislim da nema potrebe da se skidaju. Jel ima iste slamotrese kao i stariji kombajni 131,132,133? Ako ima, onda uzmeš dugačku cev koju provučeš skroz od nazad kroz proreze za presu i čačkaš... ja sam imao takvu cev na koju je na jednom kraju od flaha napravljena jedinica 1, tako da kad izvlačiš vuče slamu napolje.
 
Nazad
Vrh