Zmaj berači kukuruza

Kolega da dam odgovor na tvoje pitanje:539 je vukao berac nema vucu vec kuku,kod nas dosta ljudi koji imaju kuku a rade beracima balirkom i drugim prikljucima imaju pravljenu poteznicu koja se zakaci za kuku a u nju se posle kaci prikljucak jer sem prikolice slabo koji prikljucak kog pogoni kardan moze direkt na kuku i da radi s kardanom.Kad mi se prevrnuo berac ta medju vuca se otkacila s kuke i nije srecom bilo nikakve stete.Za rakovicom sam 2x prevtao prikolicu koja ima fiksnu rudu i traktor mi na srecu nije nikad prevnula al zato oba puta mi je uvrnula vucu pa je morala u vatru na ispravljanje.Sto se sempetera i ulaska u redove tice to je samo do vozaca dal ce gaziti redove kad ulazi ili ne,kad se seju uvratine sejem uvek 8 redova popreko i prvo njih skidam vozeci u krug oko njive a kad se skinu uvratine mesta koliko hoces za ulazak u redove.Valjci jesu na sipu ravni i kad ulaze sa hedera na komusacki sto jesu svi razbacani ali cim ga lopatica zahvati on upada vodoravno izmedju valjaka i ne landaraju tamo-vamo uostalom i na burgoinu je isti sistem valjaka pa mu ne smeta da bi brao cisto_Ove sto beru usluzno tu spadam i sam,jedan deo ljudi necu uopste da komentarisem nekima je bitno samo da sto pre urade i uzmu novac dal i koliko pogaziti,dal kruni il ne,dal se bere cisto nije im puno bitno.Uostalom kolega Gromil je upitao za misljenje izmedju ova 2 tipa beraca bas zbog takvih koji su mu brali kukuruz i pola ostavili na njivi i pogazili.Nadam se kolega da se slazemo oko toga da berac mora biti uredan i ispravan i pravilno podesen da bi brao kako treba.Ako je recimo kukuruz prezreo krunice ga svaki berac bez dileme a i zavisi od sorte do sorte,nije ni svaka godina ista.Naveo sam vec da gume moraju biti bar u nekom solidnom stanju da bi mogao da cisti lepo,nokte takodje mora imati barem jedan odredjeni deo da bi skidao kad uleti celi klip neociscen,sve to zavisi od vlasnika masine i njegove voje da sve bude ispravno a ne od samog beraca kog god da je tipa.Slazes se?Najmerodavnije bi bilo z214 i sip eko 3500 jer su se istih godina proizvodili upariti, na jednoj njivi,naravno prodrazumeva se ispravnos istih pa onda uporedjivati kvalitet i brzinu rada mane i td.Ovako se sve svodi na naglabanje sta je bolje...U diskusiju sam se upustio jer sam radio s oba tipa i imam odredjeno iskustvo s oba beraca zbog toga sam i naveo da su po radu jako slicni,mane imaju i jedan i drugi ja jednostavno neke stvari i resenja vise volim na sip-u i nisam nigde naveo da je zmaj losiji kombaj ali takode nije ni sip inferioran u odnosu na zmaj kako neki zele da prikazu.Pozdrav.:ppozdrav:
 
Imam nju i Zmaja 214, zato te i pitam kojom beres. Ove godine sam sa njom uglavnom brao 2 sporom retko 3, a berac je max ubrzan. Doduse sejano je na 20- 22 cm.... Dok sa 560 ide 3, a sinoc sam brao komsiji, moralo je i sa njim 2 sporom. Mada dosta zavisi i od hibrida.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Najbolje da kupi koji je povoljniji, jer nema tu neke znacajne razlike. Prva brza na rakovici je brza i za oranje a kamo za branje. Inace svako ovde vuce na ono sto voli, ja imam SIP, njegova mana jeste tocak i hoce da gazi kada vetar nagne itd, prednost mu je sto se moze raditi i kada je kaljavije jer mu tockovi pomereniji nazad pa vise naleze na traktor, ostalo manje vise slicno. Ove godine ja sa mojim i komsija sa 214s brali prave kuruze prvom sporom.
 
Borko slazem se s Pocerinom sto se brzine rada tice, berem i s rakovicom kad je mokro kao ovih dana pa 539 nemoze izvuci berac uzbrdo gde je prinos preko 8t po ha,nema teorije da ide 3 sporohodna,takodje sejem na neki razmak max 24cm i kad rodi dobro samo 2 spora.Moze to ici trecom nece kombajn zagusiti ali nestigne da lepo okomusa klipove a to vec nije posao.Ja svoje berace nisam ubrzavao.
 
ja sejem na 23 cm godinama i ide uvek treca spora, svima sto berem ljudi su zadovoljni dugogodisnje musterije i uvek treca spora. Berac mora biti u top formi da bi mogao to da proguta, od otkidackih valjaka i cele te beracke sekcije se polazi prvo pa onda dalje komusaljka.
Gledam pojedine menjaju samo gumice na komusaljci a oko beracke sekcije niko nista ne dira.
Da napomenem 23cm razmak,stablo vislje od kabine na rakovici i motor na 1500-1600 obrtaja i tako godinama, ako vi mislite da nema teorije ja ne znam sta drugo da kazem.
Ne forsiram neku pricu niti da ubedjujem sad vas svi dobro znamo kolko zavisi koji je hibrid u pitanju, da je stablo sto zdravije i onda nema greske.
Ja tako radim godinama od kako imam berac i retko gde sam upotrebljavao drugu.

- - - - - - - - - -

Borko slazem se s Pocerinom sto se brzine rada tice, berem i s rakovicom kad je mokro kao ovih dana pa 539 nemoze izvuci berac uzbrdo gde je prinos preko 8t po ha,nema teorije da ide 3 sporohodna,takodje sejem na neki razmak max 24cm i kad rodi dobro samo 2 spora.Moze to ici trecom nece kombajn zagusiti ali nestigne da lepo okomusa klipove a to vec nije posao.Ja svoje berace nisam ubrzavao.

Zavisi kakav prenos imaju tvoji beraci, zmaj je stavio mogucnost zavisi sa kojim traktorom vuces da mozes da menjas brzine, tako su i na dvorednom uradili samo u rduktoru se menja brzina.
A da nema teorije ja ne bih brao sa njim vise
 
Znam da zmaj ima fabricki 2 brzine zamenom mesta zupcanika.Nece gusiti naravno ne gusi ni kod mene iako nisam ubrzavao al jednostavno bere prljavije provuce se vise loma,a vec sam napomenuo da kukuruz pravo s njive bez ikakvog dodatnog ciscenja kipujem u elevator i direkt u cardak.Namerno nisam hteo ubrzavati jer berac vise vuce 539 nego rakovica a cesto u brdu trazi veci gas od 1400 obrtaja na kojima 539 ima 540 kardana, tako da jos dodatno ubrzan nije najsjanije resenje kad traktor mora raditi blizu 2000 okretaja motora.
 
Znam da zmaj ima fabricki 2 brzine zamenom mesta zupcanika.Nece gusiti naravno ne gusi ni kod mene iako nisam ubrzavao al jednostavno bere prljavije provuce se vise loma,a vec sam napomenuo da kukuruz pravo s njive bez ikakvog dodatnog ciscenja kipujem u elevator i direkt u cardak.Namerno nisam hteo ubrzavati jer berac vise vuce 539 nego rakovica a cesto u brdu trazi veci gas od 1400 obrtaja na kojima 539 ima 540 kardana, tako da jos dodatno ubrzan nije najsjanije resenje kad traktor mora raditi blizu 2000 okretaja motora.


Ja istovaram lopatom , a sad planiram da napravim neku rampu za kipovanje.
Beli kukuruz sejem po dva hektara njega mora da obradimo rucno jer se mnogo teze bere ako si brao
 
Da ako su one stare domace sorte belog kukuruza onda mi je sve jasno,nisam brao beracem al jesam rucno sejemo po par ari za proju i kacamak za nas al ruke izlomis dok ga izlomis s tuluske.Jel prodajes ili iz nekog drugog razloga ga sejes u toj kolicini?
 
Prodaje otac na zelenoj pijaci godinama projino brasno, imamo i mlin i sito pa zbog toga.
Sad sam brao iso trecom, pa terao dva bunkera drugom i nema razlike, svaki deseti klip se ubere cist ovo sve sa suskom udje.
 
Ko ovde sve ima 223?
Montoya,hajde da se dogovorimo da tebe angazujem kao majstora,ako nista bar sledece godine ako budemo....
 
Nazad
Vrh