ZMAJ kombajni

Gospodo da se ovde ne prepucavamo da li su potrebna dva ili jedan termometar.Dovoljan je i jedan ali mora imati zvučni ili svetlosni signal, ako dodje do prekoračenja temperature.Nemora ni to ima kombajna i baz toga pa idu.Jednostavno kada ima termometer pa još ako se povremeno kontroliše temperatura onda je uredu.Može neko da ima termometar i dva ako ne kontroliše temperaturu onda mu nisu ni potrebni.
 
malo si pobrko loncice,topla voda iz bloka ide u hladnjak kroz donje crevo a iz hladnjaka kroz gornje crevo dolazi ohladjena voda koja ulazi u glavu i ta voda ide pravo na sondu sata temperature,oba sata rade jednako,probavam ih u kuvalu ,stim sto sat koji pokazuje stanje bloka se nalazi pozadi(kontra od vodene pumpe) kod 6 cilindra i do njega nedolazi tako brzo ladnija(ohlajena voda) i zato je i normalno da ima razlike,e tu je pravostanje temperature motora,i tu moze da se vidi rezultat ako slucajno motor pocne lagano da gubi vodu i gornja sonda (glava) ostane bez vode,taj sat (gornji) nece na vreme pokazati pregrevanje motora dok ce donji sat vec pokazati pregrevanje,u tom slucaju gubljenja vode dok gornja sonda nepokaze pregrevanje motora taj motor je ustvari vec dobro(na suvo) usijan i pregrejan(glava motora) a taj drugi sat moze na vreme to da spreci jer ce naprimer pokazati 100 a drug 80 i odmah moze da se zakljuci da nesto nije u redu jer je to razlika od 20 stepeni sto je previse za tu visinu temperature,kad je temp. niza onda je i razlika veca a kad je u bloku oko 80 u glavi je 70,sve zavisi dal je napolju 15 stepeni i vrse se kuruzi ili je 40 i radi se psenica.......
 
Pumpa bi trebalo da gura vodu prema bloku, pa preko termostata u hladnjak. Posle hladjenja u hladnjaku, pumpa iz donjeg dela hladnjaka prihvata rashladjenu tecnost i tako u krug.
 
Gospodo,
da ovo malo pojasnimo.Po nekim zakonima topla voda se "penje" gore i po tom principu je napravljeno hladjenje motora temosifonsko znači hladjenje motora bez upotrebe pumpe za vodu.Ovo se koristilo na motorima Aran i zato ste mogli da vidite da se voda puši iz posude na vrhu moteora jer je sistem bio otvoren.Razvojem motora došlo je do potrebe da se ubaci pumpa za vodu jer su zagrevanja savremenijih motora bila sve intenzivnija.Ubačene su vodene pumpe i napravljen je mali kružni tok vode odnosno tok vode dok se ne zagreje i on pomoću pumpe kruži u motoru i otvaranjem termostata voda ide u hladnjak na gornje crevo, a vraća ce na donje crevo u motor.Znači da iz glave koja je najvišlja ide na termostat i nakon toga u hladnjak gde se hladi i kao takva se spušta dole i donjim crevom ulazi u vodenu pumpu koja ga dalje usmerava u blok motora.Nadam se da sam bio jasan i ovo izlaganje ću dopuniti jednom slikom skinutom sa internete odnosno sa sajta PROMETNA ZONA
10ohaph.jpg
 
Gospodo,
da ovo malo pojasnimo.Po nekim zakonima topla voda se "penje" gore i po tom principu je napravljeno hladjenje motora temosifonsko znači hladjenje motora bez upotrebe pumpe za vodu.Ovo se koristilo na motorima Aran i zato ste mogli da vidite da se voda puši iz posude na vrhu moteora jer je sistem bio otvoren.Razvojem motora došlo je do potrebe da se ubaci pumpa za vodu jer su zagrevanja savremenijih motora bila sve intenzivnija.Ubačene su vodene pumpe i napravljen je mali kružni tok vode odnosno tok vode dok se ne zagreje i on pomoću pumpe kruži u motoru i otvaranjem termostata voda ide u hladnjak na gornje crevo, a vraća ce na donje crevo u motor.Znači da iz glave koja je najvišlja ide na termostat i nakon toga u hladnjak gde se hladi i kao takva se spušta dole i donjim crevom ulazi u vodenu pumpu koja ga dalje usmerava u blok motora.Nadam se da sam bio jasan i ovo izlaganje ću dopuniti jednom slikom skinutom sa internete odnosno sa sajta PROMETNA ZONA
10ohaph.jpg

Molim autora poruke da se navede iz koje je knjige uzeta ta slika ..... ::namigivanje:: da nije "KNJIGA O AUTU" :osmeh:
 
Gospodine @Kiki
ja sam naveo da sam sliku "uzeo" sa interneta odnosno sa sajta PROMETNA ZONA, a odakle su oni to ne znam.Zna se red da se navede autor fotografije ili mesto uzimanja fotografije odnosno crteža.
 
Gospodine @ panonstib

Dali je potrebno da se u motor i preko leta koristi antifriz ili samo obicna voda. Neki kazu jedno a neki drugo, pa vas molim za savet.
 
Dok sam se bavio sa tim stvarima trebalo je antifriz, a sada od kada sam penzioner sve mi jedno šta ko sipa!
 
Antifriz ključa na temperaturi od 106-110 stepeni celzijusa, dok voda ključa na 100. To ključanje vode je opasno zbog nastanka kavitacije. Zato ne škodi imati antifriz u hladnjaku i leti.

A korišćenjem samo vode je povećana i opasnost od stvaranja kamenca unutar hladnjaka, što će smanjiti sposobnost razmene temperature između lamela hladnjaka i okolnog vazduha. Plus ako se komadić kamenca odvoji i napravi pičvajz u vodenoj pumpi...
 
Moguće je da je tako. Od kako sam postao penzioner nešto baš ne pratim te stvari.Ima mladjih koji treba da se bore sa tim stvarima!
 
Ovako nesto nameravam da ugradim na Z.142 uz dodatak jednog 12v. ventilatora sa nekog putnickog auta. Ventilator ce biti u kutiji-filteru hladnjaka i palice se kada se upali srednja kontrolna svetijka. Kad se ugasi motor taj isti ventilator ce posluziti kao samocistac kutije filtera promenom smera okretanja.
Znaci 3 kom. termo-davaca razlicitih temperaturnih vrednosti, 3 kom. kontrolna sijalica [ crvena, zuta i zelena] , jedna ''centrala'' za otkljucavanje-zakljucavanje od putn. auta, ventilator, 3 kom. taster za kontrolu ispravnosti kontrolnih sijalica, provodnici [kablovi] i to je to...
29lnxtt.jpg
 
Ovako nesto nameravam da ugradim na Z.142 uz dodatak jednog 12v. ventilatora sa nekog putnickog auta. Ventilator ce biti u kutiji-filteru hladnjaka i palice se kada se upali srednja kontrolna svetijka. Kad se ugasi motor taj isti ventilator ce posluziti kao samocistac kutije filtera promenom smera okretanja.
Znaci 3 kom. termo-davaca razlicitih temperaturnih vrednosti, 3 kom. kontrolna sijalica [ crvena, zuta i zelena] , jedna ''centrala'' za otkljucavanje-zakljucavanje od putn. auta, ventilator, 3 kom. taster za kontrolu ispravnosti kontrolnih sijalica, provodnici [kablovi] i to je to...
29lnxtt.jpg
i ja sam tako namestio ventilator u prošlom kombajnu....ne škodi
 
@Panonstib penali su plaćeni još u Januaru mesecu.Sremački vetrovi još noćas duvaju,sutra završavaju svoju karijeru na Gertrudi.
@Stevo farban je ranije koliko se da videti četkom.Solidna je farba a da bi se ofarbao onako kako bog zapoveda treba mnogo,mnogo vremena koga trenutno nema.Morao je da se razbuca ovako da se sve detaljno pregleda i naravno zameni da ne bi u sezoni morao da ležim ispod ili u njemu i šarafam.
@Peto u pravu ste što se tiče vaše izjave.Učinak je najvažniji dok na oko lepim estetskim izgledom kombajn ne dobija ništa sem možda na brzini.
 
e kad me je i montoya poceo zezati onda sam shavtio da sam pogresio u vezi smera cirkulacije vode kroz pumpu i hladnjak,::sramota::,nisam namerno palio vatru.....izvinjavam se,nije sramota izvinuti se(nije sramota biti go,sramota je ukrasti)
@NA
kad bi kod mene bila patoka u sistemu za hladjenje,moj zmaj bi odmah ostao bez tecnosti i bio pregrejan,takav kombajner,a i ti bi mozda trcao za zmajem pa bi na donje crevo gde se ispusta tecnost iz hladnjaka za vreme rada trcao za kombajom i sisao na crevo,znam te ptico
 
Nazad
Vrh