Zmaj berači kukuruza

ljudi može li mi neko hitno slikati zadnji dio berača 222 tj. onaj dio gdje su lanci iremenje ispod poklopca, pošto su mi se svi ti lančanici i remenice havarisale i sad kad sam ih zamjenio a neznam vratit lance.
 
Drugari, trabao bih da kupim berač i imam povoljnu ponudu za 2k, ali te berače uopšte ne poznajem i za početak imam nekoliko pitanja, pošto znam da mnogi aktivni članovi foruma imaju te berače i dobro ih poznaju, nadam se preciznim odgovorima.

- kakva je razlika između 2k, Z-220 i Z-221
- kada se ugrađuje bunker, šta treba da se okrene smer elevatora, odnosno, da li se postojeći elevator može iskoristiti ako se dograđuje bunker
- da li je neko radio bez tarupa, koliko snage oduzima tarup, kakav je original pogon tarupa,
- ako bi bio dograđen bunker i demontiran tarup na 2k, koliko bi snage trebalo da ima traktor ako je u pitanju ravan i suv teren, idealni uslovi za branje?

To su samo neka pitanja, a odgovore očekujem (najbolje i fotografije) od članova foruma koji imaju iskustvo sa tim beračima.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Ima moj drug 2k, pravio mu je bunker pre nekoliko godina.

34q0fn8.jpg
 
Okrim
Razliku izmedju gore pomenutix serija neznam,postojeci elevator se moze iskoristiti za bunker smer se okrene bez becih problema,tarup pokrece jeda kais sirine desetak cm nazubljen sa unutrasnje strane,tarup je poprilicno velik cinimise 32 noza,jasamga vukao dve tri godine sa univerzalom 445 dv malo brdovit teren nijemu bilo lako,sadaga vuce mtz 82.1 kao igracku.Kupiosamga sa ugradjenim kosem davno (800 DM).Radilismo posle rodjaku kos na njegov malo veci posao dosta zajebancije a uzto i prvi put ostalismo 15 dana.Okacicu koju sliku sutra,kazi state konkretno interesuje da slikam.
 
@ goran 85

Gorane, hvala za informacije, a uz to se zahvaljujem i drugim članovima koji su mi se odazvali na PP i pomogli mi da bolje upoznam berač. Koliko vidim, ugradnja bunkera je ozbiljan posao i dobro ću razmisliti da li ću se toga prihvatiti, možda je bolje naći drugi berač sa ugrađenim bunkerom, nego rizikovati takav skupi projekat i da na kraju ne uspe.

Mene je interesovalo i koliko snage treba za pogon tog berača, jer čovek koji ga prodaje tvrdi da ga je godima vukao sa "Zadrugarom" 42 konja, a ja sam to uzeo sa dosta rezerve, jer po tome bi ga u idealnim uslovima po ravnom terenu kakav je kod mene mogao vući i IMT-542, a po mokrome tu je MTZ-82. U svakom slučaju još jednom hvala i oćekujem još informacija i slika, a do iduće sezone će se naći neko rešenje.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Okrim je napisao(la):
- kakva je razlika između 2k, Z-220 i Z-221
- kada se ugrađuje bunker, šta treba da se okrene smer elevatora, odnosno, da li se postojeći elevator može iskoristiti ako se dograđuje bunker
- da li je neko radio bez tarupa, koliko snage oduzima tarup, kakav je original pogon tarupa,
- ako bi bio dograđen bunker i demontiran tarup na 2k, koliko bi snage trebalo da ima traktor ako je u pitanju ravan i suv teren, idealni uslovi za branje?

To su samo neka pitanja, a odgovore očekujem (najbolje i fotografije) od članova foruma koji imaju iskustvo sa tim beračima.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
e ovako:
220,221....imaju ventilator za izduvavanje lisca,mada to sluzi...k'o papi ona stvar.
moze da se iskoristi postojeci elevator,al' mora da se prosiri,inace je preuzak.
mi smo nekad radili bez tarupa,ako nam se desilo da nam lezajevi na tarupu crknu u toku sezone,inace da ga iskljucimo,to nikad.tarup ide jako lako,kao i ceo berac zbog glavnog velikog zamajca.
sta nazivas pod originalnim pogonom tarupa?
ako ti treba,mogu ti sutra to slikati.
mi smo nekad taj prvi nas k2 vulki sa traktorom od 25 ks. ::namigivanje::
 
@kish , pa ako ga bude vukao sa 542 onda mu i nije preuzak elevator jer vjerovatno neće imati snage da zaguši elevator , neće moći brzo da ga tjera :sta:
 
@ KishRobert

Roberte, nadao sam se da ćeš se javiti sa svojim komentarima, a to je upravo to što me je interesovalo-da li je moguže vući berač Zmaj-2k traktorom IMT-542 u idealnim uslovima po ravnom terenu.
Što se tiče pogona tarupa, to sam napisao jer mi je čovek koji prodaje berač preko telefona rekao da mu je osovina pogona tarupa slomljena, ali da je remenica tamo i da ide trostruki kaiš, a ja što sam video i čuo od drugih koji poznaju te berače svi su mi rekli da ima ravan, kao PKT kaiš. Jedan član mije rekao da su možda na novije ugrađivali takve remenice, jer je berač za koji sam ja zainteresovan proizveden 1975. godine, a svi koje ja poznajem imaju starije berače, pa sam zato pitao kakv mu je original pogon tarupa.
Još me interesuje da li se na postojeću rudu montira bunker, ili je potrebno nešto prepravljati ili ojačavati.

Bio bih zahvalan ako bi slikao bunker, ojačanja, vešanje, (šarke), cilindar, remenice tarupa ...
 
Okrim je napisao(la):
jer je berač za koji sam ja zainteresovan proizveden 1575. godine, a svi koje ja poznajem imaju starije berače, pa sam zato pitao kakv mu je original pogon tarupa.

čisto sumnjam da ima neki stariji od ovoga za koji si ti zainteresovan :haha:
 
@ Lala iz Banata

Lalo, nisam video taj berač, a moguće da je nešto prepravljano. Možda sutra odem da ga pogledam, pa ću snimiti problematične stvari, a vidim da mogu na forumu da dobijem pomoć od pravih poznavalaca tog berača.

@ savoris

Hvalati na uočenoj grešci, ali to je zbog brzine kucanja i nemarnosti. Greška oko godine proizvodnje je ispravljena, a za informaciju, jedan član foruma ima dva takva berača i to iz 1966. godine i rade besprekorno.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Okrim je napisao(la):
@ KishRobert

Roberte, nadao sam se da ćeš se javiti sa svojim komentarima, a to je upravo to što me je interesovalo-da li je moguže vuži berač Zmaj-2k traktorom IMT-542 u idealnim uslovima po ravnom terenu.
Što se tiče pogona tarupa, to sam napisao jer mi je čovek koji prodaje berač preko telefona rekao da mu je osovina pogona tarupa slomljena, ali da je remenica tamo i da ide trostruki kaiš, a ja što sam video i čuo od drugih koji poznaju te berače svi su mi rekli da ima ravan, kao PKT kaiš. Jedan član mije rekao da su možda na novije ugrađivali takve remenice, jer je berač za koji sam ja zainteresovan proizveden 1975. godine, a svi koje ja poznajem imaju starije berače, pa sam zato pitao kakv mu je original pogon tarupa.
Još me interesuje da li se na postojeću rudu montira bunker, ili je potrebno nešto prepravljati ili ojačavati.

Bio bih zahvalan ako bi slikao bunker, ojačanja, vešanje, (šarke), cilindar, remenice tarupa ...
slike dobijes sutra.
pogon ide preko pk kaisa,sve ostalo je budzotina.
i kako slome osovinu...dok smo imali 2 beraca,brali smo i boga i oca i nikad nam se to nije desavalo,mada postoji prvi put.
Post je spojen: [time]1289165284[/time]
_________________________________________________
savoris je napisao(la):
@kish , pa ako ga bude vukao sa 542 onda mu i nije preuzak elevator jer vjerovatno neće imati snage da zaguši elevator , neće moći brzo da ga tjera :sta:
mora se prosiriti,preuzak je.
 
Moguce je da idu 3 kaisa posto sam ja na strugu na dosta beraca 221(220)ukopavao kanale za 3kaisa.razlog tome je bio to,da su i 3kaisa 17mm bili par puta jeftiniji od pkt kaisa.a koliko se secam teze su se i nabavljali ti pljosnati kaisevi.
 
Jedan čovek je prodao dobar 222 i kupio 2k pa mu je pravio bunker, a novac mu nije problem, mogao je da kupi i noviji berač.
 
ma k2 je zakon,tu je problem sto ga odredjene sorte zagusuju,da nema toga bio bi idealan vuceni 2redni berac.
nikad necu zaboraviti 2004 god. tada smo sa 2 beraca "maknuli" 350kj a nismo znali sta je kvar,samo tank,podmazivanje i gas!

jedan majstor je tada vozio sa td6202,krenuo je od kuce ujutru u 6 i do 8 uvece je uradio 8kj,s' tim da ga je logistika,odlicno sluzila kao i on a i berac.
 
@ MONTOYA

Mislim da je ipak bolji berač ZMAJ 2k sa bunkerom od Z-222. A što se tiče cena, Z-222 se cene više nego što vrede, a u njih treba jako mnogo uložiti, a to se ne isplati. Ovi 2k berači se mogu naći u radnom stanju bez bunkera za nekoliko stotina eura, što je nekoliko puta manje od najjeftinijeg krša Z-222, a urade isti posao.
 
Nazad
Vrh